Jump to content

Radarul cel nou


Risti

Recommended Posts

Asearã, mergând eu aºa "agale" În viteza a 4-a În localitate, vãd la orizont Loganul MCV de poliÞie.

Instinctiv, dar fãrã sã am eu ºtiu ce vitezã supersonicã (acul era Între 60-70 km/h), reduc viteza, Însã degeaba cã "burtosul" din dreapta nu mai ºtia cum sã iasã cât mai repede din maºinã ca sã mã opreascã ºi În timpul ãsta sã-ºi punã ºi caºcheta pe cap.

Pânã la urmã reuºeºte sã ajungã În mijlocul drumului ºi sã-mi facã semnul cel mult aºteptat "opreºte fraiere cã te-am prins".

 

Opresc, cobor geamul, se prezintĂŁ Âşi ĂŽmi cere actele. Ănainte de asta vĂŁd cĂŁ se uitĂŁ la colegului lui (omu' cu radaru') Âşi ĂŁla face un semn ciudat din cap ca Âşi cum nu ar fi ĂŽn regulĂŁ cu ceva... ĂŽn fine, i-am dat ignore.

 

Mã pregãtesc sã-i dau actele ºi În momentul imediat urmãtor Îi zice colegul lui din maºinã cã s-a ars sursa. PoliÞistul de afarã se Întoarce la mine ºi Îmi spune: puteÞi pleca, nu mai merge radarul. :) aaa ºi În final mai Îmi spune: aÞi avut noroc, eu cred cã mai degrabã ei au avut ghinion cu folosirea stângace a aparatului ºi probabil calitatea inferioarã a acestuia.

 

MulÞumesc pe aceastã cale PoliÞiei Române cã m-a scutit de timp pierdut pentru achitarea amenzii + niºte bani aruncaÞi.

 

Prin urmare, atenĂžie la MCV-uri, pod da kix.

Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu exact ce au reuºit sã facã cu radarul, insã În momentul când eu parcam uºor maºina, ãla de la volan apãsa de nebun pe butoane sau eu ºtiu pe ce... se miºca scula aia de pe bord Într-o veselie.

Faza mai tare e cã burtosul era foarte happy când m-a oprit ºi culmea, la fel de happy ºi cand mi-a spus cã pot sã plec. :)

Ca sã nu mai spun ce faÞã mi-a fãcut ãla de la volan, parcã eu aº fi fost de vinã... :)

Link to comment
Share on other sites

am auzit un zvon ca peste 170-180 pozele lasa de dorit ... dar cred ca e doar un zvon, pt ca am impresia ca asta inregistreaza incontinuu si activeaza functia radar doar in momentul in care "doresc". Sincer am cum sa fac teste - de fapt cu cine sa fac teste - dar dupa spusele amicilor mei, chiar daca ei ma opresc cu radarul nu au ce sa'mi faca ( amenda ca amenda, dar puncte tot imi dau ... ), deocamdata nu au gasit solutia :) ...

 

in schimb se vede bine pe ditamai displayul pe care'l au in bord ... ca butoane am inteles ca au ceva de genul ... on/off si cred ca zoom ... cam nimic altceva. si au fost mintiti ca vezi doamne se transmite in direct la inspectorat... cam asa a inteles mintea creata a unui sef... in schimb sunt monitorizate prin gps.

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine m-a oprit un radar acum ceva vreme (nu cred ca era din asta nou). Noroc cu soferii care au dat flash ca am redus, dar de rusine sa nu franez chiar blana in fata masinii de politie :) am reusit sa reduc doar la ~95 (eram in afara localitatii). La urmatorul punct unde opreau masinile am incercat eu cat am putut sa ma tupilez intre doua masini sa nu ma bungheasca. Cand m-a vazut organul s-a luminat la fata tot :) ... si m-a oprit.

 

Partea strange aici incepe - am pregatit 30-50 ron spaga (nu mai tin minte exact, amenda oricum nu era mare) si i-am infiltrat in toate seturile de acte pe care mi le-a cerut. Nu i-a primit si nici cand m-am dus la masina nu i-a luat. M-am gandit ca oamenii negociaza tare spre 60 ron dar ca sa vezi, cand mi-au dat PV-ul mi-au pus "avertisment" si nici nu au vrut sa ia banii pregatiti! Ce se intampla domnilor???

Link to comment
Share on other sites

@sumo - s'or fi saturat si ei saracii sa tot fie "impinsi" la spate de catre superiori sa deaaaaaaaaaaaa amenziiiiiiii incontinuu ... sa aduca bani la buget. Sunt curios daca nu or mai fi bani deloc, dar deloc ... ce mai fac ???
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
si eu am scapat de unu saptamana trecuta la iesirea din pasajul de la obor spre iancului tot din cauza ca "nu a functionat corespunzator aparatul radar". pe scurt m-a oprit mi-a zis ca am avut 70km/h dar ca de data asta scap ca nu au reusit sa imi inregistreze clar numarul pe filmare, desi le aveam perfect curate :twoup:)
Link to comment
Share on other sites

eu am scapat fara sa primesc nici o amenda sau puncte pe permis, la ora 3 am, in localitate cu 106 km/h...... fara sa dau spaga fara sa dau nimic....doar am vb frumos la obiect si concret..... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Cu vorba buna scapi de cele mai multe ori. Daca esti sincer. Eu am patit celebra faza cu mersul in coloana cu 70km-h in localitate(limita 50) si m-au oprit doar pe mine. Am facut tam tam si m-au lasat in pace cu urari de genul: de data asta ati scapat dar va urez sa va prindem si sa va luam permisul. Oftica. Dar am o parere in general buna despre majoritatea politistilor pt ca am intalnit si oameni de inteles care doar isi fac datoria, nu stau la panda. Pe pandari , nu ii suport
Link to comment
Share on other sites

Cu vorba buna scapi de cele mai multe ori. Daca esti sincer. Eu am patit celebra faza cu mersul in coloana cu 70km-h in localitate(limita 50) si m-au oprit doar pe mine. Am facut tam tam si m-au lasat in pace cu urari de genul: de data asta ati scapat dar va urez sa va prindem si sa va luam permisul. Oftica. Dar am o parere in general buna despre majoritatea politistilor pt ca am intalnit si oameni de inteles care doar isi fac datoria, nu stau la panda. Pe pandari , nu ii suport

da. mai ales daca esti un fel de "coleg" cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Cu vorba buna scapi de cele mai multe ori. Daca esti sincer. Eu am patit celebra faza cu mersul in coloana cu 70km-h in localitate(limita 50) si m-au oprit doar pe mine. Am facut tam tam si m-au lasat in pace cu urari de genul: de data asta ati scapat dar va urez sa va prindem si sa va luam permisul. Oftica. Dar am o parere in general buna despre majoritatea politistilor pt ca am intalnit si oameni de inteles care doar isi fac datoria, nu stau la panda. Pe pandari , nu ii suport

da. mai ales daca esti un fel de "coleg" cu ei.

 

chiar daca nu esti .."un fel de coleg cu ei" ...daca stii cum sa pui problema tot scapi ...depinde acuma si de circumstantele situatiei....... :twoup:

 

chiar daca esti "un fel de coleg cu ei " .... sa stii ca te pot "praji" ..daca ala e neam prost asa cum s-a mai intamplat de multe ori mai ales prin bucuresti ......pt cei din provincie...dar asa cum se intampla si in alte medii ..."colegii se ajuta intre ei" ca asa e frumos....chiar daca sunt politisti .... :)

sa auzim numai de bine si la cat mai putine amenzi ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.