Jump to content

Diverse probleme


_mx_

Recommended Posts

Am luat un 320d de curand si am cateva probleme cu el:

1 - nu imi merg oglinzile , nu se misca deloc din joy-stickul lor

2 - stergatorul spate nu functioneaza :)

3 - am un martor de airbarg la bord, am inteles ca s-ar putea sfie un fir dezlipit de la scaunl soferului.

 

Masina n-a fost lovita, am verificat-o la un service.

 

Astept niste raspunsuri daca se poate, va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

singura modalitate eficienta de a identifica problemele astea (mai ales ca sunt de ordin electric) este folosind un tester. La tester iti va spune mai exact ce anume din sistemul testat nu iti functioneaza (fir intrerupt sau motoras gripat sau orice altceva). Totodata ar trebui si erorile sa fie sterse ..... bafta.
Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
Am luat un 320d de curand si am cateva probleme cu el:

1 - nu imi merg oglinzile , nu se misca deloc din joy-stickul lor

2 - stergatorul spate nu functioneaza :)

3 - am un martor de airbarg la bord, am inteles ca s-ar putea sfie un fir dezlipit de la scaunl soferului.

 

Masina n-a fost lovita, am verificat-o la un service.

 

Astept niste raspunsuri daca se poate, va multumesc.

 

du-o la service, cum crezi tu ca-ti poate spune cineva fara sa faca un test de ce este aprins martorul airbag ? sunt cel putin 10 motive din care poate sta aprins...

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat la sigurante le-am verificat , am cautat pe google cuvantul oglinda si am inteles ca e spiegel ceva de genu.. am verificat toate sigurantele cu cuvantul asta in ele :). si erau ok.

nu mi se deschide nici luneta , am inteles ca luneta se deschide la 320d touring.

Link to comment
Share on other sites

punctul 3 ma amuza: un fir dezlipit.. asa iti zic smecherasi cand vor sa-ti vanda ceva stricat. daca tot faci o vizita la service pune-i sa iti testeze si suspensia, motorul. sunt curios daca doar ce ai semnalat e stricat. bafta

 

prietene... daca ai fi asistat macar vre-o data la efectuarea unei diagnoze cu un tester ai fi inteles despre ce vorbesc, respectiv care sunt pistele pe care te trimite sistemul in identificarea unei probleme. N-am de unde sa stiu ce problema are omu... si nici nu cred ca ar fi ok sa se apuce sa bage o carutza de bani in masina degeaba cand exista si posibilitatea sa fie o chestiune banala la mijloc (precum un fir intrerupt).

Link to comment
Share on other sites

Nah, acuma, dincolo de toate... Aia nu merge, aia nu functioneaza, ala sta aprins, aia-i dezlipita... Astea trebuia sa le vezi si sa le verifici inainte de a cumpara masina! Acuma le cauti ca sa le repari pe barba ta... De curiozaitate, ce an, ce motor si ce pret?

 

1. Scoate butonul si vezi sa nu fie iesita vreuna dintre mufe. Daca nu, poate fi cablaj impuscat/rupt/whatever.

2. Tot asa: cablaj, motorasul in sine, nu ajunge semnal la spalator, sau poate blocul de comanda a facut buba...

3. Airbag sarit, senzor prezenta, airbag-uri scoase din uz (gen vandute altuia inainte ca tu sa cumperi masina) etc. Dar fir dezlipit...

Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

Sau eu pentru tine. :)

 

Ideea este ca unii electromecanici sustin ca s-a deslipit cate un fir...pe ici pe colo. Ceea ce este o abureala. Eu nu am facut altceva decat sa sustin ideea ta. Ai sarit degeaba.

Link to comment
Share on other sites

320d touring 2000, 170000 km, climatronic , cruise control, geamuri electrice fata, jante aliaj.

Mi-a lasat statie cu boxele si subwofer , si 4 jante de aliaj cu caucicuri de iarna.

 

4000 E.

Masina era deja inmatriculata.

Link to comment
Share on other sites

Am scris 5-6 propozitii si apoi m-am gandit ca 3 cuvinte sunt suficiente pretul spune tot.

 

D.p.m.d.v. masina sigur mai are si alte probleme. Astea enumerate de tine cred ca sunt minore pe langa ce putea sa aiba masina ta.

Daca cineva cu tester iti da cate un raspuns pentru fiecare problema este OK. Dar cred ca o sa gaseasca si alte erori si/sau martori care nu se activeaza.

 

Daca masina functioneaza satisfacator...in locul tau nu mi-as face probleme :)

Link to comment
Share on other sites

e frumoasa masina. nu neaparat o masina ieftina e o afacere proasta, sunt oameni cu credite sau altceva, care ar negocia oricat doar sa la dea pe cash.

daca are probleme minore, le faci pas cu pas. senzorul de la scaun e o problema destul de des intalnita, mergi la un tester sa stergi eroarea, si daca reapare, mai vezi.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

320d touring 2000, 170000 km, climatronic , cruise control, geamuri electrice fata, jante aliaj.

Mi-a lasat statie cu boxele si subwofer , si 4 jante de aliaj cu caucicuri de iarna.

 

4000 E.

Masina era deja inmatriculata.

cum am spus si mai sus, service cu verificare integrala. sa zici merci daca nu ai si alte probleme pe parcurs. esti constient ca reparatiile de vor venii costa ca la o masina de aprox 30 000 euro ? turbina si pompa de inalta presiune fac aproape 4000 euro...

Edited by freeone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.