Jump to content

cu ce lipim eleroanele?


Gully

Recommended Posts

Nu stiu daca e o idee buna sa il lipesti altfel decat cu banda aia dubluadeziva.

Mi-e mi l-au luat intr-o seara, am stat intr-un bar in Pantelimon o ora si cand am iesit eleronu isi luase zborul.

A doua zi m-am uitat la portbagaj, au folosit o siribelnita cred, pentru ca la un capat unde au bagat surubelnita e belita vopseaua si mai departe undeva spre mijloc au bagat iar surubelnita unde se vede mai rau chiar pe muchia portbagajului este o indoitura.

Cred ca daca il lipesti strasnic si vor ti-l fure o sa distruga portbagajul pana isi dau seama ca e prins bine.

Vreau sa imi colantez masina si sa imi pun eleron din nou dar si eu ma gandesc ce as putea sa ii fac, in conditiile in care mi-au saltat oglinzile saptamana trecuta.

Cred ca portbagaj de CSL ar fi super dar...

Link to comment
Share on other sites

Prinde-l in suruburi daca vrei sa ramana pe masina, crezi ca sperii hotii daca il lipesti mai bine?

 

Cu cat il lipesti mai bine cu atat pagubele vor fi mai mari atunci cand vor incerca sa-l fure, iti spun din proprie experienta, am ramas de doua ori fara eleron, odata la E34 si odata la E39, daca il lipesti foarte bine se ia cu tot cu vopsea sau iti indoaie capota portbagaj atunci cand forteaza sa-l scoata.

 

Sfatul meu este sa-l lipesti cu banda dublu adeziva de la 3M si sa speri ca nu ti-l fura, daca totusi se intampla sa il ia, macar

nu vei ramane cu urme pe masina.

 

Mai devreme sau mai tarziu vei intelege ca in Romania nu poti avea eleron pe masina daca ai Bmw, mai ales in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Gabriel B. +1 , si eu am avut inainte lipit cu silicon de ziceam ca nu mi-l ia nici cu faiul si tot mi l-au luat plus ca mi-au zgariat portbagajul si a ramas foarte naspa , a trebuit sa vopsesc portbagajul , banda 3m e cea mai sfanta cum zicea cineva mai sus daca il lipesti prea bine o sa ai pagube prea mari , dar pana nu patesti nu crezi :)
Link to comment
Share on other sites

totusi, ma gandesc la ceva ca sa nu poata fi dezlipit,.....

in afara de suruburi:) as pune si suruburi daca as putea sa le pun astfel incat sa nu se vada

incearca daca ai de unde cu adeziv de lipit parbrizul, am pus cateva si au tinut fff bine . degresezi cu solutia lui, apoi dai cu acel primer, si pui adezivul, vezi unde pui sa nu iasa afara, dar daca totusi iese, lasa sa se usuce bine, si a doua zi cureti surplusul. Adezicul sa fie ceva ok, de la wurth sau teroson etc...

Link to comment
Share on other sites

mi-am luat si eu un eleron m si mie frica sa nu mi-l umfle baietii buni.

el are autocolant 3m dar nu cred ca ala tine

deci,

cu ce lipim eleroanele?

incearca daca ai de unde cu adeziv de lipit parbrizul,ai nevoie de 2 degete din tub,deci m bine cere doar un pic de la cineva care se ocupa cu montat Parbrize in orasul tau,nu are rost sa dai banii pe un tub intreg . Eu am pus cateva si au tinut fff bine . degresezi cu solutia lui, apoi dai cu acel primer, si pui adezivul, vezi unde pui sa nu iasa afara, dar daca totusi iese, lasa sa se usuce bine, si a doua zi cureti surplusul. Adezivul sa fie ceva ok, de la wurth sau teroson etc...

Edited by Raul46
Link to comment
Share on other sites

totusi, ma gandesc la ceva ca sa nu poata fi dezlipit,.....

in afara de suruburi:) as pune si suruburi daca as putea sa le pun astfel incat sa nu se vada

Silicon intre cele 2 fasii de banda adeziva si gata :)

 

La mine cel de M5 sta cu banda dubla adeziva de 2 ani lipit si nu am avut probleme :)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

totusi, ma gandesc la ceva ca sa nu poata fi dezlipit,.....

in afara de suruburi:) as pune si suruburi daca as putea sa le pun astfel incat sa nu se vada

Silicon intre cele 2 fasii de banda adeziva si gata :(

 

La mine cel de M5 sta cu banda dubla adeziva de 2 ani lipit si nu am avut probleme :D

fericitule! ai de 2 ani eleronu si nu sa atins nimeni de el., al meu a rezistat 2 luni. am lipit cu o solutie buna si intradevar a ramas o urma de toata frumusetea pe porbagaj :) :) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
cred ca cea mai buna solutie este banda dublu adeziva.daca-l lipesti cu poxipol si vor sa ti-l fure il vor rupe si-ti vor distruge vopseaua, cu suruburi dai gaura in caroserie si vei avea probleme mai devreme sau mai tarziu cu rugina si cu apa care va intra prin acele gauri....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.