Jump to content

Fluierat pe spate la 316 i


Recommended Posts

Salut!

Am un 316i din 1993, tipul 3C si a aparut un fluierat fin pe spate care se intensifica odata cu viteza. O ciudatenie: cand este frig ...sub 5 grade nu fluiera. Fluieratul se aude doar cand este o temperatura peste 5 grade si am parcurs cativa km cu masina(2-3)

 

Ce am facut pana acum:

-

  • am fost la service si mecanicul a desfacut toate rotile, s-a uitat la frane care functioneaza si la alte chestii si totul parea o.k.
  • - s-a uitat la jante sa nu atinga ceva si nu sunt semne ca atinge
  • - A verificat rulmentii si nu au joc, a zis ca sunt foarte buni. Au mers chiar 2 mecanici in masina si au zis ca nu este zgomot de la rulmenti.
  • - s-a uitat pe sub masina la cutie si este ulei in ea
  • - s-a mai uitat la "grup" (aici nu imi mai aduc aminte cui ii zicea si este ok si ala.
  • - am oprit motorul in mers si fluieratul persista la fel ca atunci cand scot din viteza sau trage motorul.

 

Poate ati mai intalnit chestia asta si imi ziceti si mie ce este sa stiu ce trebuie sa fac.

Multumesc frumos pentru timpul acordat.

Link to comment
Share on other sites

Un diferential open 2nd hand in stare bunicica ar trebui sa gasesti la cateva milioane 2-3 poate mai mult depinde de starea lui.

Merci de informatie. Am sa caut prin Constanta.

 

Un diferential open 2nd hand in stare bunicica ar trebui sa gasesti la cateva milioane 2-3 poate mai mult depinde de starea lui.

Merci de informatie. Am sa caut prin Constanta.

 

Are cineva idee la ce trebuie sa ma uit inainte sa cumpar un diferential (pt BMW 316i din 93), sa nu iau tzeapa?

...nu cred ca pot sa-i apreciez singur gragul de uzura. Multumesc anticipat persoanelor care ma pot ajuta cu un sfat.

 

Un diferential open 2nd hand in stare bunicica ar trebui sa gasesti la cateva milioane 2-3 poate mai mult depinde de starea lui.

Merci de informatie. Am sa caut prin Constanta.

 

Un diferential open 2nd hand in stare bunicica ar trebui sa gasesti la cateva milioane 2-3 poate mai mult depinde de starea lui.

Merci de informatie. Am sa caut prin Constanta.

 

Are cineva idee la ce trebuie sa ma uit inainte sa cumpar un diferential (pt BMW 316i din 93), sa nu iau tzeapa?

...nu cred ca pot sa-i apreciez singur gradul de uzura. Multumesc anticipat persoanelor care ma pot ajuta cu un sfat.

Link to comment
Share on other sites

Iti dau eu cateva sfaturi care sper sa te ajute. In caz ca mai este pe masina diferentialul pe care vrei sa-l cumperi testeazal sa vezi daca huruie in timp ce mergi cu masina (normal nu trebuie sa auzi nimica iesit din comun), vezi sa nu curga pe la capacul diferentialului ulei, sa fie in stare buna senzorul de viteza (sa nu fie rupt vreun pin sau suportul in care intra mufa pentru kilometraj), sa se potriveasca gaurile de la diferential la cardan. Probabil ca mai sunt si alte chestii care trebuie sa le iei in considerare dar mie doar astea mi-au venit acuma in minte. Sper sa iti rezolvi cat mai repede problema. Succes :).
Link to comment
Share on other sites

Iti dau eu cateva sfaturi care sper sa te ajute. In caz ca mai este pe masina diferentialul pe care vrei sa-l cumperi testeazal sa vezi daca huruie in timp ce mergi cu masina (normal nu trebuie sa auzi nimica iesit din comun), vezi sa nu curga pe la capacul diferentialului ulei, sa fie in stare buna senzorul de viteza (sa nu fie rupt vreun pin sau suportul in care intra mufa pentru kilometraj), sa se potriveasca gaurile de la diferential la cardan. Probabil ca mai sunt si alte chestii care trebuie sa le iei in considerare dar mie doar astea mi-au venit acuma in minte. Sper sa iti rezolvi cat mai repede problema. Succes :).

 

Multumesc pentru sfaturi. Mi le-am notat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.