Jump to content

Atentie cine te loveste!


ruLkes

Recommended Posts

Pot sa zic ca am avut parca cel mai nefericit ghinion posibil.

Mergeam regulamentar aproape ca niciodata prin orasu asta bucuresti si m`am trezit ca mi s`a spart geamu de la sofer in cap. Nu am crezut ca e ceva maret numai ca atunci knd am incercat sa ies, hopa ca nu mai mergea portiera...cumva ies prin dreapta si ma duc sa vad ce am.

De abea de acuma incepe marea aventura.

Coborat din masina ala imi zice ca dc am intrat eu in el?wtf?!?!?!si a trebuit sa`i arat eu pe asfalt si pe stalp ca a avut cedeaza trecerea cu 20 de metri in spate semnalizata de 2 ori,eu dau sa sun la 112 si el ca stai domne ca o rezolvam altfel , si eu am zis ca nu am cum sa rezolv altfel ca eu vreau masina facuta ca e aproape noua! S`a tot rugat vreo 20 de min ca el imi da 3 mil ca atata are ca el nu munceste sa`l inteleg si pe el, facea cumva tot sa nu mergem la politie.

Porma ce sa afluuu oare....Baiatu in cauza nu avea nici asigurare la masina nici itp`u la ea si carnetu suspendat din nov2009.....la politie cu "p" mik am stat de la 7 seara la 3 dim...nuj daca pot zice ca am stat mult...si baiatu asta bolnav mai facuse anu trecut aceeasi greseala cu un ML la fel fara asigurari fara nimik si a fost bun de plata 400 mil spre casco.Eu acuma m`am dus sa`mi fac masina pe casco cu devizu de la politie si azi am duso in service.Numa ca cel putin 2 sapt va sta in reparatii

post-29731-1268053158_thumb.jpg

post-29731-1268053349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mama lor de cretini ! Astia care conduc cu permisul suspendat ar trebui sa faca puscarie daca sunt prinsi ! Iar pentru cei care circula fara rca valabil ar trebui data o lege care sa permita confiscare definitiva a masinii !
Link to comment
Share on other sites

Pai da, ca numai la noi se poate sa te regasesti intr-o astfel de conjunctura: nu-ti faci casco pentru atunci cand gresesti tu, ci pentru atunci cand greseste altul, ca poate idiotul nu are rca ! :) Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate Mihai. Crede-ma ca 12 ore sau cat am petrecut cu cretinu asta m`am abtinut sa nu`l omor . Imi era putin frika k nu mai pot repara masina daca il bat.El la politie se credea ca la scoala, ca nenea gaboru ii face observatii sau il pune la colt ceva pt accidentu produs. Sincer chiar nu imi pare rau despre el pt k inconstienta la volan nu se iarta si a reusit la cei 30 de ani pe care ii avea/are sa munceasca sa repare 2 masini de-a lungul vietii...

Are un Mitshubisi colt rosu cu nr B - 46 - xcr. Feriti-va ! Eu astept sa vina tata in tara sa`l bata el sa nu am eu vreo treaba.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu aveam casco trebuia sa aleg varianta cu pacalitu sistemului, da am inteles ca nu prea mai merge k inainte.

Cumpara nebunu rca, faceam constatare amiabila cu el treceam alta data la accident sa`i fie in vigoare si lui rca`u.

Numai ca am sunat pe cineva care lucreaza la rutiera si mi`a zis ca e foarte riscanta smecheria asta.

Risti, ba sa nu se mai prezinte ala knd trebuie, sa declare porma altceva, si mai stiu eu ce si ramai cu ochii in soare k nu`ti mai repara nimeni masina...

Link to comment
Share on other sites

Pânã când nu o sã avem ºi justiÞie, degeaba. PoliÞiºtii orice ar face, e inutil, dacã ãia sunt eliberaÞi imediat de un judecãtor plictisit de numãrul mare de dosare.

 

Cel mai grav e cĂŁ nu ai ce sĂŁ faci legal, eÂşti ĂŽmpins Âşi tu sĂŁ apelezi la recuperatori sau alte metode. Ăl poĂži da ĂŽn judecatĂŁ, dar nu serveÂşte la nimic, aici nu faci puÂşcĂŁrie pt. lucruri mult mai grave.

 

BINE cĂŁ ai avut casco. Eu fac CASCO anual NUMAI pt. cazuri din astea.

Link to comment
Share on other sites

Degeaba il da cineva in judecata . Daca nu are loc de munca , nu are de unde platii . Si cand s-o angaja , daca munceste pe 5-10 milioane , iti da cota parte lunara (un rahat , ceva de genu 100-150ron) si tot asa pana la achitare . Adica frectie la picior de lemn !
Link to comment
Share on other sites

si cu noua metoda de calcul tu vei platii casco majorat deoarece ai avut dauna....eu unul nu stiu daca se mai merita si casco sa faci atata timp cat exista hotie peste tot.si daca ai un evenitment cauta nod in papura sa nu iti plateasca.eu pana anul asta am avut full casco in care ma despagubea si cu cauciucul doar.cand am avut dauna o janta si cauciuc nu mi-a dat decat janta,deoarece cauciucul era schimbat si nu era aceasi marca cu cel la care facusem casco.dar nu mi-a spus nimeni sa vin sa anunt schimbarea si nici in contract nu era specificat.

acum am facut iar casco si imi spune nenea de acolo ca atta timp cat nu am distrusa si directia nu ma mai despagubeste cu cauciuc sau janta...

nu mai fac casco ca sunt si astia niste hoti.

Link to comment
Share on other sites

depinde de compania de asigurari, ca mai sunt cativa care au ramas ok.

care...?tiriac nu mi-a dat cauciucul si genrali imi da roata doar daca am directia lovita....adica nu se poate face galma la cauciuc fara sa lovesc ceva si la directie dupa parerea lor:)))))

Link to comment
Share on other sites

exista un fond facut de toti aisguratorii din care se despagubesc accidentele provocate de cei fara RCA. Bineinteles ca sunt ceva bariere birocratice si in plus, daca vi se pare ca o asigurare normala nu se misca destul de repede, imaginativa cat dureaza o treaba dinasta.

Dar e bine de stiu ca exista posibilitatea asta.

Link to comment
Share on other sites

exista un fond facut de toti aisguratorii din care se despagubesc accidentele provocate de cei fara RCA. Bineinteles ca sunt ceva bariere birocratice si in plus, daca vi se pare ca o asigurare normala nu se misca destul de repede, imaginativa cat dureaza o treaba dinasta.

Dar e bine de stiu ca exista posibilitatea asta.

mda

o stim si atat.nu putenm gandi mai departe.deja tine de domeniul SF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am revenit.

Masina e in service si maine mi`o dau inapoi cei de la Mhs militari. Eu zic ca 14 zile la cum arata masina nu e nici mult nici putin de stat in service.

Pe cel care m`a lovit i`am facut o vizita cu unu unde sta. Il sunasei dinainte sa`l anunt ca eu vin la el ca am nevoie de bani sa platesc franciza la casco si unpik de spagutza la mhs, el zicea ca glumesc ceva si mi`a inchis. In 2 ore s`a trezit cu mine la usa si au inceput plansetele. Zicea ca nu are nici bani de paine, ca nuj ce a primit de la casco, ii luasei telefonu saracu nu facea nici 500 de mii si i`am zis ca ii sparg toate geamurile, coboara si el cu noi la masina lui si se pune in genunci in fata noastra si mai mare milea, i`am zis ca a reusit la cei 32 de ani ai lui sa`l ingenuncheze un pustan de 23. Deja imi era si mila de saracu si am plecat.

BIne ca masina e gata si a venit si vremea asta..restu nu mai conteaza

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.