Jump to content

Faruri Bosch e36


kruger

Recommended Posts

Hello,

 

Am o nelamurire.

La ce folosesc lentilele interioare (cele 2) din far ?

 

La masinile mai noi (si chiar si la e36) la un moment dat s-a renuntat la ele. Farul oricum este cu lupa, si tehnologic vorbind pare identic cu un far de generatie mai noua sa zicem, cu exceptia acelor sticle.

post-20723-1268773238_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

tineti cont ca fiecare "denivelare" din cadrul lentilei modifica usor orientarea fasciculului de lumina care traverseaza lentila prin respectivul punct ... o sticla dreapta, ca cea exterioara de ex ... transmite lumina. o sticla cu "denivelari(cum e si cea interioara) ... disipa lumina

 

as pune pariu ca se vede o diferenta clara intre un far care nu are respectiva lentila, comparativ cu unul care o are, pe oricare din faze

Edited by Ovidiu Augustin
Link to comment
Share on other sites

mie imi place cum arata fara

o sa le fac poze maine daca nu uit sa va faceti o idee

Daca imi permiti..o sa pun eu poze.. le am in laptop..

 

Tot incerc sa caut informatii despre chestia asta, nu prea gasesc.

Ai mai jos poze cu masina mea inainte si dupa ce am scos plasticurile din faruri,le-am dat jos cand am montat angel eyse..Cele de la faza scurta erau galbene de vechime ..

 

Cea din mijloc este cu farurile stock..

 

Din ce am observat plasticurile respective disipau lumina mai bine cam la un metru in fata masini(spre laterale)..Dupa ce le dai jos ar fi necesar un reglaj al farurilor ,eu nu le-am reglat m-am obisnuit cu ele ,plus ca la nevoie am si proiectoare ..

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

La modelul tau de faruri, ala fara lupa, arata mai bine fara plasticurile alea.

Si eu am avut farurile alea pe masina, insa le-am schimbat imediat cu modelul cu lupa.

 

la alea cu lupa, ''plasticurile'' alea, sunt de sticla, nu arata nasol deloc.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru poze. Arata foarte bine, chiar imi place.

 

Farurile mele sunt cu lupa, sunt curios care va fi rezultatul.

 

Roco, nu inteleg ce zi vrut sa spui ca la farurile cu lupa, plasticele sunt de sticla.

Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

Da, lupa este numai pe faza scurta. O sa fac o proba vineri sa vad cum arata si cum functioneaza. Ideea e in felul urmator. Eu voi scoate numai acele sticle rotunde din interior, lasand ochelarul ala in care sunt ele prinse ? Sau scot ochelarul interior cu totul ? Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

Da, lupa este numai pe faza scurta. O sa fac o proba vineri sa vad cum arata si cum functioneaza. Ideea e in felul urmator. Eu voi scoate numai acele sticle rotunde din interior, lasand ochelarul ala in care sunt ele prinse ? Sau scot ochelarul interior cu totul ?

Eu am scos numai plasticul transparent,restul pieselor sunt la locul lor..

Link to comment
Share on other sites

Care plastic...ca nu mai inteleg nimic. Uita-te te rog la prima poza din topi, si spune-mi pe ea.

Eu numesc platicurile transparente ce am insemnat cu x rosu in poza ,nu stiu la ce anume le spui tu ochelari :) ...

Recapitulez..eu am scos din faruri exact plasticurile care sunt marcate cu rosu.. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.