Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hmm.. ce ziceti de asta?

 

Eu zic "Halal avocat!"

 

- Judecatorul are un rol activ in derularea unui proces. Chiar si in lipsa unei parti citate si/sau a intampinarii depuse de aceasta, judecatorului ii revine sarcina actului de justitie.

- A judeca in lipsa nu inseamna a da dreptate partii care se prezinta la apel

- Un judecator nu poate produce probe la dosarul unei cauze! Afirmatia este cel putin hilara....

 

Si eu pot sa ma duc cu o canistra in statie, sa alimentez 80 de litri si apoi sa incep circul in justitie, prezentand bonul de casa si xerox dupa specificatia legata de capacitatea rezervorului.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

De 2 zile am alimentat cu Petrom 95 . Multumit , sincer nu am vazut o lipsa de putere . Totusi la 100RON sunt 2 litrii mai mult iar consumul parca a mai scazut , de la media de 14.4-14.5 undeva la 13.6-13.7 pe ultimii 140km . Cu 100 RON Petrom 99+ faceam maxim 140-150km , acum am facut 140km si nici nu s-a aprins becu inca . Imi spune pe BC ca mai fac 87km , nu or fi ei reali , dar macar 50km mai fac . Totusi e un plus de 50km la fiecare 100RON . Sa vedem daca se va sesiza zilele viitoare o scadere a performantelor !
Link to comment
Share on other sites

De 2 zile am alimentat cu Petrom 95 . Multumit , sincer nu am vazut o lipsa de putere . Totusi la 100RON sunt 2 litrii mai mult iar consumul parca a mai scazut , de la media de 14.4-14.5 undeva la 13.6-13.7 pe ultimii 140km . Cu 100 RON Petrom 99+ faceam maxim 140-150km , acum am facut 140km si nici nu s-a aprins becu inca . Imi spune pe BC ca mai fac 87km , nu or fi ei reali , dar macar 50km mai fac . Totusi e un plus de 50km la fiecare 100RON . Sa vedem daca se va sesiza zilele viitoare o scadere a performantelor !

 

Nu cumva trebuie sa folosesti benzina de minim 98? La motorul meu asa se recomanda in manual..

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

De 2 zile am alimentat cu Petrom 95 . Multumit , sincer nu am vazut o lipsa de putere . Totusi la 100RON sunt 2 litrii mai mult iar consumul parca a mai scazut , de la media de 14.4-14.5 undeva la 13.6-13.7 pe ultimii 140km . Cu 100 RON Petrom 99+ faceam maxim 140-150km , acum am facut 140km si nici nu s-a aprins becu inca . Imi spune pe BC ca mai fac 87km , nu or fi ei reali , dar macar 50km mai fac . Totusi e un plus de 50km la fiecare 100RON . Sa vedem daca se va sesiza zilele viitoare o scadere a performantelor !

 

Nu cumva trebuie sa folosesti benzina de minim 98? La motorul meu asa se recomanda in manual..

 

Nu......chiar nu stiu unde ai auzit asta ! Cel putin nu la motorul meu . Cine stie acum......

Link to comment
Share on other sites

Deci tu, pe langa faptul ca bagi benzina mai ieftina, ai si consum mai mic? Cam ciudat. Si zici ca se simte la fel la performante.. 95 de la petrom n-am bagat, dar am bagat de la altele (rompetrol, agip) si cand am inceput sa bag 99 de la petrom am simtit o diferenta (in bine) la consum. Nu cred ca am sa o incerc pe cea de 95..
Link to comment
Share on other sites

De 2 zile am alimentat cu Petrom 95 . Multumit , sincer nu am vazut o lipsa de putere . Totusi la 100RON sunt 2 litrii mai mult iar consumul parca a mai scazut , de la media de 14.4-14.5 undeva la 13.6-13.7 pe ultimii 140km . Cu 100 RON Petrom 99+ faceam maxim 140-150km , acum am facut 140km si nici nu s-a aprins becu inca . Imi spune pe BC ca mai fac 87km , nu or fi ei reali , dar macar 50km mai fac . Totusi e un plus de 50km la fiecare 100RON . Sa vedem daca se va sesiza zilele viitoare o scadere a performantelor !

La mine s-a intamplat exact invers. Cand am trecut de la 95 la 99+ a scazut consumul, iar suplimentul de putere a iesit in evidenta.

Link to comment
Share on other sites

Protest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Haideti sa facem asta! Trimiteti mesajul la toti prietenii si colegii!

 

 

In ultima vreme pretul barilului de petrol s-a redus la jumatate, astfel ca de la 140 dolari a scazut la 70 si totusi, benzina si motorina a scazut cu doar 1000 de lei. E bataie de joc pt ca guvernul tine taxele si accizele la fel de mari, iar statiile Peco nu vor sa renunte la preturile practicate, avand un profit urias. Daca ei isi bat joc de noi, haideti sa-i boicotam. S-A DECIS CA IN ZILELE DE 27,28 29 OCTOMBRIE TOTI SOFERII CARE VAD ACEASTA MIZERIE SA FACA FRONT COMUN SI NIMENI,PENTRU NIMIC IN LUME, SA NU ALIMENTEZE MASINA SI SA NU CUMPERE NIMIC DIN STATIILE DE CARBURANTI. SPERAM CA PRIN ACEST MOD DE PROTEST SA-I PROVOCAM SI SA VEDEM O REACTIE POZITIVA A ACESTUI GUVERN CARE CONTINUA SA ISI BATA JOC DE NOI! daca sustii ideea (si chiar daca nu o sustii ), da mai departe .

 

 

 

Sursa BANKNEWS

Link to comment
Share on other sites

alde 99-98-100-efixuri-etc raportate la 95-uri fara plumb: consum identic; sunet redus si mai placut la 98 etc decat la 95; senzatie de sprinteneala la 98-100-etc fata de 95, senzatie resimtita de 2 soferi pe acelasi motor, pe cupil nu l-am intrebat inca, astept sa faca 18 ani
Link to comment
Share on other sites

Protest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Te lupÞi cu morile de vânt.

asa tind sa cred si eu .. :)

Anumite gesturi, masuri sau caractere produc de regula schimbarile pozitive.

 

Daca nu incerci sa misti macar un deget, nu ar trebui apoi sa spui ca de ce asa rau. Eu unul n-o sa bag benzina azi, maine sau poimaine.

Link to comment
Share on other sites

Protest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Te lupÞi cu morile de vânt.

asa tind sa cred si eu .. :)

Anumite gesturi, masuri sau caractere produc de regula schimbarile pozitive.

 

Daca nu incerci sa misti macar un deget, nu ar trebui apoi sa spui ca de ce asa rau. Eu unul n-o sa bag benzina azi, maine sau poimaine.

Personal nu inteleg atitudinea voastra. Mereu si mereu sa protesteze cei care au cel mai putin si care nu au nici o putere?! Daca "sefii" tarii nu fac nimic, nu cred ca noi putem schimba ceva. Oricum motorina a mai scazut de la maximul prag atins de 4,46 RON la 3,82 RON cat e astazi. Deci e o diferenta zic eu...

Link to comment
Share on other sites

Personal nu inteleg atitudinea voastra. Mereu si mereu sa protesteze cei care au cel mai putin si care nu au nici o putere?! Daca "sefii" tarii nu fac nimic, nu cred ca noi putem schimba ceva. Oricum motorina a mai scazut de la maximul prag atins de 4,46 RON la 3,82 RON cat e astazi. Deci e o diferenta zic eu...

 

Pai crezi ca "sefii" tarii nu au si ei partea lor ? De unde vin majoritatea banilor pentru campania electorala ? tot de la baietii smecheri ...

Link to comment
Share on other sites

99+ este 3.93 lei, parca. A scazut destul. Dar cand te gandesti ca pretul barilului, care era 140$, acum este 59.99$. Nu iti vine sa te intrebi de ce nu costa litrul de benzina vreo 2.00 - 2.50 lei?

 

Asa ar fi normal si logic , dar nu se va ajunge acolo . Eu zic mersi daca ajunge undeva la 3 lei....

Link to comment
Share on other sites

Nu ati vazut ca nici nu prea se mai afiseaza pretul prin benzinarii? Iti apare doar acolo la pompa, cand ridici pistolul. Pai se schimba (scade) pretul de la o zi la alta.

 

Faza cu pretul diferit la aceeasi firma nu mi-e nou. Am bagat din buc de la rompetrol cu 4.86 cand am plecat la mare. Tot de la rompetrol (din constanta) am alimentat (ziua urmatoare) cu 4.93. Apoi, cand am ajuns inapoi in buc am verificat de curiozitate si era acelasi pret care-l stiam eu. Nu stiu daca exact astea erau cifrele, dar diferenta cam asta era.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.