Jump to content

Help! 320d nu ma prea pricep


WenoM

Recommended Posts

Prima de toate vreau sa spun ca am 20 de ani si nu pre ma pricep la bmw-uri :twoup:

am permisul de la 18 dar am condus logan,galaxy,1310 a parintilor ocazional mia cazut un bmw in mana si am fost uimit de diferente

Ma bate gandul sa imi aduc un 320d e46(preferabil varianta cu facelift :D) de dincolo undeva intre 4500-5500e

Prima de toate nu ma pricep la motoare si as vrea cateva sfaturi cum ar fi la ce ma uit cand cumpar , ce conteaza de fapt? la ce mici defectiuni sa fiu atent etc...

am opservat ca sunt 2 feluri de 320d , 136 si 150 - este diferenta mare intre ele inafara de cea de putere ?

cat ma costa asigurarea( una normala mai ieftina ) si celelalte datorii catre stat ?

si daca stiti careva cum se procedeaza si ce se plateste cand aduci o masina de dincolo (cum fac cu numerele ce acte imi trebuiesc etc )

se exclude din discutie taxa de prima inmatriculare ... stiu ca va fi cam 1000e asta e romania :)

orice alte sfaturi sunt bine venite :(

 

 

 

 

Daca am incalcat vreo regula a forumului imi cer scuze , sunt nou in "cartier" :)

Edited by WenoM
Link to comment
Share on other sites

Prima de toate vreau sa spun ca am 20 de ani si nu pre ma pricep la bmw-uri :twoup:

am permisul de la 18 dar am condus logan,galaxy,1310 a parintilor ocazional mia cazut un bmw in mana si am fost uimit de diferente

Ma bate gandul sa imi aduc un 320d e46(preferabil varianta cu facelift :D) de dincolo undeva intre 4500-5500e

Prima de toate nu ma pricep la motoare si as vrea cateva sfaturi cum ar fi la ce ma uit cand cumpar , ce conteaza de fapt? la ce mici defectiuni sa fiu atent etc...

am opservat ca sunt 2 feluri de 320d , 136 si 150 - este diferenta mare intre ele inafara de cea de putere ?

cat ma costa asigurarea( una normala mai ieftina ) si celelalte datorii catre stat ?

si daca stiti careva cum se procedeaza si ce se plateste cand aduci o masina de dincolo (cum fac cu numerele ce acte imi trebuiesc etc )

se exclude din discutie taxa de prima inmatriculare ... stiu ca va fi cam 1000e asta e romania :)

orice alte sfaturi sunt bine venite :(

 

Daca am incalcat vreo regula a forumului imi cer scuze , sunt nou in "cartier" :)

 

facelift nu cred ca o sa gasesti la banii astia sigur poate ceva de prin 1999-2000

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am fost sa imi iau masina stiam un singur lucru ca imi place BMW.

Am plecat sa iau seria5 diesel si am luat seria3 benzina. Dupa ceva timp am vazut ce masina am luat si ce optiune are. adica habar nu am avut ce cumpar. NU am stiut ca are alarma OEM, ca are pilot automat etc.

E foarte riscant si complicat daca nu stii.

Verifica si autovitul, sectiunea vanzari de pe forum.

Daca vrei neaparat masina de afara, mergi cu cineva care cunoaste.

Link to comment
Share on other sites

Prima de toate vreau sa spun ca am 20 de ani si nu pre ma pricep la bmw-uri :twoup:

am permisul de la 18 dar am condus logan,galaxy,1310 a parintilor ocazional mia cazut un bmw in mana si am fost uimit de diferente

Ma bate gandul sa imi aduc un 320d e46(preferabil varianta cu facelift :D) de dincolo undeva intre 4500-5500e

Prima de toate nu ma pricep la motoare si as vrea cateva sfaturi cum ar fi la ce ma uit cand cumpar , ce conteaza de fapt? la ce mici defectiuni sa fiu atent etc...

am opservat ca sunt 2 feluri de 320d , 136 si 150 - este diferenta mare intre ele inafara de cea de putere ?

cat ma costa asigurarea( una normala mai ieftina ) si celelalte datorii catre stat ?

si daca stiti careva cum se procedeaza si ce se plateste cand aduci o masina de dincolo (cum fac cu numerele ce acte imi trebuiesc etc )

se exclude din discutie taxa de prima inmatriculare ... stiu ca va fi cam 1000e asta e romania :)

orice alte sfaturi sunt bine venite :(

 

 

 

 

Daca am incalcat vreo regula a forumului imi cer scuze , sunt nou in "cartier" :)

 

 

In momentul de fata cred ca ai face o afacere mult mai buna cu o masina din tara. Preturile sunt sub cele din Germania. Intradevar, trebuie ceva mai multa atentie. Eu mi-am luat un 318i din tara, m-a ajuns cam cu 1000 de euro mai putin decat daca ma duceam afara sa o aduc si e si intretinuta foarte bine. Ce-i drept am luat-o de la un pasionat si am si verificat-o pana la sange.

 

Cu 4500-5500 nu cred ca poti lua un FL, cel putin unul cu dotari de bun simt si bine intretinut. Mai bine te bagi la un nFL de care sa te bucuri decat la un FL care sa-ti de batai de cap. Pentru un FL inti trebuie cam 7000 momentan...dar poate mai scad preturile.

Link to comment
Share on other sites

impozitul anual depinde de localitate, eu platesc 340 ron /an pt a mea. eu cred ca la banii astia o sa fi dezamagit de masina pe care o sa o iei, indiferent daca ai sa iei diesel sau benzina. am vazut foarte multi pacaliti de mirajul bmw sh e46 la preturi mici in ultima perioada.

chiar am un coleg pe care l-am ajutat sa gaseasca un e46 mai bun, tot in jurul a 5000e si pe mine nu m-a multumit nimic de pe piata. desi el s-ar fi aruncat foarte rapid l-am sfatuit sa mai stranga ''cascaval'' daca vrea ceva cat de cat. nu m-a ascultat si acum e dezamagit de alegerea facuta. au trecut cam 8 luni de cand e posesor bmw 318i.. asa ca sh de calitate costa, doar e o masina de min 30 000 eur (320d) , nimeni nu o vinde ca sa faca acte caritabile.

in concluzie trebuie sa ai mult noroc daca bani nu ai. ti-ar trebui macar 7-8 mii ca sa ai dupa parerea mea o sansa.

Link to comment
Share on other sites

la 5000 nu cred ca o sa gasesti ceva bun!sa nu alergi dupa obtiuni....ca nu mergi cu ele pe strada!!

 

duminica s-a vandut un 320d nfl din 99 intr-un targ,inmatriculat,cu 4300 euro fratilor!dar stiti de ce?pt ca era rosie si avea geamuri negre,si omul nu cunostea la masini dar vroia BMW!era praff si estetic si mecanic.....motorul era asa de zgomotos parca era al meu de pe ford transit...am exagerat un pic!avea si vreo 4 martori aprinsi!voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

La banii aia mi se pare o afacere buna.

mie nu. cred ca te costa destul de mult sa-l repari si nici nu ai garantia ca vei reusii vreodata. in ansamblu daca te zgarcesti la inceput cheltui ulterior fara incetare si nici nu ai increderea necesara ca masina va face fata unor solicitari mai mari ex: un drum in strainatate de peste 1500km. asa pt un mers la disco nu cred ca iti faci griji, poti merge si fara cauciucuri :). apropo numai un set de pneuri bunicele , zic eu absolut necesare, costa peste 500 euro

Link to comment
Share on other sites

e destul de greu sa gasesti un e46 FL la 5000...eu am cumparat acum vreo 6 luni din italia un e46 320d nFL din 2000 cu 170.000km la 5300 dar asta dupa vreo 2 luni si ceva de cautat zi de zi....aparent sunt multe la preturi bune dar pana sa gasesti una care sa merite bani dureaza putin...mai e foarte important si cum a fost intretinuta masina pt ca eu de exeplu am gasit un 320d din 99 la vreo 100.000km care era praf...

 

e destul de greu sa gasesti un e46 FL la 5000...eu am cumparat acum vreo 6 luni din italia un e46 320d nFL din 2000 cu 170.000km la 5300 dar asta dupa vreo 2 luni si ceva de cautat zi de zi....aparent sunt multe la preturi bune dar pana sa gasesti una care sa merite bani dureaza putin...mai e foarte important si cum a fost intretinuta masina pt ca eu de exeplu am gasit un 320d din 99 la vreo 100.000km care era praf...

Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa stii ce vrei: benzina sau diesel.

1.Daca mergi sub 30 000 km pe an ia-ti benzina si nu vei avea probleme cu Turbina care cade in mod frecvent la BMW.

2. Uita-te mai degraba pe 4tuning. Preturile sunt mai mici decat pe autovit.

3. Cand am fost cu cineva in autovit sa ma uit dupa un BMW-uri toate aveau scurgeri pe la garnitura de chiulasa ceea ce presupune ca motorul trebuie desfacut pt a schimba acea garnitura care este vitala pt mersul corect al motorului. Nu e grav dar trebuie data jos chiulasa , planata, etc... UITA-TE ATENT SA NU AIBA PIERDERI DE ULEI NICI LA MOTOR NICI LA CUTIE NICI LA DIFERENTIAL.

4. Verifica-i compresia la motor. Daca ai un motor in mintile lui restul se repara.

 

In general E46 e o masina ce nu prea am vazut sa fie ruginita dar totusi uita-te si la treaba asta.

Nu sunt scumpe garniturile dar de pilda sa schimbi o prapadita de garnitura la cutia de viteze care cost 40 de ron vei da 500 de RON sa-ti dea cutia jos...

 

De fapt cand esti hotarat sa cumperi o masina te duci cu ea in autovit dai 100-200 de RON si-i faci testul pe toate componentele in service-ul de acolo...

 

 

 

Piesele nu sunt scumpe dar uita-te sa fie cat mai putine piese de schimbat. Ia-ti cel putin 150 de cai ca altfel dupa un an de zile iti vei da seama ca ai fi vrut o masina mai puternica. Nici 150 nu sunt cine stie ce mari cai putere...

 

Coupe-ul arata mai bine decat berlina... :)

 

Bafta la achizitie

 

 

Daca nu esti maniac dupa E46 poti sa-ti cumperi un E36 325 de 192 de cai ingrijit decat un E46 obosit... Pretul de achizitie la E36 va fi mai mic iar din bugetul pe care il ai vei avea vei putea sa mai bagi bani in masina. Ia in calcul ca indiferent ce masina vei cumpara trebuie sa ai cel putin 1000 de euro pt a face o revizie amanuntita( maxim 1500 euro in functie de masina). ( Schimbat de garnituri , elemente de directie uleiuri filtre frane amortizoare etc etc... )

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

multumesc pt toate sfaturile

@the_rifle - am sa tin cont de sfaturile tale

momentan mai astept putin sa mai strang ceva bani apoi am sa vad ce gasesc

am de gand sa-mi aduc masina din italia pt ca dupa parerea mea o masina uzata pe drumurile de acolo nu se compara cu una uzata pe drumurile noastre , si dc sa cummpar o masina pe care a aduso altcineva cand pot sa mio aduc singur si sa aleg dintro gama mai variata (jumate de familie locuieste in italia de mai bine de 10 ani deci limba si actele nu prezinta nici o problema)

...

daca mai aveti sfaturi pt un incepator ca mn nu ma deranjeaza :):D

Edited by WenoM
Link to comment
Share on other sites

In general daca iti cumperi o masina din afara sau de la noi, fa umpic de efort financiar si du-te cu masina la reprezentanta pentru o testare amanuntita. Daca se descopera anumite defecte ascunse poti sa nu cumperi masina sau sa folosesti acest lucru in avantajul tau si sa negociezi la pret
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.