Jump to content

E46 318d facelift - Mtech2


RobyS

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si uite asa cand m-a mai lasat lenea am mai facut cate ceva pe la masina...

- am montat reglajul lombar electric la scaun (deocamdata doar la sofer ca nu trecuse lenea de tot). trebuie sa-mi fac timp si la scaunul pasagerului

- mi-am pus lumini automate tot din lene sa mai umblu la comutatoru de lumini toata ziua

- am schimbat nuca de la schimbator cu una short de M

- am imbracat trimul de la schimbator cu folie carbon de la FK (sper ca asta sa nu se increteasca de la soare)

- ca sa se asorteze am schimbat mansonu de la schimbator cu unul cu piele perforata (arata super in combinatie cu carbon si se asorteaza la fix)

- masina a primit nari negre direct din fabricatie deoarece alea vechi vopsite nu au rezistat si alea imbracate in carbon nu mi-au mai placut

- am schimbat jantele cu unele Borbet pe 16 albe (arata destul de bine chiar daca la inceput pare "altfel"). spatele meu nu mai putea sa suporte jantele pe 17 in combinatie cu drumurile din RO. unii poate ma condamna, dar am pus sanatatea si confortul pe primul loc in detrimentul aspectului

- am schimbat pompa de apa si termostatul. pompa de apa am schimbat-o din placere deoarece o cumparasem acum 2 ani si am tot uitat sa o schimb si daca tot a trebuit sa schimb termostatu (care era blocat pe deschis si nu-mi urca apa peste 76 grade)

- i-am facut un detailing personal la motor ca era plin de praf pe capace

- maine ii schimb si racordu/bucsa cardan [later edit : done]

- maine duc volanul la imbracat [later edit : done]

 

planuri de viitor apropiat :

- foarte curand o sa duc la revopsit bara fata ca a inceput sa se exfolieze fiind vopsita initial prost

- tot atunci o sa polisez si farurile si le aplic folie protectoare

- cand o sa am timp o sa schimb si parbrizu pe casco deoarece ii plin de puncticele

- trebuie sa-i cumpar alta consola cu perdeluta deoarece a veche s-a rupt

 

 

- a ... si ce am adaugat cel mai important la ea este ... un sticker pe luneta cu Baby on board :)

- urmeaza folie cand am timp ca-l bate soarele pe al mic

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am realiniat toba de vreo 3 ori ca sa stea cum trebuie :)

aia ce mi-au schimbat ambreiaju si volanta nu au mai pus-o la loc cum trebuia si evacuarea era nestransa pe turbina si avea joc... pierdea putere pe acolo, facea si zgomot. dupa ce am strans-o calumea finala intra in ceva vibratii mai pronuntate la relanti... am comandat tampoane din alea de cauciuc noi pentru finala si inainte de finala.

 

vine si alt debitmetru ca asta vechi are valori duble la relanti fata de ce ar trebui... sa vedem daca asa o fi de la soft sau e debitmetru de vina...

 

am pus si buton de deschidere a portbagajului din interior ... deocamdata nu l-am legat dar l-am pus acolo sa fie :)

 

volanu are 1 saptamana sau 2 de cand l-am imbracat si arata ca unul nou... si se pare ca ma duc sa-l reimbrac iar cu burele ca sa fie mai gros si mai moale ca ala de ///M :)

Link to comment
Share on other sites

io sunt fan bandouri vopsite. urmeaza sa le vopsesc si pe spate si manerele la usi. alea laterale le las negre considerand ca unii nu stiu inca sa deschida usile cu atentie la masinile de langa ei.

 

volanul l-am imbracat aici in TM la un baiat care lucreaza la o firma care face volane OEM :).

Link to comment
Share on other sites

io sunt fan bandouri vopsite. urmeaza sa le vopsesc si pe spate si manerele la usi. alea laterale le las negre considerand ca unii nu stiu inca sa deschida usile cu atentie la masinile de langa ei.

 

 

parerea mea e ca ori vopsesti toate bandourile in culoarea masinii ori nu le mai vopsesti. ceva va fi in neregula daca faci bara fata-spate iar pe portiere le vei lasa negre

 

parerea mea..

in rest f frumos.bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

pana la urma i-am pus si folie pe spate si luneta (21 %), mai mult pentru copil sa nu-l bata soarele... pe mine ma cam incomodeaza folia seara...

nu i-am facut inca poze cu folie dar o sa-i fac.

 

pun 2 poze de azi facute de test

 

http://img338.imageshack.us/img338/3767/dsc0005nq.jpg

 

 

http://img684.imageshack.us/img684/6779/dsc0004km.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.