Jump to content

Cum se da bara jos spate e36


Recommended Posts

Salut,cum se da bara spate e36 jos?Se da greu?are cineva o bara arata chiar bine e ca noua si vreau s-o iau,o sa ma duc la el si decat sa merg cu bara spate prin portbagaj ,sa mai ma duc la vreo cunostinta ceva, as incerca eu s-o dau pe cea veche jos si s-o pun pe cea noua,deci are ceva ''fitze'' la prinderi pe acolo?sau e prinsa in suruburi doar atat?pot sa fac treaba asta singur fara sa ma enervez si sa nu iau inginerii la injurat sau ma car cu ea la o cunostinta?va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Deci vreau sa schimb doar ''coaja'' atat,fara intaritura,dar cum se da?am inteles ca e prinsa in clipsuri,pe margine mai are niste suruburi care nu stiu cum am acces la ele,iara cred ca nu se poate schimba la masina asta nici bara,iara au complicat astia si o simpla bara de spate.....,iti trebuie rabdare de otel pt. piesele la asfel de masini iar eu vreau sa stiu cum dau bara jos fara sa ma enervez si sa ma incurc.
Link to comment
Share on other sites

Da omule era mai bine in 2 suruburi ca la dacie ca imi e ca mai pun un rahat ca daca nu pot s-o pun o las pe cea veche,spune-mi clar pe etape cum dau jos bara daca sti,vreau doar coaja atat si sa montez alta bara,tot coaja,hai in masa de masina nici o bara nu se poate schimba la ea,zi omule pe etape,ce fel de clipsuri are,cum se scot.
Link to comment
Share on other sites

Salut,cum se da bara spate e36 jos?Se da greu?are cineva o bara arata chiar bine e ca noua si vreau s-o iau,o sa ma duc la el si decat sa merg cu bara spate prin portbagaj ,sa mai ma duc la vreo cunostinta ceva, as incerca eu s-o dau pe cea veche jos si s-o pun pe cea noua,deci are ceva ''fitze'' la prinderi pe acolo?sau e prinsa in suruburi doar atat?pot sa fac treaba asta singur fara sa ma enervez si sa nu iau inginerii la injurat sau ma car cu ea la o cunostinta?va multumesc.

deci: indicat este sa o schimbi cu tot cu intaritura, dai bandourile jos si ai sa vezi 4 piulite le desfaci si tragi de bara , in lateral este pe niste suporti si iese pe sina., daca vrei sa scoti armatura separat de bara ai sa vezi cand demontezi bandourile ca sunt niste clipsuri de plastic ii scoti si iese bara. succes.

Link to comment
Share on other sites

Salut,cum se da bara spate e36 jos?Se da greu?are cineva o bara arata chiar bine e ca noua si vreau s-o iau,o sa ma duc la el si decat sa merg cu bara spate prin portbagaj ,sa mai ma duc la vreo cunostinta ceva, as incerca eu s-o dau pe cea veche jos si s-o pun pe cea noua,deci are ceva ''fitze'' la prinderi pe acolo?sau e prinsa in suruburi doar atat?pot sa fac treaba asta singur fara sa ma enervez si sa nu iau inginerii la injurat sau ma car cu ea la o cunostinta?va multumesc.

deci: indicat este sa o schimbi cu tot cu intaritura, dai bandourile jos si ai sa vezi 4 piulite le desfaci si tragi de bara , in lateral este pe niste suporti si iese pe sina., daca vrei sa scoti armatura separat de bara ai sa vezi cand demontezi bandourile ca sunt niste clipsuri de plastic ii scoti si iese bara. succes.

Asa greu frate ..... :) trebuia sa aibe cel mult 2 suruburi da-o in masa de masina , ce au mai facut si inginerii astia de la bmw s-au complicat atata degeaba :) :twoup: :(

Link to comment
Share on other sites

Gyno esti sigur?deci desfac bandourile,si o sa vad 4 piulite de 13 de 14 cat o fi,desfac piulitele si trag de bara?atat?daca e mai simplu o iau cu tot cu armatura,prin lateral nu mai are suruburi ceva?piulite?zi ca daca ma apuc maine eu sa nu incep sa fac spune ca inebunesc de nervi,mie imi intind masinile astea nervii la maxim,zimi sigur ca daca nu ma duc iau un mecanic care le are cu e36,ai mai dau si aluia ceva acolo ca deh...,dar m-am gandit sa nu mai fac drumurile colo,colo,chestii,asa ma apuc eu de treaba.
Link to comment
Share on other sites

Gyno esti sigur?deci desfac bandourile,si o sa vad 4 piulite de 13 de 14 cat o fi,desfac piulitele si trag de bara?atat?daca e mai simplu o iau cu tot cu armatura,prin lateral nu mai are suruburi ceva?piulite?zi ca daca ma apuc maine eu sa nu incep sa fac spune ca inebunesc de nervi,mie imi intind masinile astea nervii la maxim,zimi sigur ca daca nu ma duc iau un mecanic care le are cu e36,ai mai dau si aluia ceva acolo ca deh...,dar m-am gandit sa nu mai fac drumurile colo,colo,chestii,asa ma apuc eu de treaba.

are 4 piulite cu cheia de 13, si tragi de bara.

Link to comment
Share on other sites

Lasa ca pun o poza dupa ce o schimb,sa vedem daca reusesc maine,da Sax,Solenza my love,my dream,dupa atata chin in domeniul auto o-i merita si eu poate pe viitor ceva mai bun,sa speram,sanatosi sa fim,deci....Gyno ma bazez pe tine,ok,sper sa nu pun barosul pe masina din cauza nervilor.
Link to comment
Share on other sites

Lasa ca pun o poza dupa ce o schimb,sa vedem daca reusesc maine,da Sax,Solenza my love,my dream,dupa atata chin in domeniul auto o-i merita si eu poate pe viitor ceva mai bun,sa speram,sanatosi sa fim,deci....Gyno ma bazez pe tine,ok,sper sa nu pun barosul pe masina din cauza nervilor.

 

Pai ia doua pastile de calmante inainte sa te apuci de treaba!! Poate nimeresti un surub ruginit si te enervezi!!

Link to comment
Share on other sites

Lasa ca pun o poza dupa ce o schimb,sa vedem daca reusesc maine,da Sax,Solenza my love,my dream,dupa atata chin in domeniul auto o-i merita si eu poate pe viitor ceva mai bun,sa speram,sanatosi sa fim,deci....Gyno ma bazez pe tine,ok,sper sa nu pun barosul pe masina din cauza nervilor.

stai linistit, o sa fie floare la ureche :)

Link to comment
Share on other sites

Gyno esti sigur?deci desfac bandourile,si o sa vad 4 piulite de 13 de 14 cat o fi,desfac piulitele si trag de bara?atat?daca e mai simplu o iau cu tot cu armatura,prin lateral nu mai are suruburi ceva?piulite?zi ca daca ma apuc maine eu sa nu incep sa fac spune ca inebunesc de nervi,mie imi intind masinile astea nervii la maxim,zimi sigur ca daca nu ma duc iau un mecanic care le are cu e36,ai mai dau si aluia ceva acolo ca deh...,dar m-am gandit sa nu mai fac drumurile colo,colo,chestii,asa ma apuc eu de treaba.

are 4 piulite cu cheia de 13, si tragi de bara.

si pe cele cu cheia de 8 de la aparatoarea de noroi nu le mai pui?

Link to comment
Share on other sites

Pai care alea de la aparatorile de noroi?mai exista vreun surub pe acolo?spuneti-mi mai fratilor ca daca e complicat iau un mecanic de udneva care a mai montat pe astea,dar ma gandesc asa daca are sina in parti ce suruburi sa mai aibe pe acolo ca nu ar mai trebuii,am luat-o logic.
Link to comment
Share on other sites

Gyno esti sigur?deci desfac bandourile,si o sa vad 4 piulite de 13 de 14 cat o fi,desfac piulitele si trag de bara?atat?daca e mai simplu o iau cu tot cu armatura,prin lateral nu mai are suruburi ceva?piulite?zi ca daca ma apuc maine eu sa nu incep sa fac spune ca inebunesc de nervi,mie imi intind masinile astea nervii la maxim,zimi sigur ca daca nu ma duc iau un mecanic care le are cu e36,ai mai dau si aluia ceva acolo ca deh...,dar m-am gandit sa nu mai fac drumurile colo,colo,chestii,asa ma apuc eu de treaba.

are 4 piulite cu cheia de 13, si tragi de bara.

si pe cele cu cheia de 8 de la aparatoarea de noroi nu le mai pui?

este vorba de bara spate.

Edited by gyno09
Link to comment
Share on other sites

Gyno esti sigur?deci desfac bandourile,si o sa vad 4 piulite de 13 de 14 cat o fi,desfac piulitele si trag de bara?atat?daca e mai simplu o iau cu tot cu armatura,prin lateral nu mai are suruburi ceva?piulite?zi ca daca ma apuc maine eu sa nu incep sa fac spune ca inebunesc de nervi,mie imi intind masinile astea nervii la maxim,zimi sigur ca daca nu ma duc iau un mecanic care le are cu e36,ai mai dau si aluia ceva acolo ca deh...,dar m-am gandit sa nu mai fac drumurile colo,colo,chestii,asa ma apuc eu de treaba.

are 4 piulite cu cheia de 13, si tragi de bara.

si pe cele cu cheia de 8 de la aparatoarea de noroi nu le mai pui?

este vorba de bara state.

ai dat pana acum o bara de spate jos?

aaaa si scz mai are si niste clipsuri de plastic ca sa zic asa

Link to comment
Share on other sites

Bogdane,clipsurile am inteles ca sunt intre bara(coaja) si armatura,daca e pe cealalta o pun cu tot cu armatura,dar sper sa fie cum a zis Gyno ca daca este asa reusesc,daca exista suruburi prin anumite zone neeexplorate si pitite bine atunci...sa-mi spune-ti ca nu mai ma bag,dar daca e asa cum a zis Gyno,e ok.
Link to comment
Share on other sites

Pai care alea de la aparatorile de noroi?mai exista vreun surub pe acolo?spuneti-mi mai fratilor ca daca e complicat iau un mecanic de udneva care a mai montat pe astea,dar ma gandesc asa daca are sina in parti ce suruburi sa mai aibe pe acolo ca nu ar mai trebuii,am luat-o logic.

bai bogdane esti de belea ma fratele meu... apucate ma baiatule si desfa-o si ai sa vezi acolo la fata locului ce si cum... acum vrei sa iti dea mura-n gura cum se desface o bara? ce te mai faci cand o trebui sa dai chiulasa jos de exemplu? ... un secret pentru tine ar fi ca trebuie sa dai bandourile jos ca sa vezi suruburile unde e prinsa si dupa aceea o sa vezi tu daca mai tine in ceva... la mine spre exemplu are cateva surubele mici si la aparatorile pentru noroi

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti ,multumesc frumos de sfaturi dar nu au fost utile,nimeni nu mi-a zis cum se da bara jos corect,Gyno ar fi fost bine sa fie exact cum ai zis tu,dar nu a fost deloc asa,multe suruburi si clipsuri,intr-un cuvant sa ma f...t in ea de masina,nu a mai venit exact la linie,da-o in puii mei ca mi sa luat,imi e scarba de asa ceva daca nu am avut un pachet de nervi sa fac ceva pe ele de rable de acum 20 de ani,hai se poate inchide topicul,fac un dush,ma aranjez ma duc in mall sa ma relaxez,iau cealalta masina si in asta sa fac un rahat in ea cu tot vanosul ei,noroc cu 2 baieti care au muncit de mi-au fixat noua bara,cand o sa scap de asa ceva o sa ma inchin,mi sa facut un soi de sila,vreau masina noua,curata,impecabila,fiabila,nu toate tractoarele,of o veni vremea sa scap si de cancerul asta,gata se poate inchide,multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.