Jump to content

E36 Cabrio sau Coupe?


olty

Recommended Posts

As vrea sa mi se comunice si mie niste pareri in legatura cu urmatoarea problema:

Vreau sa stiu daca sunt probleme iarna cu un e36 cabrio,referindu-ma la diferenta de temperatura din masina intre un coupe si un cabrio si la faza cu zgomotul la viteze mari si ce ar mai fi daca stiti si alte probleme.

Ma rog in mare vreau sa stiu ce sa aleg: Un e36 coupe superb si foarte bine intretinut sau un e36 cabrio mai putin aratos si cat de cat bine intretinut? Mi-ar surade vara un cabrio,dar ma gandesc si pt iarna tinand cont ca e unica masina.Stima

Link to comment
Share on other sites

Un raspuns care nu o sa te ajute : cumpara-le pe amandoua :)

Se adreseaza unor situatii si/sau senzatii diferite :)

 

Eu as alege cabrio. Aici la mine 6-7 luni e vara. Mi-ar placea sa am a 3'a masina un cabrio. Sau a 2'a dupa caz.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna varianta era intr-adevar cabrio cu hardtop.De hardtop kiar uitasem.Va multumesc pentru raspunsuri,dar cred ca raman la coupe-ul acela,tzinand cont ca la banii care ii am,nu gasesc un cabrio care sa ma multumeasca.(3500 euro) Oricum ramane deskis postul pentru eventuale discutzii .
Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau e36 320 i cabrio + hard top ....... dar , rog pe un posesor de cabrio sa ne spuna si noua cat e asigurarea + impozitul anual . eu asa am auzit ca e mult mai mult decat la un sedan sau un coupe ...... pentru risc de accident .. nu-ti acopera nimic capu :) cam ca si cum ai merge pe un motor :) . Is curios de pret pt asigurare la un 320i
Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau e36 320 i cabrio + hard top ....... dar , rog pe un posesor de cabrio sa ne spuna si noua cat e asigurarea + impozitul anual . eu asa am auzit ca e mult mai mult decat la un sedan sau un coupe ...... pentru risc de accident .. nu-ti acopera nimic capu :) cam ca si cum ai merge pe un motor :) . Is curios de pret pt asigurare la un 320i

 

 

total gresit ce ai spus mai sus

Link to comment
Share on other sites

Eu asa am auzit ......... acu nush ,,,,, ce si cum e . Dar sa ne gandim ca oricum e riscul mult mai mare cand faci un accident cu un cabrio sau cu un sedan :) . Tre sa ma interesez la asigurari , sa fiu sigur sa nu ma trezesc cu buza umflata :))
Link to comment
Share on other sites

Eu asa am auzit ......... acu nush ,,,,, ce si cum e . Dar sa ne gandim ca oricum e riscul mult mai mare cand faci un accident cu un cabrio sau cu un sedan :) . Tre sa ma interesez la asigurari , sa fiu sigur sa nu ma trezesc cu buza umflata :twoup:)

 

Nici la casco nu stiu daca conteaza acest lucru. Oricum nu o sa poti face casco la E36 pentru ca este prea veche.

 

Apropo...inca nu mi-a raspuns nimeni daca se aude un zgomot mai mare la un cabrio decat la un coupe la viteze mai mari de peste 100 km/h...vant alea alea

 

N-am mers cu E36 cabrio, dar e logic sa fie putin mai mare zgomotul.. :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo...inca nu mi-a raspuns nimeni daca se aude un zgomot mai mare la un cabrio decat la un coupe la viteze mai mari de peste 100 km/h...vant alea alea

 

Esti culmea... Vrei cabrio dar sa nu te traga curentul...

Ia-ti caciula.

 

"Sa-mi iau skiuri sau alunec cu ele ? "

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

=)) Asta cam asha e,dar cred k fiecare dintre noi ar fi asha la cumpararea uneia...Sunt foarte nedumerit,dar raman oricum la coupe k sunt ceva dezavantaje pe timp de iarna si nu intentionez s-o scot din uz atunci.
Link to comment
Share on other sites

Sunt mituri astea cu dezavantajele... Singura chestie este ca nu e izolata fonic ca un coupe in rest e la fel . In plus vara e mult mai marfa . MULT MAI MARFA. E bestial.

 

La viteze de peste 80KM mergi cu ea acoperita ca-ti vajaie urechile. Dar la "beshini" e beton cu 40 :) . Ziua mergi cu ea acoperita ca-ti bate soarele in cap de te ia ametzeala dar dupa 8 seara , usor cu 30-40.... bla bla... intelegi tu :twoup:

Obligatoriu sa fie cu aer conditionat ca te cocleshti vara in cort...

 

Eu sunt fan motoare puternice dar pt un cabrio 1,8 e super suficient. Nu e masina de viteza. E de relaxare...

 

E supermarfa un cabrio ! :(

 

Iti recomand cu incredere. Eventual roaga pe cineva cu un cabrio sa te dea o tura. Nu vei regreta.

 

Cum sa-ti zic... Unul care are break o sa-ti zica sa nu-ti cumperi coupe , ca breakul e mai bun. Poti sa cari o butelie , o gaina moarta , mai niste acarete de zugravit, niste varza de la mama soacra etc etc.

Depinde ce vrei de la masina pana la urma.

Alege cabrio.

 

 

P.S. - Sper ca n-am "adus mari ofense posesorilor de break " nu ? E doar o opinie :)

Nu toti suntem la fel...

 

Si evident... Mai sunt si breakuri mirobolante cu varza in ele...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Cabrio, dar neaparat sa stai la curte . Ca ai softtopul pus si e parcata in fata blocului , noaptea nu poti stii ce meltean trece si-ti taie acoperisul si cu hardtop , mai greu cu depozitarea lui.
Link to comment
Share on other sites

ca posesor de E36 coupe pot sa fac o compartie cu cabrio deoarece am mers, senzatia e maxima, ai alt feeling decat in coupe ...in schimb la carbrio caroseria + sasiu e foarte diferit, se aud multe zgomote ale caroseriei ( nu e din amortizoare/bucse/articulatii ) asa e la cabrio, daca te impaci cu ele e foarte ok, mie mi se par ciudata, personal iti recomand sa faci o plimbare cu ambele versiuni si tragi o concluzie.

 

P.S in cazul in care apari pe la mare ma poti contacta si te pot face o plimbare cu coupe-ul meu !

Link to comment
Share on other sites

Cabrio, dar neaparat sa stai la curte . Ca ai softtopul pus si e parcata in fata blocului , noaptea nu poti stii ce meltean trece si-ti taie acoperisul si cu hardtop , mai greu cu depozitarea lui.

 

 

Si ce ? Daca ai coupe nu poate sa-ti fure capota cum mi-a furat-o mie de pe bulevard ?

Ce trebuia sa-mi iau ? Vapor ?

Link to comment
Share on other sites

Si-a luat un prieten un cabrio, nu stiu exact 1998-1999 cred, 318i, foarte foarte ingrijita masina, ca noua.

E super antifonata, nu auzi nimic in ea...

Nu stiu cu ce cabrio ati mers voi, dar la asta prelata era noua, schimbata recent.

Si e adevarat ca de sus se aud anume zgomote, e normal.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu exageram roco...

O prelata nu are cum sa antifoneze la fel de bine ca o tabla cu carton buret si material textil ( sau piele ).

Cum adica " nu auzi nimic in ea " ? Poate nu auzi nimic afara...

Sau tu stateai afara si nu auzeai nimic in ea ? :)

 

Multi dintre noi , daca nu chiar toti , ( imi permit sa generalizez ) aud cu partea superioara a organismului nu cu partea de shezut unde cabrio poate era foarte bine antifonat...

Unii chiar gandesc cu partea superioara , in special cu terminatia...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Daca ai si hard-top eu cred ca e putin mai misto decat un coupe !!! . Parerea mea ..... apoi fiecare cu parerile lui :) . Are cineva idee cat e un hard top in stare ok ? pana in cati bani ajunge unu bun ....... Ms

 

ps: stie cineva despre cabrio cu nr de inmatriculare : ( as dori sa il cumpar )

Edited by Nate
Link to comment
Share on other sites

Si ce ? Daca ai coupe nu poate sa-ti fure capota cum mi-a furat-o mie de pe bulevard ?

Ce trebuia sa-mi iau ? Vapor ?

Este o oarecare diferenta , ce ai patit tu a fost pe comanda si nu se incumeta oricine sa fure o capota :) , in schimb orice necioplit din invidie poate taia cu un cutit soft-topul .

Link to comment
Share on other sites

Baietzi azi am fost la o proba cu cele doua mashini despre care vorbeam: E36 coupe 316i si E36 cabrio 318i si asta datorita parerilor voastre de aici ca altfel probabil ramaneam la coupe,dar vreau sa zic ca am fost profund impresionat de cabrio.Intr-adevar e o senzatzie de nedescris... Lunea viitoare este cam ultima zi in care trebuie sa ma hotarasc si deocamdata,am ramas la acel cabrio...Am sa va arat cand o iau ceva poze si detalii.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.