Jump to content

cardan, grup, cutie de viteze?


cmn

Recommended Posts

Nu fac omule nici un misto,eu am mai spus-o,nu mai vreau sa ma repet,daca tie iti place ciorba de burta, poate altuia ai este greata,asa ca trebuie sa intelegi,nu toti avem aceleasi gusturi,nu la toti trebuie sa ne placa o masina,de aceia vezi pe strada atatea marci pestrite.
Link to comment
Share on other sites

Ronin,lasa-ma sa vb despre problema tehnica a lui,prefer sa vb despre problemele tehnice,nu vreau sa mai vb. despre masina in mare,nu prea imi surade ideia de a face topic cu masina ca nu am ce rezolva,sa mi sa spuna ca ar merge niste bbs cu buza lata,brok si borbet,sincer nu ma incalzeste.
Link to comment
Share on other sites

Ronin,lasa-ma sa vb despre problema tehnica a lui,prefer sa vb despre problemele tehnice,nu vreau sa mai vb. despre masina in mare,nu prea imi surade ideia de a face topic cu masina ca nu am ce rezolva,sa mi sa spuna ca ar merge niste bbs cu buza lata,brok si borbet,sincer nu ma incalzeste.

 

 

si pe spate?! nu ai folie?! probabil ca sunt geamurile murdare... :)

 

stai, defapt in poza nu e masina ta...ca e vopsita prea bine, nu cu trafaletu' :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul in partea din spate poate sa apara si de la planetare...La mine se aude cand o bruschez un pic, sau cand schimb sensul....marsarier-treapta intai...prima oara am crezut ca e grupul, drept urmare am luat de aici de pe forum alt grup...in momentul cand am dat diff-ul jos, am invartit un pic de planetare...si surpriza...acelasi zgomot...

Asadar, verifica si planetarele, capatul articulat dinspre roata mai exact....

Link to comment
Share on other sites

@bogdyy, nu am fost la service ul ala, am fost la unul pe Sf. Vineri, lucreaza ieftin baietii dar trebuie sa ai rabdare. De 3 zile stau cu ea in service sa imi faca un amarat de surub de la aerisirea instalatiei de racire. In fine, trecem peste asta.

 

Pe elevator s-a vazut clar ca flansa cardanica nu are nimic. Din spate se aude zgomotul. Cand invarteam de roti, bineinteles ca amandoua se invarteau in acelasi sens (dif autoblocant) dar daca dadeam de o singura roata, se invartea putin singura cca 2 cm si apoi incepea si cealalta sa se invarta. Daca dadeam mai brusc se auzea zgomotul prin diferential dar a zis mecanicul ca e ceva normal la varsta ei sa aiba un mic joc...

 

Planetarele nu cred ca au nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Asa mi-au spus si mie ca e joc in diferential....tine cu o mana de capatul planetarei unde iese din diferential, si cu cealalta mana de celalalt capat al planetarei si vezi unde e jocul exact...Iti dau un sfat din prisma unuia patit...Nu merge pe ideea preconceputa , ca planetarele la BMW nu se uzeaza...am auzit ideea asta la multi oameni, dar uite ca la mine nu s-a aplicat.

Eu inainte de a schimba diff-ul , am cerut parerea a 3 mecanici...toti au zis ca e diff-ul...si uite ca nu au avut dreptate...

Link to comment
Share on other sites

Tin sa va anunt ca mi`am schimbat suspensia. Am pus una normala dar nu s`a ridicat cu mult masina insa s`a ridicat, nu ma mai zgaltaie asa cum o facea dar in schimb nu se compara senzatia cu cea sport.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.