Jump to content

Unitate suplimentara pt motoare diesel


Cosmin316

Recommended Posts

Ce parere aveti de aceasta unitate?

 

http://cgi.ebay.it/Centralina-aggiuntiva-B...3#ht_4097wt_939

 

Din ce am citit acolo creste puterea foarte mult, scade consumul de combustibil, se monteaza usor, nu se pierde garantia motorului (masinii), are garantie 2 ani iar vanzatorul este de incredere..

 

Parca prea frumos sa fie adevarat!

 

Are cineva asa ceva montat? Din pozele de pe pagina web nu inteleg cum si unde anume se monteaza instalatia asta.

 

Drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe masina tot ceva asemanator, dar de la dipasport. http://www.dipasport.com/

 

Am si o telecomanda, wireless cica, din care se poate schimba softul, are softul oem, un soft cu +20hp si inca unul cu +40hp, deci as ajunge la 258 de cai de la 218 stock. Ce sa zic, se simte intr-adevar, dar pana nu o pui pe un dyno n-ai de unde sa stii exact. Cu consumul nu stiu care e situatia, si asa sunt uimit ce putin consuma in mod normal.

Link to comment
Share on other sites

la ce masina vrei sa reduci consumul?

 

Nu asta era ideea, ca as vrea sa reduc consumul... Dar as cumpara instalatia asta pentru un ford focus tdci de 115 cp, pe care l-ar duce la peste 150 din ce am citit acolo...

 

 

Oricum dieselurile de la ford au altfel de cai...si te impresioneaza oricum. Stiu cazul unui Mondeo cu acelasi motor, care tragea si tot tragea, de nu-ti venea sa crezi. In mod clar superior unui motor similar de alta marca.

Link to comment
Share on other sites

Oricum dieselurile de la ford au altfel de cai...si te impresioneaza oricum. Stiu cazul unui Mondeo cu acelasi motor, care tragea si tot tragea, de nu-ti venea sa crezi. In mod clar superior unui motor similar de alta marca.

am trait s-o aud si pe asta... defapt sa o vad negru pe alb! :)

... m-am prins! aia's potcoviti nu?

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa lamurim discutia asta cu cai de xxx sunt mai cai decat cai de xxx. Aceasta masurare nu este una standard pentru toti producatorii ? Adica, dau un exemplu : eu am e46 de 150 CP si tot eu mai am un Passat de 150 CP, si facem o transpunere, Passatul de 150 CP in cai de BMW ar avea 141 CP. Acum daca s-ar face o cursa intre un e46 de 150CP si Passat de 150CP ar castiga e46 ca are caii mai fortosi ( nu punem in discutie tractiune spate vs. fata sau transmisia diferita sau sofer, totul identic ) ?

 

Tot ce am zis mai sus este cu titlu de exemplu.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Am scris cate ceva aici

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...2661&st=360

 

Mai mentionez ca fortarea caracteristicii la motoarele turbo nu este identica la toti producatorii iar la motoarele aspirate, caracteristica naturala puter/turatie depinde de traseele admisie/evacuare,raport de compresie, avansul admisie, intarziere evacuare, forma camerei de ardere,forma pistonului raportul alezaj/cursa, raportul aria bazei cilindrului/aria supapelor, masele pieselor in miscare etc, etc...

 

Asa ca puterea maxima dezvoltata identica, cutie etajata identic, masa identica nu garanteaza dinamica identica.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Corect. Ideea era ca : sa zicem, pe fisa tehnica o masina are xCP, alta masina de la alt prducator are aceeasi CP. Diferenta de performanta intre cele doua masini este data de ceea ce ai zis tu, nu ca BMW sau alta marca are caii mai potcoviti decat caii altei marci, expresia asta mi se pare asa ca din topor.

Bafta!!!

Link to comment
Share on other sites

Este o expresie pentru oameni straini de fizica mecanica (no ofence! nu atac nici o persoana). Multi activeaza in domenii ce n-au legatura cu asta, nu sunt cu nimic mai prejos.

Daca incerc eu acum sa explic ce si cum despre o poezie, s-ar prapadii de ras cei care sunt stiu cu ce se mananca.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca unii scriu de dragul de-a scrie :))), inclusiv eu.

 

Faptul ramane, ca anumite masini, anumite motoare, au o dinamica si un fel de-a fi care impresioneaza, si care nu reflecta exact ce scrie pe fisa lor tehnica. In bine, sau in rau.

Link to comment
Share on other sites

Fisele tehnice sunt ... carti in toata regula pe care noi nu le vedem niciodata.

Daca ai avea fisa tehnica si tiral-urile, ar reflecta perfect comportamentul motorului.

 

 

Calul putere a fost definit clar de ridicarea a 75kg, la un metru inaltime in timp de o secunda, ATAT. Nu e nici unul cal breaz.

Link to comment
Share on other sites

Ford care tragea si tot tragea si tot tragea...? curios

 

Cineva a dat mai sus un exemplu cu Vw si Bmw, da, probabil erau amandoua de 150 de CP si ca si performante pe hartie sunt aproximativ similare...

dar masinile se manifesta diferit. De exemplu la Vw trage mult mai bine la turatii joase, dar se plafoneaza de la 3500 de ture, pe cand BMW-ul trage constant pe toata plaja de turatii.

 

Ca sa explic mai bine, intr-un mod modest, intr-o depasire, vw te lanseasa furios, dar trebuie sa schimbi teapta de cele mai multe ori cu una superioara, Bmw te ajuta in depasire intr-o singura treapta (rareori esti nevoit sa schimbi viteza).

 

Cu alte cuvinte..conteaza diferentele de greutate dintre masini, tehnologia folosita (PD, common-rail), etajarea cutiei, tipul de turbina...bla bla..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.