Jump to content

Un sfat


Calinu

Recommended Posts

eu sunt multumit de M50-ul meu...dar are 122000km (reali, desi nimeni nu ma crede :) )

In schimb pe mine unul nu m-ar incanta trecerea de la coupe la sedan, dar asta tine de gusturi :)

eu caut un 320i insa la schimb si doar asa am gasit, sincer si mie imi place mai mult coupe-ul...dar asta ar fi deocamdata o ocazie sa il schimb cu un 320i...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as face schimbul.

vreau 320i :( , ce sa ma fac?... :) :) :twoup:

o sa imi sara toti posesorii de coupe in cap, dar eu oricand as da un coupe pe un sedan.

coupeuri aranjate sunt zeci/sute, pe cand un sedan ingrijit mai rar.....chestie de gust, oricum

in situatia ta, sa dai 316 pe un 320 , as face-o cu ochii inchisi, daca 320 ala e in stare buna....ca nici sa dai un 316 bun pe un 320 cazut si rupt in 2 nu e ok.

dai un motor extrem de lenes si consumator degeaba de benzina pe unul foarte decent cam cu acelasi consum...1 litru cred ca nu omoara pe nimeni, in schimb in depasiri nu iti mai vine sa plangi, si parca mai poti sa o pui si de-a latul cu placere ocazional

Link to comment
Share on other sites

HUO, HUO.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Glumeam.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as face schimbul.

vreau 320i :( , ce sa ma fac?... :) :) :twoup:

o sa imi sara toti posesorii de coupe in cap, dar eu oricand as da un coupe pe un sedan.

coupeuri aranjate sunt zeci/sute, pe cand un sedan ingrijit mai rar.....chestie de gust, oricum

in situatia ta, sa dai 316 pe un 320 , as face-o cu ochii inchisi, daca 320 ala e in stare buna....ca nici sa dai un 316 bun pe un 320 cazut si rupt in 2 nu e ok.

dai un motor extrem de lenes si consumator degeaba de benzina pe unul foarte decent cam cu acelasi consum...1 litru cred ca nu omoara pe nimeni, in schimb in depasiri nu iti mai vine sa plangi, si parca mai poti sa o pui si de-a latul cu placere ocazional

Sa-mi bag, chiar nu vreau sa reeditez topicul cu submotorizate, dar esti varza. da-o in pielea mea de treba daca un 320i consuma cu doar 1 litru in plus fata de 316 inseamna ca tu confunzi litera i cu d. Faza cu in depasiri plangi sa le-o spui la aia la gradinita.

Link to comment
Share on other sites

Am avut intre 2000 si 2002 un 320i E36 din 93 sau 94.

SCHIMBA 316 pe 320. Merita !!! Nu ai cum sa compari cele doua versiuni.

 

...in sfarsit o sa ai BMW !!! :)

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Se descurca bine in depasiri 316?

La consum a exagerat el. 2l e bine?

Se descurca bine in depasiri, nu iti tremura chilotii. La consum poti pune 3 l, daca esti optimist, sa zicem 2.5 l

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...;hl=consum++e36

Un coleg de servici are un 316, sa stii ca am comparat consumurile a mea consuma cu maxim 2 litri mai mult in oras, la drum intins poate creste diferenta asta, dar cum circuli majoritatea timpului prin oras diferenta de consum e aproape insesizabila ca si diferenta de putere mai ales cum se circula in orasele din Romania. Eu as face schimbul, 2 litri consumati in plus pentru 40 de cai nu este chiar mult, desi un coupe arata bine, un sedan ingrijit si pus la punct atrage si el priviri.

Link to comment
Share on other sites

Daca 320 are vanos fa schimbul.. daca nu are ... nu se merita... nu ma refer neaparat pentru consum.. dar e si mai veche decat a ta ... si nici vanos nu are.. nu prea vad in acest schimb un upgrade total....

 

Dar de ce nu iti iei un motor 2.0 cu totu sa ti-l pui pe pisic???

 

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Eu as face schimbul daca intr-adevar mi-ar trebui sa am putere mai multa.

 

Nu inteleg de ce l-ar face celalat, adica: sa te obisnuiesti cu o putere mai mare e usor, dar sa "cobori" iti trebuie un motiv destul de serios.

 

Litrii aia 1,2,3 sau cati or fi - sunt mai multi la oars si mai putini la drum lung, zic asta pt mie aici mi se pare ca e mai importanta puterea pe care ai castiga-o la un eventual schimb.

 

Intr-adevar, plaja de depasiri posibile ti se extinde destul de mult, dar cat conteaza asta pentru tine? Daca faci un drum afara odata la nu stiu cat timp, nu prea conteaza. Daca esti tot timpul pe drumuri in afara localitatii, atunci merita puterea in plus.

 

Mie mi-ar sta pe creier intrebarea: de ce face celalalt schimbul?

Link to comment
Share on other sites

Depinde pentru ce o iei masina .Daca e sa mergi numai prin oras la ce iti trebuie 150 cp ?Si daca mergi inafara iti spun eu ca 2l de benzina in plus la 100 km e mult.Trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa faci cu masina.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.