Jump to content

Cum se schimba boxele fata E46?


vali_eva

Recommended Posts

In masina nu se aud basi.........si m-am gandit sa schimb boxele fata ..... pe astea nu se aude mai nimic......dar nu reusesc ...adica nici nu m-am chinuit prea mult...fiindca nu vreau sa le rup .....plasa aceea care le acopera......

Intrearea este: Cum este ea prinsa ?? Cu cleme??? Sa trag mai tare de ea si iese?? Sau prin rotire??? De fapt este piesa cu nr 5 din desen........

Multumesc!!!

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...465&hg=65&fg=20

Link to comment
Share on other sites

Ai dat panoul jos? Da panoul jos si apoi scoate boxa, nu ai acces la ea altfel. Plasa aia e prinsa de panou, nu de boxa.

108435[/snapback]

care panou?? fata de usa??trebuie data toata fata de usa jos pentru a schimba boxa? :blink:

Link to comment
Share on other sites

am si airbag....... :blink:  :)  :)  :)

108439[/snapback]

 

Stai linistit. Airbagul e prins pe usa, panoul iese fara sa il deranjeze cu ceva.

 

Ca fapt divers, am tras intr-o zi mai tare de usa din dreapta, si am ramas cu panoul in mana, nu mai era prins in suruburi, doar in cleme.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit. Airbagul e prins pe usa, panoul iese fara sa il deranjeze cu ceva.

 

Ca fapt divers, am tras intr-o zi mai tare de usa din dreapta, si am ramas cu panoul in mana, nu mai era prins in suruburi, doar in cleme.

108444[/snapback]

si daca as trage mai tare de plasa aceea nu iese?? ca ...sincer imi e cam frica sa desfac singur panoul acela.....ca nu prea shtiu.....si nu vreau sa stric ceva.....tin prea mult la masina ca sa ii fac ceva..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai si ce ai rezolvat daca dai plasa jos? Nu intelegi ca nu iese boxa afara daca dai plasa jos? Trebuie dat panoul jos, e mai simplu.

108460[/snapback]

OK ! O sa incerc ......multumesc mult........o sa va anunt ce am rezolvat....si scuze pt insistente :blink:

Link to comment
Share on other sites

OK ! O sa incerc ......multumesc mult........o sa va anunt ce am rezolvat....si scuze pt insistente :)

108461[/snapback]

 

apropos, boxele respective la e46 sunt un model foarte plat deci iti va fi foarte greu sa gasesti ceva mai performant sensibil sa pui acolo sa se auda bine... cineva pe aici a facut un thread complet pe tema asta si parca gasise ceva Infinity dar te costa ceva... sfatul meu e sa schimbi boxele pe spate initial pentru ca eventual se lucreaza mai usor acolo si se poate pune si ceva amplificare suplimentara pe ele si dupa aia cand ai bani schimbi totul si gata... desigur, asta daca boxele fata mai merg cat de cat si nu sunt distruse...:blink: si nu te mai speria de desfacut fata usii ca nu e mare lucru... eventual cheama pe cineva care a mai facut asta sau mergi la un mecanic care are cat de cat experienta in shurubareala pe la masini...

Link to comment
Share on other sites

Eu am tras mai tare de plasa aceea si a iesit, intradevar am riscat sa o rup deci nu te sfatuiesc.

Si oricum daca vrei sa schimbi boxa trebuie sa dai fata de usa jos...eu miam pus sony explod si s-au potrivit.

108601[/snapback]

OK..... o sa astept un pic ...pana ma intalnesc cu un prieten si ...cred ca a mai desfacut......si sper sa ma ajute el !!

Va multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Eu am tras mai tare de plasa aceea si a iesit, intradevar am riscat sa o rup deci nu te sfatuiesc.

Si oricum daca vrei sa schimbi boxa trebuie sa dai fata de usa jos...eu miam pus sony explod si s-au potrivit.

108601[/snapback]

 

Dupa ce ai pus boxele alea sony, era vreo diferenta?

Imi spui si mie de unde/cat/cum/etc le-ai luat?

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai pus boxele alea sony, era vreo diferenta?

Imi spui si mie de unde/cat/cum/etc le-ai luat?

108815[/snapback]

aceeaºi chestie vreau ºi eu sã ºtiu.Îs tare slabe boxele astea faÞã de la bmw. ºi nici tweeterele nu-s prea grozve(spre deosebire de asamblul faÞã de pe VAG-uri ca element de comparaÞie)

Link to comment
Share on other sites

http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=6641

 

De diferenta nu am ce sa zic pentru ca in acelasi timp am inlocuit si casetofonul care se auzea foarte prost.

Oricum prea mult bass nu cred ca poti sa scoti din niste boxe pe fata, o claritate mai buna a mediilor poate.

108855[/snapback]

 

Din cate am inteles nu ai avut nici o problema cu montatul boxelor, nu?

Ai facut ceva modificari?

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles nu ai avut nici o problema cu montatul boxelor, nu?

Ai facut ceva modificari?

108867[/snapback]

 

Nu am facut nici o modificare, singura chestie e ca trebuie sa gasesti o metoda sa le prinzi de plasticul din fata de usa pe care trebuie sa stea, alea originale aveau niste urechi mai lungi. Eu am pus niste hotzsuruburi sau cum sor numi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Am cautat si alt topic mai potrivit nu am gasit pentru postul asta.Vreau sa dau jos fata de portiera stanga fata pentru ca imi pocneste ceva cand dau geamul in jos si nu stiu cum sa scot manerul care deschide usa.Din poza de pe realoem reese ca ar trebui sa aiba un hollsurub.Eu nu-l gasesc.Trebuie sa incerc sa trag de maner?Ma cam tem...poate a mai dat cineva jos si ma poate ajuta.Piesa 11

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=50

Link to comment
Share on other sites

Am cautat si alt topic mai potrivit nu am gasit pentru postul asta.Vreau sa dau jos fata de portiera stanga fata pentru ca imi pocneste ceva cand dau geamul in jos si nu stiu cum sa scot manerul care deschide usa.Din poza de pe realoem reese ca ar trebui sa aiba un hollsurub.Eu nu-l gasesc.Trebuie sa incerc sa trag de maner?Ma cam tem...poate a mai dat cineva jos si ma poate ajuta.Piesa 11

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=50

 

 

holsurubul (sau cum s-o chema) este sub ornamentul de pe mana curenta... se scoate intai capacelul numarul 9 si apoi gasesti acel surub... de acolo incepi operatiunea... bafta... daca nu iti iese spune si te trimit la cineva care face asta in mod curent...

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si nu este nimic care sa-l mascheze in interiorul acelei "cavitati".Iar in schema arata in dreptul punctului de sprijin al manerului ce deschide portiera...

 

este acolo un capacel ce se afla sub nivelul manerului.. e oarecum dreptunghiular daca imi amintesc eu bine...

Link to comment
Share on other sites

si daca as trage mai tare de plasa aceea nu iese?? ca ...sincer imi e cam frica sa desfac singur panoul acela.....ca nu prea shtiu.....si nu vreau sa stric ceva.....tin prea mult la masina ca sa ii fac ceva..... <_<

 

Este evident din poza de care ai mentionat ca surubul care prinde difuzorul are varful spre plasa pe care vrei sa o dai jos. Presupunem ca desfaci plasa fara sa o rupi, cum desurubezi surubul?

 

un subwoofer nu te-ar ajuta? daca pe boxele de pe fatza ai inalte shi medii cat de cat, pe spate sa ai medii, iar in spate un subwoofer, cred ca s-ar auzi mult mai bine, shi vei avea shi un bass puternic...

 

Pe mine ma uimeste izolarea fonica la e46. Nu stiu daca simti mare lucru daca bagi un woofer in portbagaj. Poate daca deschizi gaura aia pentru schiuri in timp ce asculti muzica. Sau daca lasi bancheta in jos.

Am dat o data muzica tare. Era o melodie cu bass frumos, pentru masina (ceva mafia parca). Vibra frumos in masina (am boxele oem, dar HU Alpine de care sunt foarte multumit) si nu baraia nimic. Am coborat din masina sa vad cum se aude. Dupa ce am inchis usa m-a bufnit rasul. Se aude foarte incet, nici urma de bass sau de inalte.

 

Tu ce HU ai? Eu am avut casetofon OEM si cand am pus player`ul asta si am umblat la reglaje am fost uimit ce bass stiu boxele astea originale :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.