Jump to content

cu ce scot o zgarietura de cheie?


ceaun

Recommended Posts

Am o mica zgarietura cauzata de o piatra pe o aripa. Se vede grundul. Am kitul de vopsea + lac original.

 

E ok sa dau cu spray acolo si apoi sa urmez pasii de acolo ?

 

Sau mai trebuie facut ceva anterior aplicarii vopselei inafara de degresat...

 

P.S. De unde ati luat acel alcool ?

Link to comment
Share on other sites

Am o mica zgarietura cauzata de o piatra pe o aripa. Se vede grundul. Am kitul de vopsea + lac original.

 

E ok sa dau cu spray acolo si apoi sa urmez pasii de acolo ?

 

Sau mai trebuie facut ceva anterior aplicarii vopselei inafara de degresat...

 

P.S. De unde ati luat acel alcool ?

eu stiam ca il gasesti la astia cu vopsele...acum,mai intreaba si tu!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
El alege varianta cu vopsea. Cea cu creionu'... :twoup:

Salut vreu sa intrebn ceva: este mai buna vopseaua originala bmw (inpreuna cu kit-ul) in comparatie cu vopseaua creata pe calculator(nuanta),iar cu lacul ce facem il mai folosim?

Intreb pentru ca am pa ciupituri de la pietre pe capota de-mi vine rau.

Multumesc pentru raspuns

Link to comment
Share on other sites

El alege varianta cu vopsea. Cea cu creionu'... :twoup:

Salut vreu sa intrebn ceva: este mai buna vopseaua originala bmw (inpreuna cu kit-ul) in comparatie cu vopseaua creata pe calculator(nuanta),iar cu lacul ce facem il mai folosim?

Intreb pentru ca am pa ciupituri de la pietre pe capota de-mi vine rau.

Multumesc pentru raspuns

 

la punctari nu e nevoie sa aplici si lac . Oricum daca ai multe ciupituri mai bine o vopsesti , problema e ca apar iar in timp . Capota mea era impecabila cand am luat masina , dupa 2 luni si cateva drumuri lungi deja are cateva puncte iar .

Link to comment
Share on other sites

El alege varianta cu vopsea. Cea cu creionu'... :twoup:

Salut vreu sa intrebn ceva: este mai buna vopseaua originala bmw (inpreuna cu kit-ul) in comparatie cu vopseaua creata pe calculator(nuanta),iar cu lacul ce facem il mai folosim?

Intreb pentru ca am pa ciupituri de la pietre pe capota de-mi vine rau.

Multumesc pentru raspuns

 

la punctari nu e nevoie sa aplici si lac . Oricum daca ai multe ciupituri mai bine o vopsesti , problema e ca apar iar in timp . Capota mea era impecabila cand am luat masina , dupa 2 luni si cateva drumuri lungi deja are cateva puncte iar .

Dar pe zgarieturi se foloseste lacul?in descriera filmului nu apare si d-aia intreb?

Link to comment
Share on other sites

El alege varianta cu vopsea. Cea cu creionu'... :twoup:

Salut vreu sa intrebn ceva: este mai buna vopseaua originala bmw (inpreuna cu kit-ul) in comparatie cu vopseaua creata pe calculator(nuanta),iar cu lacul ce facem il mai folosim?

Intreb pentru ca am pa ciupituri de la pietre pe capota de-mi vine rau.

Multumesc pentru raspuns

 

NU folosesc lacul pentru zgarieturile de cheie. Lacul il aplici [dupa vopsire] pe fostele ciobituri de pe capota [de la pietre] sau in alte locuri mai ascunse unde ai vopsit/retusat.

Cat despre vopseaua originala vs cea creata pe calculator...sunt doua aspecte:

- depinde de culoarea masinii.

- depinde de vechimea masinii si starea vopselei de pe masina.

Link to comment
Share on other sites

El alege varianta cu vopsea. Cea cu creionu'... :twoup:

Salut vreu sa intrebn ceva: este mai buna vopseaua originala bmw (inpreuna cu kit-ul) in comparatie cu vopseaua creata pe calculator(nuanta),iar cu lacul ce facem il mai folosim?

Intreb pentru ca am pa ciupituri de la pietre pe capota de-mi vine rau.

Multumesc pentru raspuns

 

NU folosesc lacul pentru zgarieturile de cheie. Lacul il aplici [dupa vopsire] pe fostele ciobituri de pe capota [de la pietre] sau in alte locuri mai ascunse unde ai vopsit/retusat.

Cat despre vopseaua originala vs cea creata pe calculator...sunt doua aspecte:

- depinde de culoarea masinii.

- depinde de vechimea masinii si starea vopselei de pe masina.

Gri metalizat din 2005 este masina ,ce polish se foloseste pentru rezultate bune ?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am inventat nimic pana acum :twoup: Si nici nu cred ca o sa am ocazia pe viitor. Fiecare face cum vrea :) Daca te multumeste rezultatul...

 

Polish am folosit doar cand am pus pe discul din pasla ca sa elimin surplusul de vopsea de pe zgarietura. Cu discul din pasla [http://www.clubafaceri.ro/director/stand/23108/768480/Disc+de+lustruire+din+pasla++Dremel.html] ''polizam'' de-a lungul zgarieturii.

Eu mai am o zgarietura de 40cm. In 2 luni ajung in Romania si o rezolv acolo. Aici nu mai am unde sa merg sa o fac.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am inventat nimic pana acum :twoup: Si nici nu cred ca o sa am ocazia pe viitor. Fiecare face cum vrea :) Daca te multumeste rezultatul...

 

Polish am folosit doar cand am pus pe discul din pasla ca sa elimin surplusul de vopsea de pe zgarietura. Cu discul din pasla [http://www.clubafaceri.ro/director/stand/23108/768480/Disc+de+lustruire+din+pasla++Dremel.html] ''polizam'' de-a lungul zgarieturii.

Eu mai am o zgarietura de 40cm. In 2 luni ajung in Romania si o rezolv acolo. Aici nu mai am unde sa merg sa o fac.

Da! multumesc pentru sfaturi ,o sa incerc sa scot ciupiturile de la pietre ,cu vopsea,ca ma obsedeza si cele de pe faruri ,dar mai astept sa vina caldura aia mare sa se usuce mai repede,sper sa gasesc in Romaniapasla si hartie abraziva de 2000 respectiv 1000 si polish ,dar tot nu mi-ai zis de care sa cumpara?(la polish ma refer restul am inteles).

Link to comment
Share on other sites

am avut aceasi problema la o masina mai de mult. Am dat cu vopsea la culoare cu pensula pe zgarietura, am lasta cateva zile apoi ma frecat cu un polis ( cu teflon ) si nu a mai ramas absolut nici un semn si masina era gri petrol
Link to comment
Share on other sites

am avut aceasi problema la o masina mai de mult. Am dat cu vopsea la culoare cu pensula pe zgarietura, am lasta cateva zile apoi ma frecat cu un polis ( cu teflon ) si nu a mai ramas absolut nici un semn si masina era gri petrol

 

De cate ori ai dat cu vopsea? A ajuns o singura data?

Link to comment
Share on other sites

Nu raspund in locul lui :twoup:

 

Daca diluezi vopseaua...nu e suficient sa dai doar o singura data. Cam de 3 ori se da.

Daca pui vopseaua exact cum este in recipient...risti sa te confunde lumea cu Van Gogh...daca ma intelegi :)

Link to comment
Share on other sites

Nu raspund in locul lui :twoup:

 

Daca diluezi vopseaua...nu e suficient sa dai doar o singura data. Cam de 3 ori se da.

Daca pui vopseaua exact cum este in recipient...risti sa te confunde lumea cu Van Gogh...daca ma intelegi :)

 

Am vazut la un coleg, chiar ieri, care si-a luat vopsea de la reprezentanta intr-un recipient ca de oja.

 

A dat pe masina si se vedea foarte tare diferenta.

 

Este pentru ca el nu a diluat-o inainte?

Link to comment
Share on other sites

Exact cu acelasi tip de vopseam am dat si eu.

Eu am diluat putin vopseaua. Vopseaua are niste pigmenti. In plus daca nu este amestecata bine....iese aiurea.

Probabil ''colegu' '' are deja vopseaua masinii decolorata.

 

Poti sa folosesti nediluata vopseaua dar sa pui DOAR peste zgarietura.

Link to comment
Share on other sites

El alege varianta cu vopsea. Cea cu creionu'... :twoup:

Salut vreu sa intrebn ceva: este mai buna vopseaua originala bmw (inpreuna cu kit-ul) in comparatie cu vopseaua creata pe calculator(nuanta),iar cu lacul ce facem il mai folosim?

Intreb pentru ca am pa ciupituri de la pietre pe capota de-mi vine rau.

Multumesc pentru raspuns

 

Salut, kit-ul de corectie de la reprezentanta este mai bun decat vopseaua pe calculator deoarece, datorita compozitiei are timp de uscare foarte mic in comparatie cu cea pe calculator, la care e obligatoriu sa folosesti si lac (altfel nu se intareste suficient, se face ca o plastelina).Din kit-ul de la bmw nu am folosit lac pentru ca nu a fost necesar dar se poate folosi dupa acelasi procedeu ca si vopseaua.Ca si pasta abraziva iti recomand 3M, Menzerna, Chemical Guys, Festool dar si altele.Atata timp le folosesti manual si nu mecanic nu face mare diferenta calitatea lor.

Link to comment
Share on other sites

El alege varianta cu vopsea. Cea cu creionu'... :twoup:

Salut vreu sa intrebn ceva: este mai buna vopseaua originala bmw (inpreuna cu kit-ul) in comparatie cu vopseaua creata pe calculator(nuanta),iar cu lacul ce facem il mai folosim?

Intreb pentru ca am pa ciupituri de la pietre pe capota de-mi vine rau.

Multumesc pentru raspuns

 

Salut, kit-ul de corectie de la reprezentanta este mai bun decat vopseaua pe calculator deoarece, datorita compozitiei are timp de uscare foarte mic in comparatie cu cea pe calculator, la care e obligatoriu sa folosesti si lac (altfel nu se intareste suficient, se face ca o plastelina).Din kit-ul de la bmw nu am folosit lac pentru ca nu a fost necesar dar se poate folosi dupa acelasi procedeu ca si vopseaua.Ca si pasta abraziva iti recomand 3M, Menzerna, Chemical Guys, Festool dar si altele.Atata timp le folosesti manual si nu mecanic nu face mare diferenta calitatea lor.

Multumesc pentru raspuns ,o sa tin cont de sfaturi,vreau sa-mi repar vara asta ciupiturile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.