Jump to content

Ulei motor


cosmin rusu

Recommended Posts

Pentru a schimba uleiul de motor am cumparat Mobil 5w-40 de la unul din magazinele respectate din oras, acum un an am facut schimbul cu castrol,nu am mai folosit acelasi tip de ulei pentru ca am inteles ca au inceput sa contrafaca uleiul si la acest magazin nu avea decat mobil pt bmw, cand am ajuns acasa si m-am uitat pe eticheta scria MADE IN TURCIA. Ce ziceti am luat teapa ,a mai folosit cineva ulei Mobil made in TURCIA? :)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu este indicat sa schimbi TIP'ul de ulei. Producatorul poti sa il schimbi la fiecare revizie.

 

Total FALS.

Iarna pui ulei mai subtire gen 5W40 sau 0w40 iar vara ulei 10w40 sau 10w60...

 

Bineinteles poti sa stai si iarna si vara cu acelasi ulei cum deasemenea si iarna poti merge cu cauciucurile de vara... :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu cel de 5 litri e facut in Turcia . Cel de 1 litru e facut in germania...

 

Daca pui ulei contrafacut nu se intampla nimic practic daca schimbi uleiul repede... Cel original poate sa te tina 10 mii de km sau mai mult iar cel contrafacut dupa 2 mii de KM sa fie "APA"... adica sa-si fi pierdut demult proprietatile de lubrefiere...

Link to comment
Share on other sites

Nu este indicat sa schimbi TIP'ul de ulei. Producatorul poti sa il schimbi la fiecare revizie.

 

Total FALS.

Iarna pui ulei mai subtire gen 5W40 sau 0w40 iar vara ulei 10w40 sau 10w60...

 

Bineinteles poti sa stai si iarna si vara cu acelasi ulei cum deasemenea si iarna poti merge cu cauciucurile de vara... :)

 

Hai ca 1 aprilie s-a dus ! :twoup:

-Cine sta sa schimbe uleiul dupa cum bate vantul sau dupa cat de cald e asfaltul ?????????

-In cartea masinii este specificat clar tipul de ulei. Ca e aral sau castrol sau mobil 1 sau elf...tot aia e ! Intradevar doar in RO este mania asta pentru Castrol.

-Se trece la alt tip de ulei dupa ce motorul are deja un numar mare de km. Dar NU 10W40 sau 10W60 ca nu iti mai primeste masina nici la REMAT !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Intradevar doar in RO este mania asta pentru Castrol.

 

Asa este, am citit undeva ca si capacele de ulei pe care este imprimat logoul "BMW recommends Castrol" au fost insurubate doar pe masinile destinate pietei romanesti. Parca nu imi vine sa cred, totusi :)

 

 

 

 

 

 

 

 

CATE TOPICURI CU / DESPRE ULEI AVEM PE FORUM? :)

Link to comment
Share on other sites

Intradevar doar in RO este mania asta pentru Castrol.

 

Asa este, am citit undeva ca si capacele de ulei pe care este imprimat logoul "BMW recommends Castrol" au fost insurubate doar pe masinile destinate pietei romanesti. Parca nu imi vine sa cred, totusi :)

 

CATE TOPICURI CU / DESPRE ULEI AVEM PE FORUM? :)

 

Renault recomanda Elf. BMW recomanda Castrol. etc !

DA ! Castrol vinde la 1/2 din pret uleiul pentru service'urile BMW. Si e treaba de marketing. Acum e bine ? :twoup:

 

Si eu pun DOAR Castrol. Dar nu poti sa spui ca Mobil1 nu e ulei BUN !!!!!!!!!!!!!!!!!!

In Spania au fixatie toti cei cu BMW pe Mobil1.

Link to comment
Share on other sites

CATE TOPICURI CU / DESPRE ULEI AVEM PE FORUM? :)

 

Prea multe din pacate si sa vezi cate or sa mai apara. :)

 

Bmw recomanda Castrol.

 

Crezi ca mai era nevoie sa o repeti inca odata? Nu cred ca exista cineva pe forum care sa nu stie asta.

 

Nu ma intelegeti gresti, Castrol este un ulei bun dar cei care folosesc castrol ar trebui sa-l foloseasca tocmai pentru asta nu doar pentru ca este recomandat de bmw. Partea proasta este ca exista multe alternative unele poate mai bune altele poate mai proaste care sunt ingorate din start datorita acestei recomandari bmw.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar doar in RO este mania asta pentru Castrol

"BMW recommends Castrol" au fost insurubate doar pe masinile destinate pietei romanesti.

a mea este facuta pt germania si scrie Castrol pe capacul de la ulei.de unde ai tras concluzia asta?

nu bag castrol pt ca asa scrie ci pt ca nu vreau sa schimb marca si tipul.

la prima masina,Dacia 1310 pe injectie am bagat BP de la primul schimb pana cand ma vandut-o adica la 135.000 de km si nu ma umblat la motor si nu manca gram de ulei.si alergata a fost crede-ma.sunt 100% sigur ca uleiul a contat si faptul ca nu l-am schimbat.deci merg pe acelasi principiu in continuare

Link to comment
Share on other sites

In masina se pune uleiul care este recomandat de producator sau ulei care indeplineste specificatiile date de producator.

Toata lumea cred ca stie treaba asta dar ne place sa vorbim la nesfarsit.

Aici eu zic ca trebuie sa intervina moderatorii si sa faca un pic de curatenie prin topicuri deschise cu sutele pe aceeasi tema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.