Jump to content

Imi dispare apa din radiator


sergio_nik

Recommended Posts

Salut,

 

Am o pisica din '94, 316i si am observat ca imi tot dispare apa din radiator atunci cand o turez mai tare (pe la 4000 - 5000rot/min). Nu e nimic spart, am verificat furtunele, nu curge nimic pe jos. Un prieten mi-a spus ca ar absorbi motorul apa, si ca s-ar amesteca cu uleiul. M-am uitat la ulei si pare ok la culoare si vascozitate. Defapt, daca ar intra in motor, la de cate ori am completat apa din radiator, ar trebui sa fie peste 5 litri de apa in motor.

Plus ca de ceva timp nu mai are acelasi demaraj, pleaca greu dupa loc, iar daca o accelerez brusc, in orice treapta ar fi, se tureaza motorul dar viteza ramane aceiasi si creste greu, treptat. Abia daca mai pot sa fac o depasire.

De la ce sa fie??

Link to comment
Share on other sites

vrei sa zici apa din vas nu din radiator....vezi ca nu ai voie sa deschizi capacul vasului cand mot este cald, se completeaza doar dupa ca s-a racit. nu pune prea multa apa in vas cand e rece ca iti va creste prea mult presiunea cand e cald...se pune cam pana la jumatate...liniula aia unde scrie cold reprezinta nivelul maxim la care are voie sa fie apa cand e mot rece, mai sus si va rezulta prea multa presiune (poti pierde apa sau sa-ti sara un furtun)

 

la a doua problema cred ca patineaza ambreiajul

Link to comment
Share on other sites

Am fost cu ea in service. Garnitura de _chiulasa_ trebuie schimbata. Imi scoate aburi cu miros de antigel pe tzeava de esapament.

Cat despre ambreaj e foarte tocit discul si imi patineaza.

Mi-au cerut 500 RON ca sa imi schimbe _chiulasa_ si kit-ul de ambreaj. Cum vi se pare pretul? E OK?

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat orientativ pe http://www.autokarma.ro/catalog.php si vad ca o garnitura de _chiulasa_ este intre 82 ron si 145 ron in functie de firma.

Iar un kit de ambreaj e 600 ron.

Deci cu tot cu montat m-ar duce in jurul la 1250 RON :) Mi s-a dus juma' din salariu :)

bun salariu ai !

Unde lucrezi frate? ......mai angajeaza la tine acolo :twoup: ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
M-am uitat orientativ pe http://www.autokarma.ro/catalog.php si vad ca o garnitura de _chiulasa_ este intre 82 ron si 145 ron in functie de firma.

Iar un kit de ambreaj e 600 ron.

Deci cu tot cu montat m-ar duce in jurul la 1250 RON :) Mi s-a dus juma' din salariu :twoup:

ai rezolvat problema pana la urma?mai papa apa din vas?eu am o problema asemanatoare ca a ta,dar numai ca imi dispare apa si cand masina stationeaza cu motor oprit...la 2 saptamani cam 1 cm din vas dispare...dar daca ar fi fost garnitura ar fi facut spuma in ulei...nu stiu ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat orientativ pe http://www.autokarma.ro/catalog.php si vad ca o garnitura de _chiulasa_ este intre 82 ron si 145 ron in functie de firma.

Iar un kit de ambreaj e 600 ron.

Deci cu tot cu montat m-ar duce in jurul la 1250 RON :) Mi s-a dus juma' din salariu :twoup:

 

poate a vrut sa spuna salariul pe 2 luni . . . :) !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.