Jump to content

URGENTA!POT PUNE ROTI DE SERIA 5 PE SERIA 3 ambele de 15''?


Alexandru Constantin

Recommended Posts

Salut all,

 

O sa par stupid acum dar am o dilema ! Am cumparat 1 set de roti 205/65/r15 care au fost pe seria 5 e39 cu gandul sa le pun pe ea mea . Eu am 318d e46 din 2004 si am jante de tabla marimea standard de 15'' 195/65/r15

Intrebarea mea e daca e ok sa fie 2,3 milimetri iesite in afara . Pot avea efecte secundare ? A mai facut cineva asa ceva ?

Astept urgent un raspuns id alexandru_constantin1981

 

Multumesc

Edited by Alexandru Constantin
Link to comment
Share on other sites

Putem da sfaturi gratis sau trebuie sa platim daca ne bagam in vorba :) ?

 

Ca asa de tare ne-ai luat cu urgenta si cu asteptatul raspunsurilor nu stiu unde ca ne e teama sa nu cumva sa te superi pe noi daca nu ne conformam urgent ... :)

 

E o lipsa totala de politete sa intri pe forum si sa pretinzi ajutor urgent, sau si mai si, sa spui ca astepti raspuns pe mess, mail sau de ce nu telefon.

Daca vrei ceva urgent mergi la un service, decarteaza banu' si dupa aceea poti pretinde joc de glezne si urgenta. Pe un forum poti cel mult sa-i rogi pe ceilalti useri sa te ajute in masura in care au chef si timp!

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate :) imi cer scuze chiar nu sunt un tip nesimtit desi am parut prin ceea ce am scris , dar am luat azi rotile acestea la recomandarea unui prieten si acum nu stiu daca sunt bune pt masina mea si maine as vrea sa ii le duc inapoi tipului dar vreau sa stiu intai daca sunt ok? ma poti ajuta cu ceva ? Multumesc fumos
Link to comment
Share on other sites

Daca nu pune poza, nu primeste raspunsuri, sunt unele jante de seria 5 care nu ies prea in afara la seria 3.

 

 

Nu am apucat sa fac poze asta seara le-am luat si maine i le dau inapoi tipului dar vreau sa stiu sigur daca merg sau nu . Ies putin in afara fta de cele originale cred ca sunt 2 cm

 

Nu merg din cauza ET-ului jantele de seria 5 au ET mic gen 15-25 iar cele de seria 3 au ET mare gen 35-45... de aceea si ies in afara :)

 

 

Si care ar fi efectele ?

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu toata iarna exact aceeasi dimensiune, roti de iarna de pe vechiul E39, merg perfect, nu ating absolut deloc(masina goala sau cu 5 persoane), singurele diferente sunt ca sunt mai iesite, sesizabil dar nu deranjant si in loc de 65 trebuia sa ai 60 inaltimea balonului.

P.S. daca le pui capace se vede chiar ok, fara se vede mai urat.

Edited by Popi
Link to comment
Share on other sites

b-78-khl: ai centrat roata in suruburi doar ? defapt ori ai inele de centrare ori ai centrat janta doar in suruburi.. tinand cont ca rotile de e36 si e46 nu intra pe butuc pe e39 ca au diametru ala mai mic... logic ca ori ai inele de centrare ori le-ai centrat doar in suruburi.. Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

cea mai mare problema e ca rotile de e39 au diametru mai mare acolo unde vin pe butuc... iti trebuie inele de centrare....

 

stiu..cu inelele o rezolvasem dar arata masian cu baloanele iesite in afara

 

Am avut eu toata iarna exact aceeasi dimensiune, roti de iarna de pe vechiul E39, merg perfect, nu ating absolut deloc(masina goala sau cu 5 persoane), singurele diferente sunt ca sunt mai iesite, sesizabil dar nu deranjant si in loc de 65 trebuia sa ai 60 inaltimea balonului.

P.S. daca le pui capace se vede chiar ok, fara se vede mai urat.

 

 

Sunt jante aliaj si tot cu anvelope de 205/65/r15 si se vad urat ! nu imi plac ! nU ating dar nu imi plac

Link to comment
Share on other sites

b-78-khl: ai centrat roata in suruburi doar ? defapt ori ai inele de centrare ori ai centrat janta doar in suruburi.. tinand cont ca rotile de e36 si e46 nu intra pe butuc pe e39 ca au diametru ala mai mic... logic ca ori ai inele de centrare ori le-ai centrat doar in suruburi..

am inele de centrare ....... :)

 

Cam mare balonul, si sunt sanse mari sa-ti atinga in aripi, si vor iesi in afara.

 

 

Multumesc tuturor pentru ajutor ! Am luat decizia corecta ! Le-am dus inapoi tipului pt ca ieseam 2 cm in afara ! parca aveam tractor :)

Eu am vazut jante de E39 pe E46 si nu ies afara deloc inseamna ca astea ale tale au ET-ul mai mic de 20 si din cauza asta ,eu am Et-ul 20 si vin perfect nu-mi ating de aripa absolut deloc.....iar pe E46 vin si mai bine ,bafta ..... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am avut eu pe 318d 2001 jante de E39 cu gume 225/65r15(mi le-o bagat pe gat sarbu de la care am luat masina :) )...atingeau pe spate in aripi cand aveam pe cineva in spate sau mai multe bagaje in portbagaj....oricum nu arata bine, am mers max 500km cu ele...poate daca gumele ar fi avut dimensiunea pt E46 ar fi fost altceva... Edited by Crysssz
Link to comment
Share on other sites

am avut eu pe 318d 2001 jante de E39 cu gume 225/65r15(mi le-o bagat pe gat sarbu de la care am luat masina :) )...atingeau pe spate in aripi cand aveam pe cineva in spate sau mai multe bagaje in portbagaj....oricum nu arata bine, am mers max 500km cu ele...poate daca gumele ar fi avut dimensiunea pt E46 ar fi fost altceva...

la un 205/55 sigur nu atinge (ET20)

Link to comment
Share on other sites

un prieten care e si el user aici pe forum are ca jante de iarna pe un 320i e46 , jante de serie 5 e39

cauciucurile de pe ele sunt 205/65/15....arata cam tractoras, dar fac treaba iarna, si nu ii atinge nici cu 4 persoane in masina .

sunt mai iesite in afara decat cele standard de e46, dar NU ating

Link to comment
Share on other sites

un prieten care e si el user aici pe forum are ca jante de iarna pe un 320i e46 , jante de serie 5 e39

cauciucurile de pe ele sunt 205/65/15....arata cam tractoras, dar fac treaba iarna, si nu ii atinge nici cu 4 persoane in masina .

sunt mai iesite in afara decat cele standard de e46, dar NU ating

Eu am rotile alea si este asa cum zice mihai20 sun OK. 320i suspensie de fabrica.

Link to comment
Share on other sites

merg puse de pe e39 pe e46 dar iti trebuie niste cercuri ca sa centrezi rotile,altfel iti vibreaza toata masina face urat rau...eu am puse pe un e46 jante de un m5 e39 si imi atinge la denivelari sau cand am 2 in spate..asta e

acceasi problema o am si eu.recent am luat niste jante bbs rx pe 15(anvelope 205/65/15)si cand am 2 pers in spate imi freaca in aripi.se poate face ceva in privinta asta sau sa schimb jantele :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca suspensia ta este un pic lesinata daca iti freaca, confirma inca o data faptul ca pe 320i e46 2001 suspensia ei originala cu jante de seria5 205/65/15, masina cu 4 persoane in ea, NU ATINGE. Mi s-a intamplat o singura data la peste 140 km/h pe DN5 la o denivelare destul de serioasa sa imi atinga, in rest de 3 ani de cand le folosesc numai iarna, pentru ca sunt cauciucuri de iarna, nu mi-a atins.
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca suspensia ta este un pic lesinata daca iti freaca, confirma inca o data faptul ca pe 320i e46 2001 suspensia ei originala cu jante de seria5 205/65/15, masina cu 4 persoane in ea, NU ATINGE. Mi s-a intamplat o singura data la peste 140 km/h pe DN5 la o denivelare destul de serioasa sa imi atinga, in rest de 3 ani de cand le folosesc numai iarna, pentru ca sunt cauciucuri de iarna, nu mi-a atins.

inteleg ce zici dar depinde si de ET jantei.ale mele au ET15 nu stiu ale tale cat sunt.stima

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.