Jump to content

M5 diesel


dvdcore

Recommended Posts

  • Replies 501
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

LA motorul pe benzina, cu cat e mai mic si mai slab, cu atat mai mult consuma la viteza mare. de ex. 320i consuma la 200km/h 18. 328i suge cam 14 tinut constant.

14% la 200? cred ca glumesti ori nu merge bine kilometraju`

Despre M diesel

Ca un preview poti sa te uiti la un 745d - diferentele de consum nu vor fi mari.

Link to comment
Share on other sites

M5 diesel, asta e topicul.

 

Intreb dinou:

 

Crede vreunu din voi, ca un m5 diesel axat pe performante, va consuma sub 30% in mers sportiv ?

Sau aveti mintea setata pe faptul ca e mult mai econom ca benzina, si va lua undeva la 7 afara, ca sa nu trebuiasca sa stai o ora la alimentare din 300 in 300km.

 

Va consuma ĂŽn jur de 20%. Poate ĂŽn regim de track +5%. Asta ĂŽnseamnĂŁ undeva la jumĂŁtate faÞã de o versiune pe benzinĂŁ. Eu cu greu ĂŽnĂželeg, bazat pe experienÞã, cum scot unii consum mic cu benzina de orice fel la mers tare, dar nu ĂŽn mod necesar liniar vitezĂŁ maximĂŁ pe A, ci ĂŽn regim de circuit. Pe stradĂŁ pot scoate niÂşte consumuri foarte mici, dar acolo mĂŁ depĂŁÂşeste situaĂžia. Ăn general am vĂŁzut cĂŁ la acelaÂşi stil, un diesel consumĂŁ cam jumĂŁtate, cu cât dai mai tare ĂŽn benzinĂŁ, cu atât creÂşte mai mult consumul.

Link to comment
Share on other sites

14% la 200? cred ca glumesti ori nu merge bine kilometraju`

 

Nu eÂşti obiÂşnuit cu motoarele mari pe benzinĂŁ.

Un motor mare va consuma destul de puĂžin la vitezĂŁ mare pentru cĂŁ nu va sta turat pentru a merge cu vitezĂŁ mare.

 

@Ciupanezu: Nu vreau sa iti raspund astazi la mitocaniile repetate obsesiv la adresa mea. Iti spun doar ca nu ma intereseaza perceptia unui gamer de sufragerie.

 

Eu aÂş prefera sĂŁ nu discutĂŁm niciodatĂŁ.

Tare postul ĂŁla, chiar mi-a plĂŁcut. :)

 

E adevarat ca am mers preponderent 240; Daca ar fi sa luam in calcum media ar fi 19-20%. Aspiratul tau e foarte posibil sa consume mai putin. Un Turbo pe benzina la 240 km/h si motor mic de 1.8 consuma 25.

 

Sã mergi preponderent cu 240 În România cu un 1.8 Turbo este foarte aproape de limita imposibilului.

 

Din pacate pentru tine si tatal tau amandoi va inselati. Cu un diesel dai mai multi bani pe fereastra decat cu o benzinara. Calculeaza tu cati km trebuie sa faca tatal tau numai pentru a acoperi diferenta de 2000-2500 euro cat costa dieselul mai mult decat benzina.

 

Si vorbim dupa ce faci acest calcul.

 

Dupa asta o sa te rog sa compari Casco-RCA-Revizii-Impozit si o sa te lasi de afirmatii de genul celor de mai sus.

 

Daca crezi ca la SH lucrurile stau altfel - iar te inseli. (conditia ar fi sa faci revizii si sa ai casco; RCA si Impozit esti obligat oarecum sa platesti)

 

Este o iluzie ca din consumul redus acoperi cheltuielile descrise mai sus. (Asta cu conditia sa mergi sub 40.000 km pe an).

 

Maºina a fost cumpãratã sh, iar maºina nu a ÎnghiÞit pânã acum decât consumabile + ulei.

Din punctul meu de vedere, e o porcĂŁrie, dar mĂŁ rog, mĂŁcar consumĂŁ puĂžin.

 

 

Casco e mai scump la diesel decât la benzinã? Pe ce considerente?

Idem pentru RCA.

Idem Âşi pentru impozit.

Impozit mare plĂŁteÂşti la cilindree mare.

N-am auzit de impozit mai mare pentru turbinĂŁ. :)

 

Chiar sunt informat din acest punct de vedere Âşi nu ĂŽnĂželeg la ce te referi.

 

Pierderea cea mai mare este de senzaĂžii Âşi de feeling.

Link to comment
Share on other sites

Hai Ciupa ca mai ai putin si mucifici si topicul asta.

 

Va rog eu frumos, dati-i dreptate, spuneti-i ca-i destept, bun si frumos sa ne lase naibii in pace sa vorbim de masinile noastre.

Va multumesc.

 

M5 diesel cu siguranta ar consuma la jumate cat benzinarul indiferent de conditiile de exploatare. E vorba de randament aici. Arderea la un diesel e mult mai completa comparativ cu orice benzinar, fie el si turbo. Benzinarele dau mult combustibil nefolosit pe esapament.

Link to comment
Share on other sites

iubitilor :)

 

un cazan 1,6 1,6 scoate 110 120 cai in general la o turatie de 6000 pentru a merge cu 200 km acel cazan va folosi toti caii,unb 2,5 scoate caii aia pe la 4000 ture mai e de explicat dar momentan ma opresc aici.

PS:nu stiu daca un diezel ia jumate cat o benzina dar oricum ia cu cativa litri buni mai putin.Motoarele sunt totusi destul de diferite intre ele,daca eu scot undeva catre 10-12 la un mers mai sportiv afara nu cred ca un dizel de aceasi cilindree va scoate 5-6% 7-8 poate 5-6 nu cred

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Idem şi pentru tine.

 

Hai Ciupa ca mai ai putin si mucifici si topicul asta.

 

Va rog eu frumos, dati-i dreptate, spuneti-i ca-i destept, bun si frumos sa ne lase naibii in pace sa vorbim de masinile noastre.

Va multumesc.

 

Tu chiar nu ai ce face, eşti deosebit de penibil.

 

Ţi-am zis că mai bine mă eviţi, ĂŽnsă nu te poţi abţine, ai probleme grave.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ce ma bucur ca plec si imi las dreq laptop'ul acasa sa nu mai intru pe forum... va sugerez sa faceti la fel :)

 

Eu cel putin iar am inbox-ul plin de injuraturi si mui si kur cu puli si toata cele in PM. Probabil ca urmeaza vandalizat masina si o luam de la capat.

 

Imi bag picioarele , toti handicapatii si intarziatii au acces la net...

 

Hai PASTE FEREICIT. daca mai conteaza pentru cineva

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu: Nu vreau sa iti raspund astazi la mitocaniile repetate obsesiv la adresa mea. Iti spun doar ca nu ma intereseaza perceptia unui gamer de sufragerie.

 

Eu aÂş prefera sĂŁ nu discutĂŁm niciodatĂŁ.

Tare postul ĂŁla, chiar mi-a plĂŁcut. :)

 

 

Sincer, si mie! Chiar am pus azi un banc pe topicul cu bancuri.

 

Hai, Paste Fericit, chiar daca il vei petrece doar pe forumuri!

 

 

 

Imi bag picioarele , toti handicapatii si intarziatii au acces la net...

 

Hai PASTE FEREICIT. daca mai conteaza pentru cineva

 

Este mai sigur sa umble brambura pe net decat pe strazi, printre noi.

 

PASTE FERICIT SI TIE!

 

PS Ti-am urat si de Florii, dar aveai PM-ul plin.

 

 

 

O N T O P I C :

 

Casco e mai scump la diesel decât la benzinã? Pe ce considerente?

Idem pentru RCA.

Idem Âşi pentru impozit.

Impozit mare plĂŁteÂşti la cilindree mare.

N-am auzit de impozit mai mare pentru turbinĂŁ. :)

 

Chiar sunt informat din acest punct de vedere ....

Tocmai, ca esti informat gresit. In unele tari cu apa calda, pentru diesel se plateste un impozit mai mare. Cauta mai bine pe Google!

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca am mers preponderent 240; Daca ar fi sa luam in calcum media ar fi 19-20%. Aspiratul tau e foarte posibil sa consume mai putin. Un Turbo pe benzina la 240 km/h si motor mic de 1.8 consuma 25.

mie imi plac oamenii astia care scot medii mai mari decat pe circuitele de formula 1 alea rapide si pe vreme cand ii durea la basca de accidente si nu erau atatea sicane...

Iar astea pe soselele din Romania, unde e imposibil sa faci 20 de km maxim fara sa dai de un sat, sa ai vreo linie dreapta mai lunga de 3-4 km si nu dai de o vaca, un bicilist , niste tiruri...

Media de viteza se face simplu. Faptul ca ai ajuns la 240 de fiecare data cand ai avut loc nu inseamna ca ai mers numai cu 240. Orice medie de peste 100 de km/h in ROmania este destul de mult si se face nerespectand legislatia si luand riscuri.

Link to comment
Share on other sites

Eu am plecat din romania si nu am oprit pana in grecia la destinatie decat la vama sa prezint actele. Daca tu opresti in 200 km de 2 ori e decizia ta. Nu toti sunt obligati sa faca la fel.

Daca conduci agresiv o masina pe benzina (gen 200-240 km/h) o sa ai un consum de 25l/100 km la 6 trepte. Deci faci 600 km daca ai un rezervor de 6x25l=150l

In caz contrar opresti mai des.

 

Eh,lasa ca tu nu ai oprit din alte motive,de frica bulgarilor. :)

 

 

Legat de consumul la benzinar,masina din semnatura mea la 200km/h in treapta a-6-a pe cruise control si BC-ul activat pe consum instant imi afiseaza un consum ce oscileaza in functie de inclinatia soselei intre 10,8 si 11,8%.

Bucuresti-CT mers tare cu 200 si cu varfuri de 240 am ajuns in mamaia cu 11,6%.In schimb am un prieten cu un passat B6 2.0 TDI-170cp DSG care la acelasi stil de mers a scos vreo 11,8% deci? :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer, si mie! Chiar am pus azi un banc pe topicul cu bancuri.

 

Hai, Paste Fericit, chiar daca il vei petrece doar pe forumuri!

 

Te contrazici singur.

 

Nu sunt ipocrit, prin urmare nu ĂŽĂži urez nimic de bine.

 

Tocmai, ca esti informat gresit. In unele tari cu apa calda, pentru diesel se plateste un impozit mai mare. Cauta mai bine pe Google!

 

ĂnĂželeg cĂŁ vrei foarte mult sĂŁ mĂŁ contrazici, dar exemplele din Þãrile calde Âşi de pe alte planete nu mĂŁ intereseazĂŁ.

 

Aici suntem pe un forum românesc, nu au nici o relevanÞã impozitele din alte Þãri.

 

Ăn România se plĂŁteÂşte impozit pe cilindree, iar Motanul Âşi cu mine vorbeam despre o maÂşinĂŁ ĂŽnscrisĂŁ ĂŽn România, nu ĂŽn Papua Noua Guinee.

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu

 

 

Esti trist si plin de frustrari. Restul a scris d-rive si are mare dreptate.

 

Hai, pa!

 

 

PS Este vorba despre Suedia, Norvegia. Nu stiu exact in Danemarca, dar te lamureste Google.

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Legat de consumul la benzinar,masina din semnatura mea la 200km/h in treapta a-6-a pe cruise control si BC-ul activat pe consum instant imi afiseaza un consum ce oscileaza in functie de inclinatia soselei intre 10,8 si 11,8%.

Bucuresti-CT mers tare cu 200 si cu varfuri de 240 am ajuns in mamaia cu 11,6%.In schimb am un prieten cu un passat B6 2.0 TDI-170cp DSG care la acelasi stil de mers a scos vreo 11,8% deci? :)

 

Pai fazele cu consumuri de 20% la 200km/h le auzi de la cei cu dieseluri sau cei care au mers cu masini pe benzina cu motoare mici pe benzina, care sunt chinuite la viteza aia, deci e normal sa consume mult.

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu

 

 

Esti trist si plin de frustrari. Restul a scris d-rive si are mare dreptate.

 

Hai, pa!

 

 

PS Este vorba despre Suedia, Norvegia. Nu stiu exact in Danemarca, dar te lamureste Google.

 

Eu sunt chiar foarte vesel, nu mĂŁ ĂŽntristeazĂŁ pe mine niÂşte oameni bolnavi pe care nu-i poate lua aproape nimeni ĂŽn serios.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt chiar foarte vesel,

 

Unde am mai citit asta cu "Veseli"? Te simti singur intre 4 pereti si razi de .... unul singur. Si ti-am mai spus: nu ma intereseaza perceptia ta si a celor de teapa ta. Ai ceva pertinent de scris sau vrei sa faci doar posturi?

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

@THX pai facut consumul si plin pe plin? :)

BC-ul la mine minte cu 1,5-2 litri

 

Si la mine mintea cand am luat masina,avea alt indice de consum trecut si imi arata cu 1-1,5l% mai putin,insa am trecut indicele corespunzator si acum e cat se poate de real.Verificat 100%.(plin pe plin)

Link to comment
Share on other sites

Apropo de consumul la benzinare cu motoare mici la 200km/h.

Eu am 2.2i si la 200km/h sunt cam pe la 5500rpm, deci mai putin de 20% nu cred sa ia.

La cei cu motoare mai mari/potente se poate un consum mai mic pt ca nu merge motorul asa turat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.