Jump to content

cardan, grup, cutie de viteze?


cmn

Recommended Posts

Problema este in felul urmator:

 

Intr-o zi cu soare, bag marsalier sa parchez, si am auzit prin spate pe la grup un zgomot ca un bum asa. Ca sa testez sa fiu sigur daca am joc am tras frana de mana si fara sa accelerez, ridicam piciorul de pe ambreiaj foarte repede pana la jumate si apoi apasam la loc astfel incat sa nu imi moara motorul. Vroiam sa verific daca se aude vre-un zgomot/joc etc. Da, se auzea prin spate. Am deschis usa pt o rezonanta mai buna si apoi zgomotul se auzea pe la jumatea masinii, mai precis pe la iesirea din cutia de viteze. Sa rectific putin, zgomotul nu se aude decat daca fac testu asta cu ambreiajul in rest daca accelerez normal si plec de pe loc nu se aude.

 

E zgomot normal sau e problem?!

Link to comment
Share on other sites

Problema este in felul urmator:

 

Intr-o zi cu soare, bag marsalier sa parchez, si am auzit prin spate pe la grup un zgomot ca un bum asa. Ca sa testez sa fiu sigur daca am joc am tras frana de mana si fara sa accelerez, ridicam piciorul de pe ambreiaj foarte repede pana la jumate si apoi apasam la loc astfel incat sa nu imi moara motorul. Vroiam sa verific daca se aude vre-un zgomot/joc etc. Da, se auzea prin spate. Am deschis usa pt o rezonanta mai buna si apoi zgomotul se auzea pe la jumatea masinii, mai precis pe la iesirea din cutia de viteze. Sa rectific putin, zgomotul nu se aude decat daca fac testu asta cu ambreiajul in rest daca accelerez normal si plec de pe loc nu se aude.

 

E zgomot normal sau e problem?!

 

asa imi face si mie se aude ca un " clanc " cand debraiez, nu in diferential ci doar sub masina, la mine este volanta

Link to comment
Share on other sites

Pai da, asa am observat si eu zgomotul, cand am debraiat dupa ce am mers cu spatele si apoi cand am incercat sa vad daca am joc se auzea baunitu dar parca era mai altfel si ma gandesc eu ca e normal sa faca asa atata timp cat il bruschez cand ridic ambreiaju repede.

 

Volanta face asa cand e pe duca?

Link to comment
Share on other sites

Pai da, asa am observat si eu zgomotul, cand am debraiat dupa ce am mers cu spatele si apoi cand am incercat sa vad daca am joc se auzea baunitu dar parca era mai altfel si ma gandesc eu ca e normal sa faca asa atata timp cat il bruschez cand ridic ambreiaju repede.

 

Volanta face asa cand e pe duca?

 

la mine se aude asa mai metalic si sub masina este foarte enervant dar o sa scap in maxim 12 zile de el ca schimb volanta

 

Pai da, asa am observat si eu zgomotul, cand am debraiat dupa ce am mers cu spatele si apoi cand am incercat sa vad daca am joc se auzea baunitu dar parca era mai altfel si ma gandesc eu ca e normal sa faca asa atata timp cat il bruschez cand ridic ambreiaju repede.

 

Volanta face asa cand e pe duca?

 

de fapt arcurile alea de pe ea se duc si prinde un joc si nu mai face priza perfect discul de ambreiaj pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Cand am deschis usa sa aud mai bine zgomotul, se auzea tot asa metalic cum ai spus tu. Exact zgomotul ala cand bagi in viteza cu masina oprita. Oricum eu ti`am zis, o bruscam rau ca sa vad de unde se aude si cred ca e si normal. Un pic de joc cred ca toate au. O sa ma duc la service zilele astea ca am si alta problema si o sa o ridic pe elevator sa verific tot.
Link to comment
Share on other sites

Cand am deschis usa sa aud mai bine zgomotul, se auzea tot asa metalic cum ai spus tu. Exact zgomotul ala cand bagi in viteza cu masina oprita. Oricum eu ti`am zis, o bruscam rau ca sa vad de unde se aude si cred ca e si normal. Un pic de joc cred ca toate au. O sa ma duc la service zilele astea ca am si alta problema si o sa o ridic pe elevator sa verific tot.

 

Deci la mine nu se aude cand bagi in viteza ci doar cand debraiez deci dupa ce am bagat in viteza; boc-ul ala infundat este o problema in diferential...

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e normal, la mai toate masinile cu tractiune spate se aude un "poc" asa...

 

La cele fara defectiuni nu se aude...

 

Pai fara defectiuni poate la alea iesite direct din fabrica. La orice masina rulata apare un joc ceva la cardan de la atata forta care actioneaza pe el.

 

Eu ma si agit foarte tare din orice...

 

Cand am deschis usa sa aud mai bine zgomotul, se auzea tot asa metalic cum ai spus tu. Exact zgomotul ala cand bagi in viteza cu masina oprita. Oricum eu ti`am zis, o bruscam rau ca sa vad de unde se aude si cred ca e si normal. Un pic de joc cred ca toate au. O sa ma duc la service zilele astea ca am si alta problema si o sa o ridic pe elevator sa verific tot.

 

Deci la mine nu se aude cand bagi in viteza ci doar cand debraiez deci dupa ce am bagat in viteza; boc-ul ala infundat este o problema in diferential...

 

Am inteles ce ai spus tu dar iti ziceam ca zgomotul ala metalic este acelasi ca si atunci cand bagi in viteza cu motorul oprit.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ce ai spus tu dar iti ziceam ca zgomotul ala metalic este acelasi ca si atunci cand bagi in viteza cu motorul oprit.

 

ah pai atunci esti paranoia :) mai am si eu dastea mi se pare ca se aude ceva...orice scartait sau mi se pare ca se aude motorul altfel...nu ... asta este "boala" grea :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum a spus si cmn, masina impecabila, fara defecte e doar cea noua.

 

La mine am obs ca face figuri cand schimb sensul, de ex din marsarier in a 1-a.

Dar ori nu face mereu ori nu aud eu mereu.

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat decat atunci cand s`a auzit zgomotul pe mers in marsalier si s`a auzit doar dupa ce am apasat ambreiajul. Probabil forta care actiona din cardan pe diferential a fost stopata si avand un joc acolo, astfel s`a simtit. Nu prea stiu sa ma exprim in termeni mecanici :) . Dupa ce am auzit zgomotul asta, asa cum am mai spus si mai sus, am tot incercat sa fiu sigur daca e vreun joc pe acolo ridicand ambreiajul brusc pe mers in marsalier si fara sa accelerez si intr`adevar se aude bang bang :) Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

asa imi face si mie se aude ca un " clanc " cand debraiez, nu in diferential ci doar sub masina, la mine este volanta

 

si eu cred acelasi lucru, cel putin la mine sigur e din volanta...daca nu, e din cutie-ambreiaj.. :)

 

Cand am deschis usa sa aud mai bine zgomotul, se auzea tot asa metalic cum ai spus tu. Exact zgomotul ala cand bagi in viteza cu masina oprita.

 

asa fac camioanele ROMAN, cand le bagi in viteza, cloncane.. :twoup:

 

Flansa cardan face asa. Verifica pe o rampa, sa nu fie rupta (partial, ca se poate).

dap, si asta poate fi o cauza :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

cati au cumparat flanse si apoi si-au dat seama ca sunt bune cele de pe masina :) eu zic ca un mic clonc trosc nu e asa grav ... motorasu sa mearga directia si franele sa fie bune si dumnezeu sa ne vegheze :) Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Si la mine face la fel cateodata,iar flansa cardanica nu poate sa fie,pt. ca daca ar fi s-ar misca schimbatorul de viteze in momentul cand accelerezi brusc,asa ca vecine nu cred ca trebuie sa intri in panica:)..................

 

Hmm esti sigur ca daca se misca schimbatorul de viteze cand accelerezi brusc e flansa respetiva ? si eu am niste sunete de clonc uneori si chiar am observat pe manteta ca se misca cand accelerez ... credeam ca nu are nimic :)

Link to comment
Share on other sites

Si la mine face la fel cateodata,iar flansa cardanica nu poate sa fie,pt. ca daca ar fi s-ar misca schimbatorul de viteze in momentul cand accelerezi brusc,asa ca vecine nu cred ca trebuie sa intri in panica:)..................

Jocul in schimbator cand accelerezi e din tampoanele cutiei, nu are nici o legatura cu flansa. Asa ca lasa-ti vecinul sa intre in panica.

Link to comment
Share on other sites

:)) nu mi se misca deloc schimbatorul. La supernova imi facea asa. Am fost ieri la service sa repar problema cu antigelu (nu stiu daca o stiti toti) si s`a uitat si pe dedesubt putin. Flansa cardanica nu are nimic. E putin joc ca sa zic asa in spate la grup dar a zis mecanicul ca`i in regula la o masina cu anii ei. Ei bine, eu nu as fi vrut sa am acel joc dar asta e... nu schimb acu grupul pt jocu ala. Am mai descoperit si de ce imi vajaie cand stau la relanti si cand apas ambreiaju dispare vajaiala. Cica e din rulmentul de presiune.
Link to comment
Share on other sites

Salut,''vecine'' ai putut sa o bagi pe elevator?presupun ca pe elevator ai ridicat-o,dar unele elevatoare au 2 tije ceva mai groase de sustinere pe sol si peste alea trebuie sa treci,eu am probleme la Qautro sus langa rond in Razboieni,sti ca acolo se intra pe 3 linii,2 sunt cu elevatoare si cealalta cu tunel,la tunel inainte sa intri e panta aia mai abrubta,imi creiaza unele probleme si imi place serviceul ala,iar la tine da este rulmentul m,mai am un amic cu un 316i care ai face asa,asta este,nu te mai impacienta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.