Jump to content

Despre relatia cu Politia


Cristi B

Recommended Posts

Citind zilele trecute un articol cu un titlu asemãnãtor apãrut pe internet ºi redactat de un "celebru avocat" am rãmas absolut stupefiat de enormitãÞile pe care le conÞinea. De aceea, am decis sã prezint sãptãmâna aceasta ºi sãptãmânile urmãtoare câteva aspecte reale cu privire la modul În care putem obÞine anularea unui proces-verbal prin care o persoanã este amendatã ºi (de multe ori) i se suspendã ºi permisul de conducere.

 

Ăn primul rând, trebuie sĂŁ Âştim cĂŁ poliĂžistul nu are obligaĂžia sĂŁ ne prezinte la momentul opririi ĂŽn trafic imaginile surprinse de aparatul radar. Noi vom putea vedea aceste imagini doar la proces, unde poliĂžia este obligatĂŁ sĂŁ le depunĂŁ la dosar. Ăn situaĂžia ĂŽn care suntem amendaĂži pentru faptul cĂŁ nu am fi respectat vreo regulĂŁ de prioritate sau linia continuĂŁ, iar noi nu suntem de acord cu acest lucru, trebuie sĂŁ insistĂŁm sĂŁ se consemneze poziĂžia noastrĂŁ la rubrica "obiecĂžiuni" din procesul-verbal - este mult mai indicat decât sĂŁ refuzĂŁm semnarea procesului-verbal.

 

Cu privire la lipsurile procesului-verbal prin care se aplicã sancÞiuni contravenÞionale rutiere trebuie sã ºtim urmãtoarele aspecte. Este obligatoriu ca În procesul-verbal sã existe menÞiuni cu privire la seria ºi numãrul aparatului radar sau mãcar cu privire la numãrul de Înmatriculare al autoturismului pe care a fost montat. Dacã nu existã o asemenea menÞiune, instanÞa va trebui sã anuleze procesul verbal deoarece nu va putea verifica dacã actele vizând verificarea metrologicã a aparatului pe care poliÞia trebuie sã le depunã la dosar se referã la aparatul cu care s-a Înregistrat viteza autoturismului condus sau la alt aparat radar montat pe un alt autoturism decât cel În cauzã. PoliÞia va trebui sã depunã la dosar fotografiile radar, atestatul operatorului radar ºi buletinul de verificare metrologicã pentru aparatul cu care s-au fãcut mãsurãtorile.

 

AtenÞie! Verificarea metrologicã este valabilã un an. Dacã aparatul radar este mutat pe o altã maºinã În aceastã perioadã, este necesarã emiterea unui nou buletin de verificare metrologicã - dacã acesta nu existã, procesul verbal este nul. Dar mai multe despre condiÞiile fotografiilor ºi despre cum se probeazã nerespectarea culorii roºii a semaforului veÞi afla sãptãmâna viitoare.

 

Sursa: http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-...e-i--86749.html

Link to comment
Share on other sites

CC, daca as scrie pe forum ca-ti rup capul, as lua ban. Asa ca n-o sa scriu treaba asta.

 

Cristi B, postul tau este corect, si informatiile din link sunt la obiect, se pare ca cel care le-a postat stie cum merge treaba.

Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

CC, daca as scrie pe forum ca-ti rup capul, as lua ban. Asa ca n-o sa scriu treaba asta.

 

Rupe-i capul cui vrei sau mori incercand sa o faci. Cine sunt eu sa iti interzic sa visezi? :)

Link to comment
Share on other sites

o intrebare scurta si la obiect: Cum poti obliga un agent de politie sa iti noteze in Procesul Verbal datele privind seria si numarul aparatului radar? Si nu ma refer la rubrica "alte mentiuni".....iar ca intrebari suplimentare: Cum il obligi pe nenea militian sa iti completeze toate obiectiunile daca mentiunile tale depasesc spatiul fizic acordat acestei rubrici? Ai vreun suport legal altul decat Ordonanta 2 / 2001 care sa iti arate clar si concis ce trebuie sa contina un proces verbal?
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca majoritatea politistilor fac abuzuri.

 

Pe mine ma calca pe nervi cand vorbeste cu mine flegmatic si de sus, fara respect!!

 

Eu nu semnez niciodata procesul verbal daca nu imi scrie la rubrica optiuni urmatoare fraza:

 

agentul constatator nu este cel care a intocmit procesul verbal

 

De obicei imi dau sema ce fel de om e can se prezinta , daca e nesimtit nu vede nici un act de la mine si prefer amenda ca nu am actele cu mine .Dau doar buletinul si atata, plus ca am copii color dupa toate actele mele si ale masinii si daca le prezint dau copiile.

 

Am patit-o de multe ori sa stau sa ma milogesc sa imi inapoieze permisul sau talonul fara sa incalc nicio regula de circulatie.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu semnez niciodata procesul verbal daca nu imi scrie la rubrica optiuni urmatoare fraza:

 

agentul constatator nu este cel care a intocmit procesul verbal

 

Asta poti si tu sa mentionezi. Sa stii ca este mai bine sa faci ce mentiune doresti decat sa pleci fara sa primesti procesul verbal.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu semnez niciodata procesul verbal daca nu imi scrie la rubrica optiuni urmatoare fraza:

 

agentul constatator nu este cel care a intocmit procesul verbal

 

Asta poti si tu sa mentionezi. Sa stii ca este mai bine sa faci ce mentiune doresti decat sa pleci fara sa primesti procesul verbal.

Eu de 5 ani de cand conduc nu m-a lasta politistul niciodata sa scriu nimic!!!!!!!

 

Vine el la mine si ma intreaba daca am mentiuni , spun omului mentiunea si se supara !! Ultima data mi-a scris la mentiuni ca nu vreau sa semnez !!

 

La iarna cand vin in tara imi cumpar repotofon digital si inregistrez magarii cum vorbesc si abuzurile care le fac. Stiu judecatorul poate sa nu accepte proba audio dar macar ii sperii (majoritatea sunt habarnisti) . La sfarsitul conversatiei ii zic , "bine domnul agent si scot din buzunar reportofonul"!!

Link to comment
Share on other sites

Eu de 5 ani de cand conduc nu m-a lasta politistul niciodata sa scriu nimic!!!!!!!

 

Cand semnezi, ai cateva momente in care PV-ul este la tine. Atunci scrii ce ai de scris. Daca el a apucat sa scrie ca nu ai mentiuni, stergi cu o linie si incepi sa scrii. Daca ti-l smulge din mana, oricum apare linia ta si eventual o litera-doua din ce urma sa scrii. Doar nu o sa scoata pistolul la tine :)

 

Filmatul sau inregistrarea audio nu cred ca ti-o va accepta vreo o instanta ca proba.

Link to comment
Share on other sites

de fiecare data cand am fost amendat, politistul m-a intrebat, intinzandu-mi PV-ul si pixul, daca am ceva de obiectat... dar mai las din fire, (ca deh capu' plecat sabia nu-l taie... da-l sparge) niciodata n-am avut nimic de obiectat...
Link to comment
Share on other sites

pai nu e interesul tau sa completeze seria si nr aparatului radar!!!! de ce sa-l convingi s-o faca? :)

 

Obiectiunile le scrii cu manutza ta, nu agentul!!!

nu vreau sa ma intelegi ca nu sunt de partea ta si a celor care se afla in astfel de situatii insa....norma legala care reglementeaza regimul contraventional este ordonanta guvernului 2/2001...in care la art 16 este indicat ceea ce trebuie sa contina un PV pt a fii valabil.nu stiu de cate ori cunosti tu sau oricare dintrre noi seria si nr aparatului radar sau vezi dinainte buletinul de verificare metrologica pentru a putea mentiona acestea in rubrica "alte mentiuni".....din pacate astea le cunoaste doar nenea militian care daca vrea ti le spune daca nu ....nu ai decat sa te iei de haine cu el....din pacate...

Link to comment
Share on other sites

Update!

 

"Sãptãmâna aceasta voi continua sã prezint aspectele pe care trebuie sã le avem În vedere când suntem sancÞionaÞi pentru nerespectarea unei reguli de circulaÞie. Astfel, foarte multe amenzi (ºi suspendãri de permise de conducere) se aplicã pentru trecerea pe culoarea roºie a semaforului sau pentru nerespectarea interdicÞiei de depãºire În zonele cu linie continuã.

 

Practic, aceste situaÞii sunt extrem de interpretabile dacã persoana amendatã contestã În instanÞã procesul-verbal, deoarece instanÞa va avea, pe de-o parte, poziÞia poliÞiei, iar, pe de altã parte, poziÞia persoanei amendate. Astfel se naºte Întrebarea legitimã: cui sã-i dea crezare judecãtorul, persoanei amendate sau poliÞistului?

 

Ăn situaĂžia ĂŽn care ĂŽn autoturism sau ĂŽn zona de sĂŁvârÂşire a presupusei fapte se afla o persoanĂŁ care sĂŁ confirme poziĂžia persoanei amendate, instanĂža va trebui sĂŁ anuleze procesul-verbal, dacĂŁ se va face dovada prin aceastĂŁ mĂŁrturie cĂŁ nu s-a ĂŽncĂŁlcat vreo regulĂŁ de circulaĂžie. Chiar dacĂŁ martorul este rudĂŁ cu persoana amendatĂŁ, instanĂža va trebui sĂŁ o audieze dacĂŁ nu a mai fost prezentĂŁ la faĂža locului altĂŁ persoanĂŁ care poate avea calitate de martor, cu toate cĂŁ legea de procedurĂŁ românĂŁ interzice acest lucru.

 

Persoana amendatĂŁ va trebui sĂŁ invoce pentru a obĂžine audierea martorului aflat ĂŽn grad de rudenie dispoziĂžiile ConvenĂžiei Europene a Drepturilor Omului, pe care judecĂŁtorul este obligat sĂŁ o aplice prioritar faÞã de dreptul naĂžional pentru garantarea dreptului la un proces echitabil. Ăn situaĂžia ĂŽn care nici persoana amendatĂŁ Âşi nici poliĂžia nu propun martori, judecĂŁtorul se aflĂŁ, teoretic, ĂŽntr-o poziĂžie dificilĂŁ.

 

De aceea, din ce ĂŽn ce mai mult la nivel naĂžional (nu este ĂŽncĂŁ situaĂžia judeĂžului Bihor) judecĂŁtorii anuleazĂŁ aceste procese-verbale care nu sunt ĂŽnsoĂžite de fotografii ale momentului comiterii faptei, apreciindu-se cĂŁ ĂŽn alt mod nu se poate face dovada comiterii acestor fapte.

 

Ăntrucât trĂŁim ĂŽn era tehnicii, iar autoturismele poliĂžiei sunt dotate cu aparate radar, o asemenea interpretare ar trebui consfinĂžitĂŁ prin lege pentru a se ĂŽnlĂŁtura eventualele comportamente abuzive ale agenĂžilor de poliĂžie."

 

Sursa:

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-...-ii--86884.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Astazi ma prins radarul cu 100 km la ora in oras unde era limita 40 / km / ora am vreo sansa sa scap de amenda daca am fost prins de radar ? am loat amenda 6 mil si 6 puncte de penalizare...

 

Si eu am fost surprins azi in Alexandria cu 99 km/ora...Amenda 540lei si 6 puncte...Am si platit amenda :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
exact la fel am loat si eu dar nam platito ca nu am bani momentan apropo stie cineva daca nu platesc amenda in 1-2 luni ce se intampla se pune mai mult sau ce se intampla?

 

Iti vine la impozit daca nu o platesti si nu se mareste sau majoreaza prin penalizari de intarziere sau ceva. Deocamdata cel putin :twoup:

 

O vei plati insa obligatoriu cand ai nevoie de certificat fiscal, spre exemplu cand vinzi masina sau alceva ce ai in proprietate si este nevoie de certificat fiscal de la Taxe si Impozite.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

exact la fel am loat si eu dar nam platito ca nu am bani momentan apropo stie cineva daca nu platesc amenda in 1-2 luni ce se intampla se pune mai mult sau ce se intampla?

daca o platesti la cec sau la posta, sa te duci cu chitanta la politie sa o ia in evidenta, sau daca nu la sf. de an iti va aparea ca neplatita si te duci cu ea la ditl sector/judetul de care apartii.

 

eu am aruncat o chitanta si am platit de 2 ori.. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Pai nu o platesti atunci si in primul an care urmeaza , cand trebuie sa platesti impozitul ( pe masina mai ales !!! ) nu cred ca scapi asa usor . In acel moment lor le figureaza ca ai de platit si acea amenda , iar la masina nu cred ca se considera ca ai platit impozitul separat si ca nu ai datorii la stat , dar ai amenda neplatita si aia e separata . Asa multi nu ar mai plati amenzile si le-ar lasa asa 5 ani , pana se anuleaza , indiferent ca in acel timp nu ar vinde masina . Nu se lasa cumva si cu chemare la tribunal si chiar sechestru pe bun ( masina ) ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.