Jump to content

cine imi recomanda un dynotest bun?


Ciumidel

Recommended Posts

Ideea cu dynotestul este in felul urmator : Oriunde ai face dyno in Bucuresti, nu vei obtine aceleasi rezultate. Intr-o parte mai mult, intr-o parte mai putin, si tot asa. Iti recomand Exelixis ( pipera ) / Mastertuner, hp customs garage, etc. personal as alege exelixis.
Link to comment
Share on other sites

eu as face o incercare la sebastian (racincode), cica ar avea cel mai performant dyno din romania

 

edit: da' poate ne spui si noua cam ce modificari ai facut la masina, ne-ai facut curiosi :twoup:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

eu as face o incercare la sebastian (racincode), cica ar avea cel mai performant dyno din romania

 

edit: da' poate ne spui si noua cam ce modificari ai facut la masina, ne-ai facut curiosi :)

pai mi-am pus volanta cu masa simpla, admisie de 2.5 M50 si urmeaza niste serpisori. Eram curios cati ponei am :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cel de la Sebastian ĂŽÂşi face treaba corect.

 

In proportie de 80% . Nu exista dyno in Romania sa indice o valoarea reala 99% . Poate e aparatura de vina , poate e clima , poate e mana de lucru.....la fiecare din cei sus mentionati e una din cele enumerate mai sus . Nici unul nu se apropie in proportie covarsitoare de adevar .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor. In Iulie voi deveni posesor de E60 - 520d in si referitor la Dynotest cei care a-ti fost la mai multe centre de testare, va rog sa descrieti pe scurt cum (si ce) se intimpla cind se merge cu masina la test... demonteaza ceva de pe masina sau cum?

O alta intrebare ar mai fi daca vreau sa fac o remapare (cipare) sa mai pun citiva CP unde se poate face asta la noi in Bucuresti? Pot sa intreb pe cei de la dynotest sau ei nu se ocupa da asa ceva? Sunt la primul meu BMW si nu stiu prea mult...

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
eu as face o incercare la sebastian (racincode), cica ar avea cel mai performant dyno din romania

 

edit: da' poate ne spui si noua cam ce modificari ai facut la masina, ne-ai facut curiosi :)

pai mi-am pus volanta cu masa simpla, admisie de 2.5 M50 si urmeaza niste serpisori. Eram curios cati ponei am :twoup:

?

 

ti-ai pus volanta cu masa simpla...poti sa dai putin mai multe detalii? ce motor aveai pe el inainte de...? cat de scump este procesul?

Link to comment
Share on other sites

pana la urma o sa astept sa fac toate modificarile si dupaia o sa merg la Sebastian.

Gresit!!!!! Nu gasesti un dyno teribil de performant la noi. Dar, pana acum, la Sebastian (Racing Code) este cel mai bun.

Dar, CE VREI tu? Sa vezi cu cat cresti performantele masinii dupa o serie de modificari! Asadar, NU conteaza foarte mult dyno-ul si valorile absolute, ci DIFERENTA dintre BEFORE si AFTER!

Cel mai bine este sa faci un test INAINTE de modificari si, APOI, pe acelasi dyno si in (aprox) aceleasi condii, un nou test.

Asa vei sti DACA si CAT ai castigat!

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

eu as face o incercare la sebastian (racincode), cica ar avea cel mai performant dyno din romania

 

edit: da' poate ne spui si noua cam ce modificari ai facut la masina, ne-ai facut curiosi :)

pai mi-am pus volanta cu masa simpla, admisie de 2.5 M50 si urmeaza niste serpisori. Eram curios cati ponei am :twoup:

?

 

ti-ai pus volanta cu masa simpla...poti sa dai putin mai multe detalii? ce motor aveai pe el inainte de...? cat de scump este procesul?

da, mi-am pus.

Pai inainte si dupa tot acelas motor, un 2.8. Scump nu este. M-a costat mai putin ambreiajul de 2.5 decat cel de 2.8 si volanta nu m-a dus foarte mult.

Am facut o socoteala........si ambreiajul de 2.5 plus volanta, facea exact cat ambreiajul de 2.8

Din pacate nu-ti pot spune ce diferenta era inainte si dupa fiindca eu am luat masina cu ambreiajul pilaf si dupaia l-am schimbat direct cu unul cu masa usoara. Am facut modificarea la sfatul unor amici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.