Jump to content

Ma bate gandul sa fac o schimbare


Valentin_LMB

Recommended Posts

Dupa ce mia cam iesit din cap ideea cu E46 (nu prea facea nici o chestie daca dadeam e36-le meu din 1997 ca sa imi iau un e46 din 1999-2000 . . . ) , stateam aseara si ma gandeam , ce-ar fi daca as lua un Z3 ?!

In toamna termin leasingul la Logan si o sa incep leasingul la altul , deci BMW-ul nu ar mai fi o masina de zi cu zi .

 

Acum intervine problema banilor . Eu planuiam initial sa vand loganul si sa dau banii drept diferenta pt un E46 (cum am spus si mai sus , asta nu prea mai vreau) , iar mai nou vroiam sa bag toti bani in E36 si sa imi fac damblalele (insa in cazul asta trebuia sa raman tot la E36) .

 

Cam la ce pret se invarte un Z3 in stare buna , ma gandesc daca pot sa imi iau un Z3 cu banii de pe E36 , sau poate chiar un schimb direct ! Sau cat mai ar trebui sa pun diferenta ?

 

Inca nu sunt decis , daia am facut si topicul , astept pareri din partea voastra !

 

L.E. am postat aici pt ca la seria Z nu prea este activitate si practic este vorba si de un E36 (adica seria 3) , oricum daca moderatorii cred ca nu este bine postat topicul il pot muta la Seria Z !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition
de ce nu s-ar preta un z3 ca masina "zi di zi" ? :) am folosit M6-le zi de zi (mai putin iarna), chiar daca mai aveam alte masini, insa imi facea placere sa il conduc... nu asta e ideea, iti iei o masina care sa iti aduca placere atunci cand o conduci, daca e zi de zi cu atat mai bine nu ? :) Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pai nu vad ce ar fi atat de special la un Z3 ca si costuri suplimentare bla bla bla, iar apoi, ideea e sa-ti iei o masina care iti place, ok, dar sa o si conduci nu ? nu sa o tii in fata casei si sa o speli duminica ca sa luceasca frumos... mai bine nu o mai iei in cazul asta.

 

Parerea mea, desigur.

Link to comment
Share on other sites

pai nu vad ce ar fi atat de special la un Z3 ca si costuri suplimentare bla bla bla, iar apoi, ideea e sa-ti iei o masina care iti place, ok, dar sa o si conduci nu ? nu sa o tii in fata casei si sa o speli duminica ca sa luceasca frumos... mai bine nu o mai iei in cazul asta.

 

Parerea mea, desigur.

Si eu gandesc la fel. Eu nu vad de ce nu ar putea fi folosit Z3 -ul zi de zi, doar e facut pe platforma lui e36 . Cumperi unul cu motorul care iti permite bugetul. Ar fi culmea sa ti masina care iti place acasa si sa circuli cu un cotet de masina zi de zi. Se presupune ca da iti poti permite masina, poti sa si circuli cu ea si sa o intreti.

Link to comment
Share on other sites

@Valentin..O alegere super misto Z3.. e46 au devenit foarte comune ..

 

Problema este urmatoarea .Sunt destul de rare cel putin in Romania ,trebuie sa cauti mult si bine sa gasesti una in stare cat de cat buna,ideal ar fi sa aduci tu de afara una (dar te inpiedici de taxa de prima inmatriculare )..Poate reusesti sa scapi de taxa cu un avocat bun ..

 

Ce motorizare te intereseaza.Ma gandesc ca te-ai saturat de motorul de 1,8i... :)

Link to comment
Share on other sites

de ce nu s-ar preta un z3 ca masina "zi di zi" ? :) am folosit M6-le zi de zi (mai putin iarna), chiar daca mai aveam alte masini, insa imi facea placere sa il conduc... nu asta e ideea, iti iei o masina care sa iti aduca placere atunci cand o conduci, daca e zi de zi cu atat mai bine nu ? :)

Cel mai mic motor puspe Z3 coupe este cel de 2.8, ai numai 2 locuri(asta nu ar fi un inconvenient ca nu imi iau masina sa fac taxi) dar daca ai un copil nu prea ai unde sa il pui doar in portbagaj. :twoup:

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Cel mai mic motor puspe Z3 coupe este cel de 2.8, ai numai 2 locuri(asta nu ar fi un inconvenient ca nu imi iau masina sa fac taxi) dar daca ai un copil nu prea ai unde sa il pui doar in portbagaj. :)

 

2.8 :) ? Cred ca 1.8 :twoup:

La Z3 COUPE cel mai mic motor e de 2.8.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai mic motor puspe Z3 coupe este cel de 2.8, ai numai 2 locuri(asta nu ar fi un inconvenient ca nu imi iau masina sa fac taxi) dar daca ai un copil nu prea ai unde sa il pui doar in portbagaj. :)

 

2.8 :) ? Cred ca 1.8 :twoup:

La Z3 COUPE cel mai mic motor e de 2.8.

Da, scuze...nu am vazut ca ai scris coupe.....dar era vorba de Z3, un Z3 coupe e mai scump decat roadsterul normal, si sa nu ne gandim cate coupe-uri sunt in tara inmatriculate, ca de afara nu merita.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai mic motor puspe Z3 coupe este cel de 2.8, ai numai 2 locuri(asta nu ar fi un inconvenient ca nu imi iau masina sa fac taxi) dar daca ai un copil nu prea ai unde sa il pui doar in portbagaj. :)

 

2.8 :) ? Cred ca 1.8 :twoup:

La Z3 COUPE cel mai mic motor e de 2.8.

Da, scuze...nu am vazut ca ai scris coupe.....dar era vorba de Z3, un Z3 coupe e mai scump decat roadsterul normal, si sa nu ne gandim cate coupe-uri sunt in tara inmatriculate, ca de afara nu merita.

Ziceam ca imi place foarte mult Z3-ul coupe numai ca eu nu il vad ca o masina de zi de zi.Ai dreptate e mai scump coupeul dar e mult mai frumos.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

pai nu vad ce ar fi atat de special la un Z3 ca si costuri suplimentare bla bla bla, iar apoi, ideea e sa-ti iei o masina care iti place, ok, dar sa o si conduci nu ? nu sa o tii in fata casei si sa o speli duminica ca sa luceasca frumos... mai bine nu o mai iei in cazul asta.

 

Parerea mea, desigur.

 

nu vad ce costuri suplimentare ar fi pt intretinerea unui z3 , este practic tot un e36 !

 

@Valentin..O alegere super misto Z3.. e46 au devenit foarte comune ..

 

Problema este urmatoarea .Sunt destul de rare cel putin in Romania ,trebuie sa cauti mult si bine sa gasesti una in stare cat de cat buna,ideal ar fi sa aduci tu de afara una (dar te inpiedici de taxa de prima inmatriculare )..Poate reusesti sa scapi de taxa cu un avocat bun ..

 

Ce motorizare te intereseaza.Ma gandesc ca te-ai saturat de motorul de 1,8i... :)

 

In mod normal as tinti spre ceva L6 , insa daca o sa fac trecerea asta nu cred sa ma deranjeze motorul de 1.8 , totusi z3 este ceva la Light decat E36 .

 

de ce nu s-ar preta un z3 ca masina "zi di zi" ? :) am folosit M6-le zi de zi (mai putin iarna), chiar daca mai aveam alte masini, insa imi facea placere sa il conduc... nu asta e ideea, iti iei o masina care sa iti aduca placere atunci cand o conduci, daca e zi de zi cu atat mai bine nu ? :D

Cel mai mic motor puspe Z3 coupe este cel de 2.8, ai numai 2 locuri(asta nu ar fi un inconvenient ca nu imi iau masina sa fac taxi) dar daca ai un copil nu prea ai unde sa il pui doar in portbagaj. :)

 

Z3 Coupe nu prea ma incanta cu nimic (este si mai scump) , la un roadster ma gandeam , fatpul ca este decapotabil este principalul punct de atractie .

 

E nasol Z3 , Z4 e singurul la care ma uit ...

 

dar totusi este criza :twoup: ! Nu am nici cea mai mica sansa sa ating un Z4 , cu toata ca este muuuullllt mai frumos decat Z3 :(

 

Problema este alta , am cautat ieri si azi si preturile care leam gasit nu prea ma incanta , 6000 - 7000 pt un Z3 mi se pare un pret destul de mare . mare in sensul ca eu consider ca un Z3 nu merita atat . Imi iau E36 cabrio cu banii aia (care il consider mult mai frumos ca Z3 ) .

Link to comment
Share on other sites

Problema este alta , am cautat ieri si azi si preturile care leam gasit nu prea ma incanta , 6000 - 7000 pt un Z3 mi se pare un pret destul de mare . mare in sensul ca eu consider ca un Z3 nu merita atat . Imi iau E36 cabrio cu banii aia (care il consider mult mai frumos ca Z3 ) .

 

Nu merita , e o vechitura de masina , mult mai frumos arata un e36 cabrio ingrijit . Z3 asta pare un soi de masina de fite obosita rau . No offence pt cine are . Mie nu-mi place deloc .

Link to comment
Share on other sites

E nasol Z3 , Z4 e singurul la care ma uit ...

Coupeul e extraordinar, extrem de rar, foarte frumos.

Cabrio e banal.

 

Coupe:

http://img291.imageshack.us/img291/9930/016ehm.jpg

 

http://img143.imageshack.us/img143/8297/014kl.jpg

 

Nu uita ca nu e asa vechi.

Z3 coupe s-a fabricat pana la jumatatea anului 2002.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Problema este alta , am cautat ieri si azi si preturile care leam gasit nu prea ma incanta , 6000 - 7000 pt un Z3 mi se pare un pret destul de mare . mare in sensul ca eu consider ca un Z3 nu merita atat . Imi iau E36 cabrio cu banii aia (care il consider mult mai frumos ca Z3 ) .

 

Nu merita , e o vechitura de masina , mult mai frumos arata un e36 cabrio ingrijit . Z3 asta pare un soi de masina de fite obosita rau . No offence pt cine are . Mie nu-mi place deloc .

 

Haidi bre', a fost masina lui James Bond in GoldenEye :)

 

http://www.imcdb.org/images/001/921.jpg

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Problema este alta , am cautat ieri si azi si preturile care leam gasit nu prea ma incanta , 6000 - 7000 pt un Z3 mi se pare un pret destul de mare . mare in sensul ca eu consider ca un Z3 nu merita atat . Imi iau E36 cabrio cu banii aia (care il consider mult mai frumos ca Z3 ) .

 

Nu merita , e o vechitura de masina , mult mai frumos arata un e36 cabrio ingrijit . Z3 asta pare un soi de masina de fite obosita rau . No offence pt cine are . Mie nu-mi place deloc .

 

Haidi bre', a fost masina lui James Bond in GoldenEye :)

 

http://www.imcdb.org/images/001/921.jpg

Dupa aia James Bond s-a gandit, nu a dormit noptile si a revenit la Aston. :)

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Problema este alta , am cautat ieri si azi si preturile care leam gasit nu prea ma incanta , 6000 - 7000 pt un Z3 mi se pare un pret destul de mare . mare in sensul ca eu consider ca un Z3 nu merita atat . Imi iau E36 cabrio cu banii aia (care il consider mult mai frumos ca Z3 ) .

 

Nu merita , e o vechitura de masina , mult mai frumos arata un e36 cabrio ingrijit . Z3 asta pare un soi de masina de fite obosita rau . No offence pt cine are . Mie nu-mi place deloc .

 

sa sti ca la aceiasi concluziei am ajuns si eu , mai ales dupa ce am verificat piata . Nu vad Z3 ca o masina de 6000-7000 de euro , fara suparare pt cei ce detin , dar nu consider ca face atat mai mult .

 

Se poate inchide Topicul , nu isi mai are rostul :) ! Ma scuzati ca am agitat apele degeaba !

 

Multumesc celor care au postat , iar eu , revin de unde am plecat :) !

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca la coupe nu te uiti ca e mult mai scump. Insa aia e o masina ce merita. z3 3.0i, sau z3m. :X Ceva din 2001-2002 asa.

 

Nu vreau sa par ipocrit , in primul rand nu ma uit la coupe , pt ca nu imi place . Conteaza si faptul ca nu mil pot permite , insa in primul rand nu imi place ( gusturi si gusturi) . Iar oricum , orice masina mias lua , motor de 3.0 nu intra in calcul . Ma gandeam la un Z3 1.8 , era ceva mai puternic ca E36-le meu , mai sport , insa nu consider ca merita atatia bani . Mai strang pana in toamna , pana atunci am tot timpul sa iau o decizie , insa sigur aceea nu va fi Z3 !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Imi place ca puneti poze cu Z3 coupe de cel putin 15.000 euro in stare exceptionala.

Initiatorul topicului stia cum arata acele E46 de 5000 euro maxim.

 

De ce nu puneti poze cu E46 ? Ceva din alea la 30.000 euro !!!

 

Un Z3 la 5000 euro se vinde impreuna cu mecanic+piese. Merita luat ca si a 2-a masina la banii aia.

Unul frumos si dotat costa mult dar merita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.