Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

mãi, eu cu boala mea de nervi pentru starea maºinii, ºi care mã face sã am vigilenÞã permanentã, o singurã datã am avut impresia cã maºina se miºcã mai bine cu carrera 100. am repetat, dar nu am mai vãzut schimbare faÞã de 95 fãrã plumb. Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

mãi, eu cu boala mea de nervi pentru starea maºinii, ºi care mã face sã am vigilenÞã permanentã, o singurã datã am avut impresia cã maºina se miºcã mai bine cu carrera 100. am repetat, dar nu am mai vãzut schimbare faÞã de 95 fãrã plumb.

 

Ai incercat Petrom 99+ ?

Link to comment
Share on other sites

Petrom pretinde ca Top Premium 99+ are cifra octanica minim 99.

Nu am putut sa pun link pentru ca era prea lung...Intrati pe www.petrom.ro la Produse - Carburanti si Top Premium 99+

 

Si pe pagina OMV la sectiunea Carburanti Carrera100 are cifra octanica 100.

vad ca tot nu iti vine a crede.

un coleg de forum indica foarte bine ca este doar marketing, cat si o platforma de servicii oferite mai buna in statiile omv fata de clasicele petrom.

nu exista rafinarii speciale pt furnizarea exclusiva a combustibilului doar in punctele omv.

initial carrera 100 era adusa din austria, acum nu.

in concluzie, cand alimentezi cu carrera 100, achizitionezi in fapt 99+. La noi este chiar si o sintagma celebra: aceeasi Marie cu alta palarie.

decizia iti apartine.

Link to comment
Share on other sites

M-ati convis . O sa incerc sa caut un Petrom in apropierea casei.

in ce zona stai?

 

Zona Piata Iancului , Sos Mihai Bravu......ar fi unu la Hiperyon ...... altul ?

cea mai aproape de tine ar fii cea de la caporal ruica (HARTA) , cum iesi din pasajul muncii spre baba novac faci prima la stg si o s-o vezi , eu numai de acolo alimentez de cca 2 luni si e OK

 

http://www.gazonline.ro/statie_detalii.php?st_id=1114

 

e NON-STOP !

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

M-ati convis . O sa incerc sa caut un Petrom in apropierea casei.

in ce zona stai?

 

Zona Piata Iancului , Sos Mihai Bravu......ar fi unu la Hiperyon ...... altul ?

cea mai aproape de tine ar fii cea de la caporal ruica (HARTA) , cum iesi din pasajul muncii spre baba novac faci prima la stg si o s-o vezi , eu numai de acolo alimentez de cca 2 luni si e OK

 

http://www.gazonline.ro/statie_detalii.php?st_id=1114

 

e NON-STOP !

 

Gata , mi-am dat seama , cum iesi din Pasajul Muncii inspre Dristor , aprox 200m faci stanga si acolo e.

 

Mersi frumos !

Link to comment
Share on other sites

Nu pai auzeam de la cinvea din buc. cum ca e 4,18 iar la mine e 4,14 ;) vezi mai sus pe topic :lol:

lasa ca-ti spune eu sigur ca tre sa bag zilele urmatoare daca nu chiar maine

 

 

Gata , mi-am dat seama , cum iesi din Pasajul Muncii inspre Dristor , aprox 200m faci stanga si acolo e.

 

Mersi frumos !

cu placere ! :)
Link to comment
Share on other sites

Ce-a mai tare benzina e carera 100 de la omv sau petrom v, credeti-ma pe cuvint....

Am mers prin europa vara asta am ajuns pina la barcelona cu un seria 5 e 60 de 2.2 litri pe benzina, practic am trecut prin toata europa de vest in afara de portugalia. Am alimentat din fiecare tara si in marea majoritate am pus numai benzina de top, insa cea mai buna cu care simti ca zbori e carera 100 de la omv...

Pe de alta parte un alt aspect care l-am observat e ca si consumul e putin mai mic....

Link to comment
Share on other sites

Ce-a mai tare benzina e carera 100 de la omv sau petrom v, credeti-ma pe cuvint....

 

PetromV sigur nu existĂŁ ĂŽn afarĂŁ.

Ăn plus, nu cred cĂŁ are cum sĂŁ fie Carrera 100 din ĂžarĂŁ la fel de bunĂŁ ca benzina din vest din moment ce este cumpĂŁratĂŁ de la Petrom.

 

Nu exista asemenea denumiri in afara .

 

Cea mai bun motorina cu care am mers vreodata a fost de la Shell din Germania.......

Link to comment
Share on other sites

PetromV exista doar in Romania.

Pe piata europei de vest se gaseste benzina mult mai calitativa ca si carrera 100 OMV. Este vorba pe de o parte de tehnologia de rafinare, iar pe de alta parte seriozitate in ceea ce priveste distribuirea efectiva la pompa.

 

Exact aia e si problema . Motorina si benzina propriuzise cand pleaca pe poarta fabricii indeplinesc anumite standarde (aprox egale cu cele de afara) problema insa intervine cand cei de la noi de la statii mai baga apa in ea (pentru profit mai mare) , tancurile vechi care au umezeala si isi mai pierde din proprietati benzina.....acolo e problema la noi , la infrastructura !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.