Jump to content

Ma bate gandul sa fac o schimbare


Valentin_LMB

Recommended Posts

Ăn orice caz, o maşină cabrio nu mi se pare o alegere bună pentru România.

 

Praf din abundenţă, mizerie, jeg, o mie de motive să nu mergi cu maşina decapotată.

 

Mai bine iei un coupe dacă te gândeşti la Z3 şi alte maşini de genul acesta.

 

Nu un coupe Z3 ci orice coupe care-ţi place.

 

un cabrio ca o a doua masina ar fi perfect . Acum sa nu va ganditi ca o vreau doar ca o masina de weekend , vreau o masina care sa o folosesc ori de cate ori am nevoie , insa atunci cand vremea nu este prea buna sa merg cu Loganul .

 

Pana acum o luna am avut garaj , primaria era geloasa pe mine si ma lasat fara :) , insa la vara am de gand sa imi ridic un garaj in curte , deci as putea proteja destul de mult un cabrio .

 

Z3 Coupe nu imi place , nici E36 nu ma atrage (dasta as fi putut sa imi iau acum 2 ani , insa am ales sedanul , este mai pe gustul meu) . Imi place foarte mult E36 cabrio , insa asa ceva care sa fie intr-o stare buna imi depaseste bugetul ( in sensul ca ar trebui sa renunt la a doua masina pt a putea achizitiona , iar atunci nu ar mai fi bine) .

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu cred cã nu m-aº bucura deloc de un cabrio În România.

 

Mor de nervi când vãd praf În maºinã deºi abia am fost cu ea la spãlãtorie sau am curãÞat chiar eu interiorul.

 

Iar praful ãla intrã când deschid portierele, În rest nu are pe unde pentru cã merg doar cu clima.

 

Prin urmare, dacĂŁ aÂş avea cabrio, aÂş ajunge la spitalul de boli psihiatrice sau aÂş merge ĂŽntotdeauna cu plafonul montat.

Link to comment
Share on other sites

SuperbĂŁ una aÂşa:

 

http://www.strikingcars.com/wp-content/gallery/bmw-z3/bmw-z3-m-coupe.jpg

 

Eu sincer nu vad ce e asa frumos la masina asta,mi se pare chiar oribil.O combinatie nereusita de roadster cu bot lung si spate de touring.

Link to comment
Share on other sites

Hai mai Ciupanezu, cum sa fie tot aia.

E30 s-a mai fabricat in 2002 ca si z3? cred ca 1993 a fost ultimul an la e30, deci 9 ani diferenta de inovatie. :)

 

Pai z3 are optiuni de e46. Pe cand e30....

 

 

Am mai zis-o si o repet -oricand as da E46 pe un E30 cu dotari cat de cat asemanatoare,de fapt servo AC si trapa :)

cum s-a zis singurul capitol la care E30 sufera e cel al sigurantei.

Link to comment
Share on other sites

@Valentin

Ziceai ca te tine aprox 6000E 318i e36.

Ai dat pe ea 6000E sau cu tot cu reparatii si modificari ai ajuns la pretul asta?

 

6000 E pana in ziua de azi , fara nici o reparatie capitala ! Doar consumabile + chestii care le-am schimbat fara sa fie nevoie + mai multe mici imbunatatiri .

Masina a fost 3200 E in Germania .

~ 500 E am cheltuit cu drumul si sederea in Germania .

1200 E Taxa inmatriculare .

+150 E Acte pana la taxa de prima inmatriculare , RAR ETC .

Restul sunt nimicuri , gen schimbat marea majoritate a furtunelor , revizii , jante , cotiera ETC !

 

Si pt cei care vor spune ca am esit rau , sau ca se gaseaua masina la 1000 E , le urez sa nu cada prin Rugina din Usile masini lor :) !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Din ce spui tu reiese ca te-a costat aprox 5000E cu tot cu inscrisul.

Mie unul mi se pare mult, cu 5000 iti luai cabrio 325 foarte dotat, 328, etc dar din tara.

Dc era sa iei un e46 din 99 cat dadeai 10000?

Link to comment
Share on other sites

Dar se poate corecta cu roll cage. :)

 

Dacã-Þi place E30 atât de mult, de ce nu-Þi iei unul? :twoup:

crede-ma am cautat de am inebunit unu bun,nu se gaseste asa ceva,sau daca se gaseste costa mai mult decat

E46-ele meu :)

ca sa fie clar caut 2,5 original coupe :( am gasit si 320is dar din nefericire nu la banii care ai am eu(da fapt si la banii care i-as fi dat dar omul nu vroia schimb cu E46 compact.

Link to comment
Share on other sites

Pai cum am zis multi bani,nu prea as vrea sa dau compactul mai ales la halul in care au cazut preturile la E46.Oricum un urs bun te duce undeva catre 6000 euro.. adica 4000 el inca 1000-1500 recarosarea si cam 500 drumul :)

 

PS:si sa strang bani de urs si sa tin si E46 nu prea merge din pacate 2 2,5-uri in curte m-ar seca de bani :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Din ce spui tu reiese ca te-a costat aprox 5000E cu tot cu inscrisul.

Mie unul mi se pare mult, cu 5000 iti luai cabrio 325 foarte dotat, 328, etc dar din tara.

Dc era sa iei un e46 din 99 cat dadeai 10000?

 

Masina am luat acum 2 ani , eu am considerat pretul unul corect . Asta imi era bugetul , aveam 5000 , bani din care trebuia sa si inmatriculez masina . Plecasem de acasa cu gandul la E46 , insa ce gaseam nu se puteau numi masini . Am inceput sa caut E36 , chiar daca erau si pe la 1500-2000 (din 93-94 ) nici una nu se prezenta nici macar la 50% din starea celei pe care am cumparato . Dovdada sta faptul ca 2 ani masina mea nu a avut nici un fel de problema mecanica ! Din tara nici nu ma gandeam sa imi iau masina , iar acum , dupa ce am vazut ce inseamna o masina rulata in Romania , ma refer aici la masina mea , cu care sa mers foarte atent si cat se poate de usor , nici nu ma mai gandesc sa imi iau din tara .

Link to comment
Share on other sites

Din ce spui tu reiese ca te-a costat aprox 5000E cu tot cu inscrisul.

Mie unul mi se pare mult, cu 5000 iti luai cabrio 325 foarte dotat, 328, etc dar din tara.

Dc era sa iei un e46 din 99 cat dadeai 10000?

 

Masina am luat acum 2 ani , eu am considerat pretul unul corect . Asta imi era bugetul , aveam 5000 , bani din care trebuia sa si inmatriculez masina . Plecasem de acasa cu gandul la E46 , insa ce gaseam nu se puteau numi masini . Am inceput sa caut E36 , chiar daca erau si pe la 1500-2000 (din 93-94 ) nici una nu se prezenta nici macar la 50% din starea celei pe care am cumparato . Dovdada sta faptul ca 2 ani masina mea nu a avut nici un fel de problema mecanica ! Din tara nici nu ma gandeam sa imi iau masina , iar acum , dupa ce am vazut ce inseamna o masina rulata in Romania , ma refer aici la masina mea , cu care sa mers foarte atent si cat se poate de usor , nici nu ma mai gandesc sa imi iau din tara .

+1 , pe mine m-a costat aproape 4500 E in vara 2008 adusa tot din Germania plus alte cheltuieli care nu le-am mai socotit ca probabil imi cade greu la stomac :twoup: si mentionez ca aceste cheltuieli nu sunt de mecanica ci doar niste mofturi ..............asa ca te inteleg perfect :( unii prefera sa se laude ca au dat bani putini pe masina si miroase a cocina in ele :) :)

Link to comment
Share on other sites

eu nici acum nu cred sa gasesti un E46 , bun , ingrijit cu ceva optiuni la 5000 E . Poate un 316i din 1998 cu +200.000 KM , cu interiorul jegos si fara clima :) !

Fii sigur de asta .eu acuma am vre-o 5500 E si imi cautam un E46 dar slabe sanse sa gasesc ceva bunicel la banii astia , mai astept pana se mai completeaza bugetul :)

Link to comment
Share on other sites

eu nici acum nu cred sa gasesti un E46 , bun , ingrijit cu ceva optiuni la 5000 E . Poate un 316i din 1998 cu +200.000 KM , cu interiorul jegos si fara clima :) !

 

Exact.

 

MaÂşinile bune Âşi ieftine se iau doar la combinaĂžii, maÂşini lĂŁsate ĂŽn semn, chestii de genul acesta.

 

SĂŁ iei una de pe net cu bani puĂžini Âşi sĂŁ crezi cĂŁ e ĂžiplĂŁ e o dovadĂŁ de naivitate.

Link to comment
Share on other sites

Eu niciodata n-am inteles cu ce a asa de superioara o masina rulata in afara uneia rulata in tara.

Poate doar suspensia sa fie praf, dar dc nu o iei legat la ochi si pe incredere, se pot verifica foarte usor, bascule, amotizoare, arcuri caseta de directie, etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.