Jump to content

Un sfat


Calinu

Recommended Posts

Eu as face schimbul daca ne gandim strict la motoare,insa mai conteaza si starea masinii si anul de fabricatie si dotarile etc.La taxe tot pe acolo sunt ce e 1.6 ce e 2.0 nu e mare lucru,la consum la fel 2-3 litri daca nu mergi foarte mult nu se simte,insa puterea e cu 50% aproape mai mare de la 316 la 320 si eu zic ca asta conteaza daca vrei un plus de putere,iar coupe vs sedan tine doar de gusturi,asta tu trebuie sa decizi :)

 

Parca zicea cineva ca nu are probleme in depasiri cu o masina de 100 si 2 cai parca e, veche de 15 ani +,eu sincer nu cred asta,depinde si ce depaseste,la masini parcate nu cred sa fie probleme.

Link to comment
Share on other sites

Parca zicea cineva ca nu are probleme in depasiri cu o masina de 100 si 2 cai parca e, veche de 15 ani +,eu sincer nu cred asta,depinde si ce depaseste,la masini parcate nu cred sa fie probleme.

Mai bine ti-ai vedea de treaba ca poate iti musti limba.

Link to comment
Share on other sites

320 sau 318 is....oricare ...In fine, idea era daca merita mai mult schimbul intre caroserii, ca normal ca imi doresc un motor mai puternic(de acolo am plecat si stiu ce inseamna)...Dar vad ca pasionatii sunt cu tragere spre coupe,...Al meu nu e primul coupe si imi place...1,2 litri nu ma sperie.Ca idee, am renuntat la afacere...Tipul vroia sa-l dea din cauza consumului....S-or mai ivi ocazii :), mai astept pana prind tot coupe.
Link to comment
Share on other sites

Mai bine ti-ai vedea de treaba ca poate iti musti limba.

 

Eu imi vad,nu am nimic personal cu tine insa cu masina de 100 cai veche de 15 ani sa nu ai probleme cand depasesti mi se pare greu de crezut,insa posibil,pana la urma orice masina depaseste,chestia cu greu\usor de depasit e relativa.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ti-ai vedea de treaba ca poate iti musti limba.

 

Eu imi vad,nu am nimic personal cu tine insa cu masina de 100 cai veche de 15 ani sa nu ai probleme cand depasesti mi se pare greu de crezut,insa posibil,pana la urma orice masina depaseste,chestia cu greu\usor de depasit e relativa.

Pai tu zici ca nu ai nimic cu mine, dar faceai referire la ce am spus in prima pagina plus masini depasite care stau pe loc, in fine o fi cum zici tu. Ce probleme sa ai in depasiri cand majoritatea masinilor care circula in romania sunt sub 100cp(logan, golf, astra...).

 

Exista a 3-a, chiar si a 2-a nu au fost puse de producator degeaba, iar cand circul cu masina suntem maxim 2 persoana, nu imi place sa o fac autobus.

Link to comment
Share on other sites

al meu e din 94(316i) celalalt e 320i din 92,sedan cu motor M50?

Rog cateva pareri...despre motoarele M50.

Multumesc

NUMAI COUPE.....daca vrei sa ai parte de pitzipoance adevarate :)

sunt insurat :)

dar am o slabiciune pt. coupe-uri....prima mea masina a fost un E30 M10 coupe....Mi-a placut foarte mult.

Raman la coupe insa caut ceva motor mai mare....sigur se gaseste cineva putin speriat de consum si de cheltuieli mai mari asa ca astept momentul

Link to comment
Share on other sites

Of of, iti doresc succes, dar consumatorul de coupe e unul sa zicem mai pasionat decat cel normal, pentru ca un coupe prin definitie e o masina ceva mai putin dotata (nu intotdeauna, am zis definitie), si mai putin practica. Date fiind cele de mai sus, e mult mai putin probabil sa se sperie de un consum oleaca mai mare, sau piese mai scumpe (de fapt nici nu sunt mai scumpe daca stau sa ma gandesc).

 

Sa dai un coupe 2.0 pe un coupe 1.6... nu stiu cine ar face asta, ce motivatie ar trebui sa aiba. In plus, cand treci de la un motor mai mare la unul mai mic e cam demoralizant sa apesi pedala si sa se intample altfel lucrurile decat esti obisnuit.

 

Faza cu luat motor si transplantat, daca esti doar cu banul in buzunar, maini de sticla si cunostinte teoretice, si vrei sa-ti faca altcineva totul de la A la Z, e prea probabil sa ai o experienta neplacuta. (nu te cunosc, zic doar ca o parere). Eu nu as face.

 

 

My 2 cents

Link to comment
Share on other sites

daca vii lansat din spate, depasesti fara stresuri :)

 

Aia nu se pune. Diferenta se vede cand mergi in spatele altuia cu aceeasi viteza, din fata e trafic substantial, prinzi un moment cand nu vine nimeni din fata si o calci. Acolo se vede diferenta de motorizare.

Link to comment
Share on other sites

Nu face schimbul. Coupe-ul e mult mai misto. Tu ai o masina cu motor mic de mers zi de zi. Nu merita 320. Daca vrei in mod special motor mai mare ia-ti minim 325. ( nu consuma mai mult decat 320 ) Cam 15 in Bucuresti.

 

Ori o vinzi si-ti cumperi coupe ori asteapta un maniac cu consumul care da la schimb un 325 ( coupe ). Vara trecuta stiam pe cineva care avea un 325 CABRIO si tinea mortis sa aiba coupe cat mai mic...

 

Coupeurile sunt mai scumpe in general.

Link to comment
Share on other sites

Of of, iti doresc succes, dar consumatorul de coupe e unul sa zicem mai pasionat decat cel normal, pentru ca un coupe prin definitie e o masina ceva mai putin dotata (nu intotdeauna, am zis definitie), si mai putin practica. Date fiind cele de mai sus, e mult mai putin probabil sa se sperie de un consum oleaca mai mare, sau piese mai scumpe (de fapt nici nu sunt mai scumpe daca stau sa ma gandesc).

 

Sa dai un coupe 2.0 pe un coupe 1.6... nu stiu cine ar face asta, ce motivatie ar trebui sa aiba. In plus, cand treci de la un motor mai mare la unul mai mic e cam demoralizant sa apesi pedala si sa se intample altfel lucrurile decat esti obisnuit.

am vrut eu ieri sa dau coupe-ul meu 318is pe un compact din 2000, 1.9 105 cai. dar n-a vrut baiatul, ca am mai vrut 200 diferenta, din cauza hatchbackului si a motorului de rahat.

 

as fi facut si schimb pe schimb, in conditiile in care masina e an 2000 si stiu ca se chinuie de mai mult de 1 an sa dea saracul compact, dar cind mi-a aruncat vrajeala ca la fel de rau se vinde si a mea si a lui, pentru ca sint in 2 usi.. mi-a pierit :) si numai apoi am realizat ce prostie era sa fac, chiar daca a mea e 93 si a lui 2000. de compact nu mai scapam niciodata iar motorul de 1.9 105 cai ajungeam sa-l sparg, intr-un final.

 

saplacan, daca poze nu binevoiesti sa pui, ce culoare are masina? :) daca esti dispus sa scuturi unpic buzunarul.. poate stam de vorba :twoup:

Edited by KO_deina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.