Jump to content

cu ce scot o zgarietura de cheie?


ceaun

Recommended Posts

Am fost duminica in targul vitan si cand am venit inapoi am gasit masina zgariata de la un cap la altul,cu o cheie banuiesc....Nu a ajuns pana la tabla dar oricum e destul de bine si un pic in adancime....Cum o fac?Am vazut la tv "fix it pro" dar nu stiu cat de bun e...Ceva recomandari?Multam....
Link to comment
Share on other sites

in targ la vitan exista camere de luat vederi , daca ai parcat la carefour sau practiker la fel , daca ai parcat pe marginea dambovitei merci la vopsitor din pacate.

 

ps: carioca aia minune de la tv este fix p..a, nu are rost sa arunci 150 on aiurea.

Link to comment
Share on other sites

in targ la vitan exista camere de luat vederi , daca ai parcat la carefour sau practiker la fel , daca ai parcat pe marginea dambovitei merci la vopsitor din pacate.

 

ps: carioca aia minune de la tv este fix p..a, nu are rost sa arunci 150 on aiurea.

 

ai incercat tu carioca aia si ti-ai dat seama ca nu e buna? intreb pt ca si pe mine ma batea gandu sa imi iau...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de profunda este zgarietura, insa e clar ca NU o sa poti sa refaci vopseaua. Acum 3 saptamani mi-a dat si mie cu cheia pe masina.

Am cumparat de la BMW vopsea [12ml] si lac [12ml]. Ma chinui sa vopsesc in straturi si apoi dau cu un disc care elimina/netezeste surplusul. Si tot asa. Munca de chinez.

 

Daca eram in Romania o vopseam deja de 5x.

In Spania :

- O vopsire de nota 8 sau 9 a celor doua aripi plus cele doua usi ma costa cam 1000 euro. Cu 70euro x 4 elemente iese mai rau decat as da cu spray. Lucreaza prost aici.

- Se poate lasa masina zgariata, ca nimeni nu e curios. Aici cand coboara prostanu[a] din masina in parcare...loveste cu usa masina de langa.

- Toate masinile au n'shpe mii de linii si liniute. Poti sa joci X si 0 pe masina :)

 

 

In concluzie...cu orice ai incerca sa repari...NU o sa te satisfaca. Pierzi timp+bani.

O sa gasesti 20.000 de filme pe youtube dar ...

Link to comment
Share on other sites

Ce scoti cu polish ? :)) zgarietura ? santul din vopsea ?

Asta cu ''iese zgarietura cu un polish'' e din bancul acela oltenesc ? Cum isi fac oltenii un put ? Sapa un sant si il intorc invers...

 

Ati citit 2 articole si v-ati uitat la un film pe youtube si gata...

 

Inca nu a reusit nimeni sa repare o zgarietura ...

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Masina am avut-o parcata pe trotuarul de vis-a-vis de sere,inspre spitalul sf.ioan.....De incurcat nu incurca pe nimeni ca pe partea aia e camp,dar jegosi pusi pe stricat gasesti oriunde.Citisem ieri un topic pe-aici si cineva(nu mai stiu exact cine) zicea ca l-a prins odata pe unu si l-a dat pe mana politiei.... :) Asta e cea mai buna gluma!Il duc la politie ca sa-i dea aia drumu.....Pai intai ii scot eu toti dintii si apoi cand iese din spital sa se duca la politie....Fix It Pro din ala de la tv am gasit si pe okazii la 40 de lei,si era si in targ la 50 de lei,cred ca o sa iau unul sa vad ce iese.La vositor trebuie vopsita toata usa????

Nu se vede chiar asa de bine,dar e pana la aripa fata zgariata!

post-10756-1269936037_thumb.jpg

Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

Reusesti sa strici mai tare cu solutii din astea de 10euro :)

Teoretic trebuie sa vopsesti ambele usi si ambele aripi. Poate in 200euro o scoti.

 

Ca sa acoperi ai nevoie de rabdare si sa urmezi niste etape. In plus mai ai nevoie de :

- Vopsea originala

- pasta polish

- ceara

- abraziv hidrorezistent de granulatie P1500 si P2000

- etc

 

Ajungi cam la 50-60 euro.

 

...SI TOT NU O SA TE MULTUMEASCA !!! Nu se mai observa DOAR daca lasi masina nespalata sau daca cineva nu a stiut ca a fost zgariata.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Ce iese la polish ? Linia oricum ramane.

Are noroc ca masina este deschisa la culoare. Absolut orice ar face...linia ramane. In timp [3-4 spalari si 2 ploi :)] efectul polish'ului dispare.

 

Din experienta acumulata cu doua masini zgariate cu cheia...pot sa iti spun ca orice materiale si substante folosesti...urma ramane.

Link to comment
Share on other sites

Acum un polish oricum vreau sa-i fac si pe urma sa vedem ce mai ramane din zgarietura si eventual apoi sa vad ce fac.....In nici un caz n-am de gand sa vopsesc usile pt atat...Se vede asta e.Traim in "Ca(cat)pitala"!!!!O vopsesc si mai trece vreun tampit cu o cheie si iar o iau de la cap?Eu unu ma gandeam la ceva gen diy cum zicea r0n1n(multam!),sau daca vreunu din voi care ati mai avut asa ceva ati rezolvat in alt fel.....
Link to comment
Share on other sites

Ceaun tata ( ti l-ai ales pe nick :) ) zgarietura iese atata timp cat nu a ajuns la fier si nu este proeminenta la atingere.

 

Jacobs, ce spui tu este adevarat dar nu in totalitate ,am avut o zgarietura foarte nasoala pe aripa si a iesit la polish ca si cum n-ar fi fost si na iesit la a 2a sau a 3a spalare.

Conteaza si cel care face polisharea , si cu un polish scump gen 3m iese.

 

PS: ceaun suna aici 0730794735 Dnu ALin si ai spui ce are masina.

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

polish-ul nu scoate zgarietura din vopsea,ci ii netezeste marginile,fiind mult mai putin vizibila...

si nici nu dispare in timp....

 

alo spania!treci la capsuni...la asta cu masinile ne ocupam noi.

Link to comment
Share on other sites

pare destul de adanca zgarietura, la polish este o regula, daca agata unghia zgarietura NU mai iese cu polish, poti sa incerci cu un creion cu vopsea, mergi la un magazin de vopseluri auto si intrebi daca pot sa-ti faca un creion (arata ca un marker) cu nuanta ta de vopsea metalizata, costa vreo 30 de lei. Dai cu ala o singura data pe toata dunga (vezi sa fie curata masina) nu da de 2 ori ca a doua oara se inmoaie primul strat, dupa ce se usuca o polishezi preferabil cu 2-3 feluri de granulatie de la mare la mic, nu doar zgarietura ci suprafata mare, preferabil toata partea inferioara a usii dar insisti pe zgarietura. Cam atat poti face si nu garantez ca dispare dar este posibil sa nu mai sara in ochi.

 

-tine minte un lucru: nici un polish nu pune vopseaua la loc indiferent cat de scump este, nu da 3 mil pe 3M sau mai stiu eu ce minune ca o sa-ti para rau, ia ceva accesibil si preferabil ia-ti un ajutor, un prieten care a mai facut asa ceva si are cat de cat habar cum se lucreaza.

 

 

 

vezi ca in vitan este magazin de vopseluri si fac si creioane cu vopsea la cerere.

Edited by alex_rhv
Link to comment
Share on other sites

Alo ... astia care va puneti magneti la rezervor sa consume mai putin ... de ce nu scrieti din experienta ?

 

Unde a vazut cineva zgarietura [de genul si profunzimea celei despre care scriem acum] scoasa prin polish ? La emisiunile alea top-shop ? Sau intre doua reclame la duralube ???

 

E frumos sa credeti in Mos Craciun...dar sa propavaduiti aberatiile pe forum e pacat ! Mai ales in saptamana asta. :)

Chiar daca 1 aprilie este aproape NU trebuie sa uitati ca se fac GLUME nu MINCIUNI :)

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.