Jump to content

H&R sau Eibach?


Raul46

Recommended Posts

Ma gandeam ca fiind ambele 2 marci foarte cunoscute in domeniu lor , si dorind sa imi schimb arcurile pe masina(e90 325i) ca sa o mai cobor un pic, sa cer pareri si sa vedem din cei care au avut, sau au, care de ce e mai multumit , care sunt mai de calitate, care sunt mai potrivite de strada ? etc , diverse argumente pro-contra sau sfaturi utile legate de alegerea acestora ... Edited by Raul46
Link to comment
Share on other sites

Parca erau mai multe posturi in topicul asta...

 

da l-am deschis eu cand eram inca nelamurit ce sa imi pun pe masina, dar am ramas la ce ai ales si tu, astept sa vad si cum arata pe al tau,si cum se simte :) s-ar putea inchide topicu asta, oricum e cam gol...

Edited by Raul46
Link to comment
Share on other sites

De ce sa se inchida? :)

 

Astept sa vina arcurile si voi pune niste poze cu before/after :)

aaa, ok, si mai bine, ziceam de inchis in sensul ca eu l-am deschis sa mai scot ceva informatii, si cum nu prea erau postari pe el.... .da se mai aduna.., deci asteptam pozele cu before and after !:twoup:

Link to comment
Share on other sites

si eu am deja arcuri eibach prokit si amortizoare bilstein b8, dar vor fi puse pe e34. Nu le-am montat inca pentru ca suporturile de amortizoare fata sunt ruginite si astept sa vina si alea. Sper ca saptamana asta sa fie gata masina. Coborarea va fi de 3 cm fata si spate.
Link to comment
Share on other sites

Eu am amortizoare stock si arcuri eibach pro kit, am mers cu masina si in afara si sunt extraordinar de multumit de comportamnetul masinii si de look ... masina este putin mai rigida decat stock si a coborat exact cat spune producatorul ... Nota 20 de la mine, nu aveam nevoie de suspensie sport in Romania, inca un + pot coboraii parcari subterane si supraterane cu 2 adulti in spate si 2 in fata desi masina coboara vizibil ...deci ce-mi pot dorii mai mult de atat ? sport sub nici-o forma nu vreau sa-mi clantane dintii in gura ...

 

Pe cateva forumuri se recomanda KONI FSD + eibach pro kitt vin chiar si la set ...

http://img705.imageshack.us/img705/898/konifsdeibachprokit.jpg

http://img80.imageshack.us/img80/493/1249941708img0925.jpg

 

Pt cei ce nu dispun de suficienti bani sa cumpere eibach pro kitt de noi sau altele va vand un pont chiar si testat de un amic ca exemplu iau E46 COUPE daca este diesel si vreti ca masina sa coboare mai mult si sa arate bine puneti arcuri de pe E46 Coupe 318 sau 320 deoarece masina este mult mai usoara fata de diesel care are 1500-1600 kg ...pe sedan toate sunt prea ridicate nu merita efortul ...ba pe sedan merg tot arcurile de coupe dar la fel intrebati de greutatea masinilor la prieteni si va scoateti :)

 

Ne-am dat seama de asta cand am remarcat ca producatorul oferta acelasi part nr de arcuri la eibach si la cabrio care se stie ca sunt mult mai grele decat Coupe si logic tot ei spun le coboara mai mult :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

depinde si de cat de mult le coboara. H&R o coboara mai mult, 4.5 cm am impresia. pro kit cu niste amortizoare semisport ar fi compromisul intre comportament mai bun si masina de track-day, care orice ai zice, chiar si pe drumuri bune simti fiecare pietricica..e enervanta la o masina de zi cu zi cum e a mea...
Link to comment
Share on other sites

@edy1092.... ce motor ai pe coupe? scz daca scrie undeva si nu am observat

2.0cd masina are 1505 Kg in talon (la fel cu 325 Coupe 1495 Kg ) si 1400 kg cantarita de mine ....

 

Masina este cantarita cu rezervorul plin + soferul nu-mi dau seama de ce datele date de producator ( BMW ) nu corespund cu realitatea, acelasi test la facut si un amic cu 318 Coupe , masina lui era mai usoara cu 90 Kg ...

 

un E93 d are 1700Kg deci coboara foarte mult fata de coupe si la E46 Cabrio e la fel

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

@edy1092.... ce motor ai pe coupe? scz daca scrie undeva si nu am observat

2.0cd masina are 1505 Kg in talon (la fel cu 325 Coupe 1495 Kg ) si 1400 kg cantarita de mine ....

 

Masina este cantarita cu rezervorul plin + soferul nu-mi dau seama de ce datele date de producator ( BMW ) nu corespund cu realitatea, acelasi test la facut si un amic cu 318 Coupe , masina lui era mai usoara cu 90 Kg ...

 

un E93 d are 1700Kg deci coboara foarte mult fata de coupe si la E46 Cabrio e la fel

 

interesanta chestia cu greutatea..., is curios daca a mea are cat zice in talon, adica 1505 kg...

Edited by Raul46
Link to comment
Share on other sites

@edy1092.... ce motor ai pe coupe? scz daca scrie undeva si nu am observat

2.0cd masina are 1505 Kg in talon (la fel cu 325 Coupe 1495 Kg ) si 1400 kg cantarita de mine ....

 

Masina este cantarita cu rezervorul plin + soferul nu-mi dau seama de ce datele date de producator ( BMW ) nu corespund cu realitatea, acelasi test la facut si un amic cu 318 Coupe , masina lui era mai usoara cu 90 Kg ...

 

un E93 d are 1700Kg deci coboara foarte mult fata de coupe si la E46 Cabrio e la fel

Nu cred ca e asa. Cel putin eibach iti cere seria de sasiu si greutatile pe axe fata spate. Part no sunt diferite de la un model la altul cand exista diferete semnificative pe fata de regula.

Ori a comandat dupa ureche ori nu i-au trimis ce trebuia.

 

Diferente in talon exista de la tara la tara si in functie de echipare. In unele tari, pentru motive de impozitare si alte chestii se trec date minimale...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.