Jump to content

Eroare turometru 318is


alex_rhv

Recommended Posts

318is 1994

 

am 2 probleme cu turometrul.

1- turatia indicata este mai mica decat cea reala. la relanti indica 550-600rpm, accelerata pana la limitare indica vreo

4700-5000rpm, rosu este pe la 6300 parca.

 

2- acul turometrului nu merge lin, normal, urca si coboara sacadat.

 

Este posibil sa fie ceasurile pentru 6 cilindri ?

Cineva a zis ca se poate calibra turometrul, se poate ?

Pe alte forumuri cica ar exista un jumper pe spatele ceasurilor de bord sau un releu care schimba intre 4/6 cilindri, exista asa ceva ? eu nu am vazut prin nici o schema.

Poate fi din cauza senzorului de turatie ? am inteles ca exista unul.

 

mentionez ca asa face de cand am achizitionat masina, nu am apucat sa desfac instrumentele de bord, inca smile.gif

Link to comment
Share on other sites

fa inspectia la ceasuri si vezi daca mai merge sacadat

ti apasat pe butonasul de la ceasuri,pui cheia in prima pozitie (nu contact) si ti apasat cateva secunde si incepe sa numeroteze ceva de ex 1.... 2.... 3...

si dupa ce ajunge la 5 urca toate pana la maxim si coboara

Edited by spanac
Link to comment
Share on other sites

Si la mine a inceput sa mearga sacadat turometru de cateva luni bune (e46 318i), la test din bord urca normal. Mergea bine inainte, si nu au fost schimbate cu altele intre timp (de la motor cu 6 cilindrii de ex.) Nu stiu din ce cauza... Motorul simt ca merge rotund... De unde se ia semnalul pentru turatie? (am citit undeva ca de la debitmetru... dar parca nu imi vine a crede dar cine stie...) Edited by catad83
Link to comment
Share on other sites

Si la mine a inceput sa mearga sacadat turometru de cateva luni bune (e46 318i), la test din bord urca normal. Mergea bine inainte, si nu au fost schimbate cu altele intre timp (de la motor cu 6 cilindrii de ex.) Nu stiu din ce cauza... Motorul simt ca merge rotund... De unde se ia semnalul pentru turatie? (am citit undeva ca de la debitmetru... dar parca nu imi vine a crede dar cine stie...)

 

 

eu cred k este cablu care se conecteaza la turometru sau un senzor de turati

Link to comment
Share on other sites

318is 1994

 

Este posibil sa fie ceasurile pentru 6 cilindri ?

 

Mai mult ca sigur. Eu am avut pe 6 cilindri ceasuri de 4 cilindri.

Statea la relanti la 1500 de ture si taia injectia undeva unde ar fi trebuit sa fie 10 mii de ture. :) Adica mergea pana unde ar fi ora 8 pe un ceas ce indica ora.

 

Nu stiu daca se poate calibra. la mine nu s-a putut. Un ceas pt 4 pistoane e cam 100-150 de ron cu tot cu montaj. Eu am dat 120 ron cu tot cu montaj pt ceas de 6 pistoane.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri baieti.

 

Nu am mai avut rabdare si am scos astazi ceasurile din bord. Am facut testul cu butonul apasat si cheia la prima pozitie, a mers din prima, a inceput 1-2-3-4-5-6- cand au inceput sa se miste acele ceasurilor toate mergeau normal mai putin cel de la turometru care merge tot sacadat. Nu exista jumper, nu cred ca se poate calibra ceva. In concluzie cred ca-mi trebuie ceasuri de bord sau eventual doar turometrul.

 

Daca este cineva binevoitor sa piarda cu mine 35-40 de min, vreau sa pun cesurile mele pe un motor de 6cil, sau macar sa probez un bord de 4cil care merge sigur corect.

 

Daca vreti poze am cu seria de pe instrumente, este fabricat in 91 - masina 94, deci s-au mai schimbat odata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.