Jump to content

Cat de greu este de condus iarna?


Alexandru84

Recommended Posts

Hristos A Inviat! Desi sunt nou pe forum, mi-am luat recent un 320d din 2000 si am auzit foarte multa lume afirmand ca iarna masinile BMW sunt greu de tinut in frau. Sunt curios daca intr-adevar asa este. Mentionez ca este prima data cand conduc masina cu tractiune spate. Astept cu nerabdare cateva pareri si sfaturi. O zi buna tuturor.
Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut asta cu "sunt greu de tinut in frau". Dar ce sunt BMWurile frate, niste cai naravasi, care o iau la goana cand le apuca pe ele?! Masina merge cat tii piciorul pe pedala de acceleratie, dup-aia sta :)

Tot am auzit sintagma asta in ultima vreme de multe ori, in formele "cum te descurci frate iarna, cu tractiune pe spate", "bmwurile sunt foarte, foarte periculoase iarna" sau "iarna asta mi-am lasat bmwul numai in garaj, am mers cu cealalta masina".

Ei bine, sunt povesti care au prea putin de-a face cu realitatea! Da, masina este RWD, si iti pleaca putin spatele cand pleci de pe gheata. Dar si la cele FWD, daca pleci in acelasi fel, iti fuge fata de nu te vezi.. Deci trebuie sa ai grija, oricum ar fi.

Masina ta ar trebui sa aiba si ASC, care te ajuta destul de mult - iti taie gazul cand simte ca-ti fuge spatele. Insa chiar si cu ASC, pe gheata n-ai ce face. Trebuie sa pleci foarte usor de pe loc, si sa ai atentie destul de mare in viraje! Si da, anvelope de iarna ca de altlfel n-o mai scoti nici din parcare prea bine.. :)

In rest, bucura-te de masina ta si nu mai asculta toate parerile carcotasilor!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.