Jump to content

E nevoie de forta asa mare pt schimbatul vitezelor?


rrayden

Recommended Posts

La E90-ul meu 320d simti serios acea piedica inainte de intratul intr-o anumita viteza... Sa zic asa e nevoie de o forta de cel putin 3 ori mai mare pt a baga in viteza fata de alte masini ce am condus (Renault-uri, Peugeot-uri, Opel-uri, etc)... Adica la toate restul masinilor (ma rog, mai putin la Dacia veche :)) puteai cu 1 sau 2 degete sa schimbi vitezele, la asta in schimb trebuie toata mana :twoup:

 

E doar din cauza ca e mai 'precisa' cutia de viteze? E normal sau sa ma duc la o revizie pt asta? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition
puteai cu 1 sau 2 degete sa schimbi vitezele, la asta in schimb trebuie toata mana :)

 

Pai cu mana... eu inteleg schimbatorul de viteze :twoup:... ca doar nu "calca" ambreiajul cu mana :)

 

deci, o problema legata de timonerie sau cum se numeste...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

puteai cu 1 sau 2 degete sa schimbi vitezele, la asta in schimb trebuie toata mana :)

 

Pai cu mana... eu inteleg schimbatorul de viteze :twoup: ... ca doar nu "calca" ambreiajul cu mana :)

 

deci, o problema legata de timonerie sau cum se numeste...

 

 

da poate fi si ceva la timonerie

Link to comment
Share on other sites

De maneta zic, da... Intrebarea mea catre voi e: Puteti schimba usor cu 2 degete vitezele? Sau nu se poate la fel ca la alte masini mai ieftine, pt ca asa e la BMW-uri, senzatia de cutie mai precisa, masina mai sportiva, etc? Nu pare nimic stricat sa zic asa la feelingul meu, doar ca e clar altfel decat la tot ce am mai condus unde nici nu erai sigur cand ti-a intrat in viteza, asa de usor mergea...

 

Edit: Si ce nu am precizat: masina are 34k km, deci practic nu ar trebui sa am pb mecanice de genul asta?

Edited by rrayden
Link to comment
Share on other sites

De maneta zic, da... Intrebarea mea catre voi e: Puteti schimba usor cu 2 degete vitezele? Sau nu se poate la fel ca la alte masini mai ieftine, pt ca asa e la BMW-uri, senzatia de cutie mai precisa, masina mai sportiva, etc?

 

Edit: Si ce nu am precizat: masina are 34k km, deci practic nu ar trebui sa am pb mecanice de genul asta?

 

 

eu la a mea schimb cu 1 deget vitezele

e36 318tds

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu la motanul meu, la orice treapta de viteza se simte ca o piedica, de la un timp. La timonerie m-am gandit si eu prima data sau la cutie, dar ma gandesc ca daca era vreo problema la una din asstea 2 ,nu facea asa la absolut toate treptele (ca doar nu se stricau toate sincroanele din cutie in acelasi timp, sau toata timoneria, stiu ca in general cand e timoneria problemele apar ori pe 1,3,5 ori pe 2,4). De aceea eu suspectez ambreiajul si eventual sa schimb si uleiul din cutie.

E posibil sa fie si din cauza tampoanelor de la cutie? Sau mai exista si alte eventuale cauze?

Link to comment
Share on other sites

Categoric intra mai greu ca la alte masini mult mai ieftine! Am tot un E90 si pot sa spun ca maneta este foarte precisa , dar necesita o forta mai mare (dar nu exagerata). Acest lucru se vede in special iarna, la viteza a 1-a si la marsarier. Este una din dezamagirile mele! Precis si usor nu se poate la banii astia?
Link to comment
Share on other sites

nu are deloc probleme.si eu am trecut la fel ca tine de la renault,fiat,dacie la acelasi 320d e90 si pot spune acelasi lucru.am avut si eu acelasi sentiment.asa face si a mea.inchide topicul si da-i cox :)

iarna intr-adevar intra mai greu datorita temperaturilor scazute,dar nu e asta o problema.3 min in plus la relanti<cred ca asa se scrie> si calci de 3-4 ori repetat ambreajul si se rezolva problema.

Link to comment
Share on other sites

Masina nu are nici o problema, nici cutia.

Poate esti tu mai firav asa si ti se pare ca intra greu.

Uite , la mine e invers, ma dispera masinile de jucarie gen Polo Clio etc la care toate merg prea usor: frana te pune in cap la orice apasare fie ea fina sau mai dura, schimbatoru' intra in viteza si daca adie vantu' mai tare.Nu suport, nu ai nici o placere conducandu-le.

Deci stai relaxat, o sa-ti placa din ce in ce mai mult

Link to comment
Share on other sites

Depinde cu ce compari.

Nu denigrez BMW,imi place dar foarte sincer ca la hyundai accent , generatia precedenta nu am mai vazut decat la mitsubishi: foarte precise, foarte usor (e suficient un bobarnac pentru a 3-a:) ) si totusi au un scat evident lla intrare in viteza. Pentru mine a fost tare ciudat sa "ma chinui" la bmw. ar trece repede :)

 

On: intra mai greu ca la renault, cam la fel cu vag (ce am vazut eu).

Nu ma luati peste picior,pentru banalitate : cand schimbi, cel mai sanatos e sa o faci din doua miscari, ex a 3-a - liber, liber - a 4-a.

De asemenea miscarea trebuie sa fie hotarata, multi au impresia ca daca impingi usor maneta protejezi cutia dar nu e chiar asa.

Link to comment
Share on other sites

Depinde cu ce compari.

Nu denigrez BMW,imi place dar foarte sincer ca la hyundai accent , generatia precedenta nu am mai vazut decat la mitsubishi: foarte precise, foarte usor (e suficient un bobarnac pentru a 3-a:) ) si totusi au un scat evident lla intrare in viteza. Pentru mine a fost tare ciudat sa "ma chinui" la bmw. ar trece repede :)

Subscriu si eu la cele spuse cu privire la Accent, am condus in parcare unul de prin 2003 si am ramas placut surprins de cum se manevra schimbatorul. Mitsubishi nu am condus niciodata dar la masina mea imi place cum se simte atunci cand schimb vitezele, nu ai impresia aia de masina de jucarie.

Link to comment
Share on other sites

Ok, m-am linistit acum :) Am mai testat putin si probabil ca am exagerat cand am zis ca trebuie forta animalica :twoup:

Doar ca e diferit total fata de alte masini. Ceea ce probabil e un lucru bun, nu as mai trece acum inapoi la schimbatoarele alea moi asa ca... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.