Jump to content

ProblemĂŁ E46


Allex

Recommended Posts

Acum ceva timp am avut un accident cu maºina. Rezultat... avariata partea dreapta faÞã; amortizor Îndoit, basculã Îndoitã etc... Mai exact am luat o bordurã cu roata dreapta faÞã :twoup:

S'a schimbat cam tot ce trebuie pe la roĂži (casetĂŁ direcĂžie, cadru motor, bielete antiruliu/direcĂžie, amortizor, bascule) ĂŽn afarĂŁ de portfuzetĂŁ, sau cum se numeÂşte Âşi arcul de la amortizor.

De atunci maºina stã Înclinatã pe toatã partea dreaptã (faÞã ºi spate) :(

IniĂžial am zis cĂŁ e de la arcuri... de fapt cam toĂži mecanicii care a vĂŁzut'o au bĂŁnuit asta.

 

Azi am schimbat arcurile spate, pe cele de pe faÞã Încã nu le'am schimbat.

Problema e cĂŁ maÂşina tot nu s'a ĂŽndreptat ĂŽn spate.

Dacã a mai Întâlnit cineva problema asta vã rog sã'mi spuneÞi. Chiar nu mai ºtiu ce ar trebui sã schimb... :) bãnuiesc cã nu are cum sã fie de la portfuzetã.

Am mai auzit cazuri ĂŽn care o parte din spate a Âşasiului a cedat Âşi cĂŁ se poate suda ĂŽn argon :) Sper sĂŁ nu fie aÂşa grav :D

Link to comment
Share on other sites

Masoara distantele dintre bratele puntii spate si carpserie, dintre aceleasi brate si solsi vezi unde sunt diferentele..poate ai la arcuri cateva spire rupte, poate talerul care tine arcurile s-a deformat, poate suportul din partea de sus s-a strapuns ...apropos..cursa este aceeasi?..ma refer la cursa arcurilor...la apasarea pe colturile masinii...oare poate sa fie amortizorul blocat si sa-ti mearga foarte greu si de aceea sa nu se echilibreze?

Ai de verificat....

 

 

 

Am dat copy paste :) se pare ca mai are cineva problema asta....eu nu pa pricep dar am zis ca poate te ajuta

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a intamplat o data si mie sa stea masina intr-o parte.

Am ridicat-o pe cric la max si la un moment dat a luat-o in spate.

Am repetat figura si am tras frana de mana la max, am lasat-o jos de pe cric si era intr-o parte, nu mult, dar era.

M-am invartit un pic pe langa ea, m-am lasat pe ea si intr-un gest de inspiratie divina am lasat jos frana de mana, moment in care s-a auzit cum zgomot, s-a lasat si s-a asezat cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

pai daca nu ai schimbat arcul fata, cum vrei sa stea masina dreapta? :)

În spate le-am schimbat pe ambele ºi tot spre dreapta stã. Nu trebuia sã stea mai dreaptã?

daca ai arcul rupt pe fata, gandeste-te ca marea majoritate a greutatii o constituie totusi motorul si cutia de viteze... iar un arc rupt, ar deplasa tot centrul de greutate al masinii, arcul spate ar prelua toata greutatea si astfel se lasa pe partea respectiva... nu doar in fata, spate, etc...

:)

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a intamplat o data si mie sa stea masina intr-o parte.

Am ridicat-o pe cric la max si la un moment dat a luat-o in spate.

Am repetat figura si am tras frana de mana la max, am lasat-o jos de pe cric si era intr-o parte, nu mult, dar era.

M-am invartit un pic pe langa ea, m-am lasat pe ea si intr-un gest de inspiratie divina am lasat jos frana de mana, moment in care s-a auzit cum zgomot, s-a lasat si s-a asezat cum trebuie.

Pai a ramas masina asa din cauza la frana de mana, daca ai frana trasa si o ridici pe cric, in momentul in care o cobori ramane stramba din amortizoare, depinde de cat de bine ingheata frana mana. Eu am avut-o ridicata pe cric 2 zile, de fata stanga/dreapta, si cand am coborat-o statea suie, m-am speriat putin am crezut ca s-au "relaxat amortizoarele", asta pana a trebuit sa o mut mai in fata putin si am dat drumul la frana de mana. :)

Din portfuzeta nu sta masina stramba, sta doar roata intr-o inclinatie anormala pe verticala.

Acum linia masinii este data de amortizoare si arcuri nu? Altceva?

Link to comment
Share on other sites

Acum ceva timp am avut un accident cu maºina. Rezultat... avariata partea dreapta faÞã; amortizor Îndoit, basculã Îndoitã etc... Mai exact am luat o bordurã cu roata dreapta faÞã :twoup:

S'a schimbat cam tot ce trebuie pe la roĂži (casetĂŁ direcĂžie, cadru motor, bielete antiruliu/direcĂžie, amortizor, bascule) ĂŽn afarĂŁ de portfuzetĂŁ, sau cum se numeÂşte Âşi arcul de la amortizor.

De atunci maºina stã Înclinatã pe toatã partea dreaptã (faÞã ºi spate) :(

IniĂžial am zis cĂŁ e de la arcuri... de fapt cam toĂži mecanicii care a vĂŁzut'o au bĂŁnuit asta.

 

Azi am schimbat arcurile spate, pe cele de pe faÞã Încã nu le'am schimbat.

Problema e cĂŁ maÂşina tot nu s'a ĂŽndreptat ĂŽn spate.

Dacã a mai Întâlnit cineva problema asta vã rog sã'mi spuneÞi. Chiar nu mai ºtiu ce ar trebui sã schimb... :) bãnuiesc cã nu are cum sã fie de la portfuzetã.

Am mai auzit cazuri ĂŽn care o parte din spate a Âşasiului a cedat Âşi cĂŁ se poate suda ĂŽn argon :) Sper sĂŁ nu fie aÂşa grav :D

cat ai dat pe caseta de directie?

Link to comment
Share on other sites

cat ai dat pe caseta de directie?

Sincer nu mai Âştiu... mi-'au comandat'o cei de la service. ÂŞtiu cĂŁ a fost nouĂŁ dar nu mai Âştiu ce preĂž a avut.

 

Din portfuzeta nu sta masina stramba, sta doar roata intr-o inclinatie anormala pe verticala.

Acum linia masinii este data de amortizoare si arcuri nu? Altceva?

AÂşa Âştiam Âşi eu cĂŁ de la portfuzetĂŁ nu are cum sĂŁ fie dar mi'au spus la service cĂŁ de acolo ar fi :)

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
buna,,aceasi problema am si eu,am schimbat arcurile originale cu arcuri eibach,si de cand am schimbat arcurile,partea stanga din fata imi sta ma i ridicata,am crezut ca nu au montat bine arcul,mam dus inapoi,mia dat arcul jos si mi la pus din nou, dar nimic schimbat,aceasi a ramas mai ridicata pe partea stanga fata,stie cineva ce ar putea fi problema?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.