Jump to content

Sfaturi achizitionare


Nate

Recommended Posts

Salutare , doresc sa-mi cumpar un pisoi 316 i , an 1994 , coupe , cutie automata , interior exterior stare zic eu buna , mai ales interior nu e uzata tapiteria jante pe 16 frumoase culoare visiniu inchis , urme de rugina nu am vazut . Pret cere proprietaru 2500 e inmatriculata RO dar deacolo il scot eu mai eftin sigur . Intrebarea mea , ce probleme ar putea fi la cutia automata si la consum ...... banuiesc ca la 1.6 benzina mai mult de 8-9 % in oras nu ar trebui sa consume . Pretena are un 318 i tot din 1994 dar 4 usi si consuma 11-12 % in oras cutie manuala , dar sunt duse niste furtunase de la vacum si ia aer fals pe undeva cred ca deaia consuma in halu ala .

 

Ce ziceti de pret ? , poze o sa pun mai tarziu daca prind masina pein oras . si mai ales de cutie automata , daca merita sau nu sa-mi bat capu cu automatik . Ms astept pareri

Edited by Nate
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pretul mi se pare un pic mare.

Dc stai in Bucuresti s-ar putea sa ai o surpriza in privinta consumului, mai ales la automata.

Parerea mea personala, dupa ce ca motorul ala nu e potent ,cu automata cred ca e apropiat de solenza(ca si performante dinamice), dc nu mai jos.

Mi s-a spus mie cu 170cp ca masina e submotorizata, dar la 105.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Sunt din Baia Mare , nu e un oras chiar asa de aglomerat . Nu-mi trebe mie cercuri si sprinturi si etc ..... sa mearga bine motoru si sa nu consume foarte mult . Eu zic , ca pretu e putin , fatza de ce preturi am mai vazut pe net , prosti gramada cer cate 4-5000 pe un pisoi din 96 , la pretu asta i-mi iau 307 sau o octavia sau mai sunt destule la 5000 e :) . Orcum nu ma arunc , mai caut
Link to comment
Share on other sites

Pretul nu e rau, acum depinde si de stare. 8-9 in oras nu o sa consume ever ever mai ales daca are cutie automata. Eu am masina cum vrei sa cumperi tu, dar manuala si in oras imi iau ~11, iarna 12 max a luat in decembrie, afara 7-8 depinde cum o calc. Automata din 94 nu stiu ce sa zic, trebuie sa iti raspunda cei care au experienta pe asa ceva. Eu am ramas dezamagit de noul X1 automat 2.0 177cp, zici ca nu avea toti caii, acum poate si din cauza greutati.
Link to comment
Share on other sites

Pretul masinii e dat de motor, dotari, stare tehnica, etc. Nu numai de anul de fabricatie.

Eu unul pe un 316 nu as da mai mult de 2000E.

 

 

De ce vrei sa-ti iei Bmw dc nu iti trebe cercuri si sprinturi?

Poti sa-ti iei Audi, Mercedes....

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a spus mie cu 170cp ca masina e submotorizata, dar la 105.

Bine acum ma gandesc ca remarca primita de tine e de la vreun "pilot" care are ceva "bolid" si banuiesc ca l-ai aprobat ca pe urma se "supara" pe tine.

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi trebe masina de fitze ! , bmw asta chiar i-mi place :) , iar cu consumu nu are cum sa pape atata :) . Am un preten ce are 320i 150c si papa in oras 9,4 si tot din 94 e masina . Mai am o oferta la un mercedes 2000 benzina din 1992 arata impecabil tot original recent innatriculat zici ca e noua masina , dar nu-mi permit 8-9 mil asigurare pe an + impozit iara vreo 2-3 mil + consum si la ala , ca sunt sigur ca are un consum de minim 10 in oras .

 

Ronin , stiu pe unu ce are 525 diesel 2004 model nou cu triptronic pe el , nu stiu cati cai are masina aia dar te asigur ca merge beton , recunosc , 316 cu automatic nu te poti astepta la ceva uimitor :twoup:) dar nici la solentza cum zici tu

Link to comment
Share on other sites

eu am masina din semnatura, an 95 si drept sa zic in 80% din cazuri nu folosesc cei 116 cp. Nu am unde in kkt de oras.

Cand am luat-o i-am dat putin peste 190 sa vad daca duce, in rest 120-130 pe DN, si cand ma mai supara unu mai o duc la 150-160, dar rar, nu ma risc aiurea, am destule radare.

Ptr cei ce fac drumuri lungi in afara localitatii poate se merita un motor mai puternic, in cazul meu nu.

Link to comment
Share on other sites

Un 320 ia cu 1L mai mult decat un 316. Eu scot consum si peste 13 in oras. Depinde foarte mult si cum conduci.

Da, insa 320i-ul condus normal, iar 316i-ul condus sportiv. :)

Bine punctat, dau o bere.

 

Iar ce zice colegul marius_marius este purul adevar din trafic.

Link to comment
Share on other sites

Un 320 ia cu 1L mai mult decat un 316...

incepem iar discutia, nu mai faceti raportari la cine stii ce coaja de 316 cu debitmetru, buji si racorduri praf ...

Stai linistit ca nu e puscata masina. Eu nu scot sub 10 in oras (Cluj). Sotia a scos consum de 9 urban, chiar si sub 9.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu e puscata masina. Eu nu scot sub 10 in oras (Cluj). Sotia a scos consum de 9 urban, chiar si sub 9

 

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨´´´´´´´CHIAR SI SUB 9¨¨´´´´´´´´´´

ai putea sa-i dai o diploma,poate nu era ora de varf :(

 

eu am masina din semnatura, an 95 si drept sa zic in 80% din cazuri nu folosesc cei 116 cp. Nu am unde in kkt de oras.

Cand am luat-o i-am dat putin peste 190 sa vad daca duce, in rest 120-130 pe DN, si cand ma mai supara unu mai o duc la 150-160, dar rar, nu ma risc aiurea, am destule radare.

Ptr cei ce fac drumuri lungi in afara localitatii poate se merita un motor mai puternic, in cazul meu nu.

 

 

cu 318i am inceput si eu, iam dat 200 KM/H nu cred k merge mai mult ++++++++ k masina era din 91 :twoup: si am scos cureaua de la ACC :) :)

Link to comment
Share on other sites

Nu faceti topicu asta PIATZA ! va rog frumos, am cerut doar un siplu sfat , nu am cerut in nici un caz certuri !!!!! .

 

Bun , concluzie . La momentul de fatza eu am un Oltcit club 12 trs an 1995 motor 1299 5 trepte carburator dublu etc ... racire aer . Bun , consum la mine in oras e 9.5-10 mers normal , daca ma enervez consuma si 15 % . Concluzia e ca pe masina mea desi e din 95 nu am servo directie/frana nu am clima , nu am electrice multe pe ea , e simpla ca buna ziua , dar pe un bmw , am servo frana/directie , poate si clima , geamuri electrice mai un ceas mai o temperatura ceva , si concluzia e ca oltcitul consuma 10 iar bmw-ul tot 10 dar tehnologia e de 200 de ori mai avanzata . Deaia am zis ca nu-mi trebe masina de fitze , sa arate bine si sa consume ori la fel ori mai putin , nici decum peste 10 in oras

 

 

http://img697.imageshack.us/img697/7425/p1010014k.jpg

 

http://img3.imageshack.us/img3/4664/e56hdrsty.jpg

Link to comment
Share on other sites

I-mi trebe o masina mai economa , stiu ca bmw-ul nu e tocmai alegerea buna dar nah , hai sa fie , Azi ma duc la omu ala cu 316 automatic si vb cu el sa vad de consum si alea alea , daca nu caut ceva mai mare
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place diesel , mai ales la un BMW chiar nu arata bine diesel deloc , singuru model diesel care i-mi place e 730d modelu din 96-97 dar din pacate deocamdata nu-mi permite bugetu sa intretin ditamai seria 7 , chiar daca e destul de eftina masina
Link to comment
Share on other sites

Da o tura cu ea, asa iti dai seama daca te multumeste. Mergi vreo 100km prin oras, 100 km afara, si vezi cum te simti si tu si masina, tu dai banu, tu vei merge cu ea, asta conteaza nu ce zic eu sau altul.

PS: Pana sa o cumpar pe a mea am testat 7 bmw uri, ma injurau toti din targ:"iar ai venit mah sa te dai cu BMW"? A fost util ptr ca mi-am facut o impresie de mersul ei, zgomote, etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place diesel , mai ales la un BMW chiar nu arata bine diesel deloc , singuru model diesel care i-mi place e 730d modelu din 96-97 dar din pacate deocamdata nu-mi permite bugetu sa intretin ditamai seria 7 , chiar daca e destul de eftina masina

 

Haha, asta e buna.

Nu e nici o diferenta de design intre benzina si diesel ex 316 benzina sau 318diesel.

Parca ziceai ca nu-ti trebuie masina "de fite" ci una "economa"

Eu zic sa te hotarasti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.