Jump to content

calcul taxe pt auto SH din import


sarpe74

Recommended Posts

Hmm azi m-am uitat si eu pe vamamasini.ro iar cu calc. de acolo mi-a dat la masina mea un e39 2002, 12800 val de cump. diesel, 1951cmc ca trebuie sa platesc cam 3200 :blink: iar eu am platit in iarna 1700 cum naiba ??? Asa de mari sunt noile taxe sau calculeaza gresit ?..PLS Help
Link to comment
Share on other sites

Hmm azi m-am uitat si eu pe vamamasini.ro iar cu calc. de acolo mi-a dat la masina mea un e39 2002, 12800 val de cump. diesel, 1951cmc ca trebuie sa platesc cam 3200 :blink: iar eu am platit in iarna 1700 cum naiba ??? Asa de mari sunt noile taxe sau calculeaza gresit ?..PLS Help

109713[/snapback]

 

Felicitari, tocmai ai castigat 1500 de euro! :)

 

Unu la mana, programul e aiurea pt ca majoritatea se vor intelege cu neamtul sa treaca o valoare mai mica pe factura, ca altfel e nasol! Deci la faza cu valoarea de pe factura se poate da skip.

 

Si sincer, taxele astea mi se par rusinos de mari. Eu ma gandesc ca totusi este o greseala acolo. N-are nimeni un comisionar vamala in familie, sa lamurim odata problema asta? E bun programul ala, au ba?

Link to comment
Share on other sites

Deci la faza cu valoarea de pe factura se poate da skip.

109714[/snapback]

 

De la atatea skip-uri, overflow-uri, ii dam dreaq Cancel la toata actziunea, shi ramane sa cumparam Logan-uri... :blink:

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Programul calculeaza corect, conform legislatiei actuale :blink:.

 

Degeaba se trece pe factura 1 euro. Exista un nomenclator cu valoarea in vama a masinii. Daca apare in factura 1 euro, se ia in calcul valoarea masinii din nomenclator. Daca treci mai mult ca in nomenclator, se ia in calcul valoarea de pe factura.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Programul calculeaza corect, conform legislatiei actuale :blink:.

 

Degeaba se trece pe factuta 1 euro. Exista un nomenclator cu valoarea in vama a masinii. Daca apare in factura 1 euro, se ia in calcul valoarea masinii din nomenclator. Daca treci mai mult ca in nomenclator, se ia in calcul valoarea de pe factura.

109724[/snapback]

 

Corect, dar eu ziceam pt cazul in care valoare de cumparare a masinii este mai mare decat cea din nomenclator. Ar fi stupid sa dai bani statului asta idiot, cand poti scurtcircuita chestia respectiva printr-o factura intrata la apa.

Link to comment
Share on other sites

Hmm azi m-am uitat si eu pe vamamasini.ro iar cu calc. de acolo mi-a dat la masina mea un e39 2002, 12800 val de cump. diesel, 1951cmc ca trebuie sa platesc cam 3200 :blink: iar eu am platit in iarna 1700 cum naiba ??? Asa de mari sunt noile taxe sau calculeaza gresit ?..PLS Help

109713[/snapback]

 

Mie, la o masina similara, dar cu motor pe benzina de 2979 cmc mi-au iesit taxe vamale de 7500. Bine ca am apucat sa cumpar masina !

Link to comment
Share on other sites

Am 2 amici care tocmai s-au intors recent din Germany cu 2 Alfa Romeo ...o sa testez pe ei programu si o sa va dau de veste ..deocamdata baietii fac cheta pt. vama :blink:( Au dat de ex. pe un AR 166 2002 motor 1970cmc benzina 6000 eur si conform programului tre sa plateasca 2500 ...adica cam jumate din valoare masinii ..CRETINII astia din parlament dau legi cu curu am impresia :)(
Link to comment
Share on other sites

Eu sper sa fie gresit calculul facut cu programelul de pe site-ul respectiv... si in realitate sper sa fie muuult mai mica suma datorata statului ...Chiar e aberant! Da-o dracu' de treaba! Ma batea gandul la un e39/530d de prin 2002-2003 pt. la anu'. Mi-a cazut paru' din nas cand am facut calculul cu programul asta de pe site. Edited by sarpe74
Link to comment
Share on other sites

Asa ar trebui sa nu mai fie taxa cand o sa fim in UE dar ai nostri bravi conducatori stiu ei ce sa faca si cum s-o dea tot ca sa-si umple buzunarele f$&*k :blink: ...cine stie ce taxe "mici" si absolut necesare o sa ma debiteze ....

110552[/snapback]

pai da, numa ca n-o sa mai existe "valoarea masini in vama" / valoarea facturi. Doar vechimea/marimea motorului - gradul de poluare...

 

sa vedem, sa vedem...

 

ce vroiam sa zic, de fapt, e sa nu va faceti planuri cu "vama" daca planuiti sa aduceti masina la anu'. Va fi alta mancare de peste... probabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.