Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ce sa-ti DEA????!!! Toti asteptam sa ne dea statul! Pentru?

De exemplu o infrastructura cat de cat(nu la nivelul Germaniei macar la jumatate din nivelul Ungariei)Teoretic trebuie sa dam niste banii si atat.

Crezi ca in Germania platea cineva impozite si taxe daca mergeau prin gropi si nu aveau autostrazi ?

Taxele si impozitele pe care le platim acum am inteles , nu trebuie sa primim nimic in schimb

Atunci ce trebuie sa platim ca sa avem drumuri fara gropi si autostrazi.

Link to comment
Share on other sites

avem statul pe care il meritam iar el are cetatenii pe care ii merita...

 

un foarte mare +1

 

Deci domnilor, revenim la subiect sau o dam cu diversi semidocti, atotstiutori, aroganti si nesimtiti gen badea? Mai ipocrit, plictistor si jignitor personaj pe la TV nu exista.

 

Despre impozite si alte taxe se vorbeste pe alt topic.

 

:excl: Daca nu revenim la subiect, se va inchide topicul. Nu are sens sa ne inflamam pe aici...

Link to comment
Share on other sites

un foarte mare +1

 

Deci domnilor, revenim la subiect sau o dam cu diversi semidocti, atotstiutori, aroganti si nesimtiti gen badea? Mai ipocrit, plictistor si jignitor personaj pe la TV nu exista.

 

Despre impozite si alte taxe se vorbeste pe alt topic.

 

:excl: Daca nu revenim la subiect, se va inchide topicul. Nu are sens sa ne inflamam pe aici...

+1, la faza cu gramatica nu stiu de ce s-a atacat, nu am zis-o cu rautate, doar am vazut o greseala si am corectat-o, mie imi place sa ma corecteze cineva cand gresesc, drept dovada nu stia care este forma corecta, acum stie.

Pai taxele si impozitele cica ar fi principala cauza a "texanilor" de la noi ... poate ar fi buna o comasare a celor 2 topicuri.

 

Off topic:

Poti sa scoti antena 3 din lista si Badea va devenii istorie. :laugh:

Done that! :laugh:

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

pai eu alta solutie nu vad, decat sa iti iei cetatenie bulgara si implicit resedinta in BG.

 

sau sa tii masina pe o firma din bulgaria.

 

@rain : eu nu scot nici A123 nici RTV nici B1, nici TVR1...de obicei e bine sa te informezi din toate sursele, si sa tragi concluziile conform criteriilor tale, referitor la informatiile prezentate pe aceste posturi.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

pai eu alta solutie nu vad, decat sa iti iei cetatenie bulgara si implicit resedinta in BG.

 

sau sa tii masina pe o firma din bulgaria.

 

@rain : eu nu scot nici A123 nici RTV nici B1, nici TVR1...de obicei e bine sa te informezi din toate sursele, si sa tragi concluziile conform criteriilor tale, referitor la informatiile prezentate pe aceste posturi.

 

pai OTV nimic? si de acolo te poti informa....

Link to comment
Share on other sites

Cei mai impartiali cred ca sunt B1 si 10TV :LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

Toti sunt la fel,doar cascavalul este pasiunea lor.

 

nu neg asta...dar este in interesul tau, ca si cetatean al meltenicai, sa fi informat din cat mai multe surse, astfel poti filtra informatia (in functie de.....filtru) si sa iti conturezi o parere. laB1 tv?! :laugh:

 

 

@rain :

 

scuza-ma, dar PROtv si A1, fac parte dintr-o cu totul alta categorie. nu de stiri. RTV si A3, pe langa TVR info, si altele se preteaza a fi de stiri.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

cu riscul de a imi sari in cap...

 

parerea mea :

 

romanul se indreapta cu pasi siguri, catre o indobitocire periculoasa, prin toate masurile luate in ultima perioada (vezi educatie, sanatate, fisclaitate), facandu-l astfel foarte usor de manipulat si prostit.nu mai pune intrebari, nu se mai revolta, doar atunci cand "trebuie" si ii este "indus".

 

orice taxa va fi justificata, atat timp cat nimeni nu va considera ca e un abuz (sau nu va putea sa constientizeze).iar informatia (tv, radio, presa) va fi servita exact in forma in care "trebuie", pentru a genera un curent de gandire (gen e criza, e normal sa va luam din salarii/pensii, sa va punem mai multe taxe).

 

si toate astea, sunt implementate de la nivele superioare, la noi ajungand in diverse forme.

 

de aceea zic eu ca informatia e foarte importanta, in caz contrar vom ajunge doar niste negrii pe plantatie.

 

si da, are legatura si cu masinile pe Bg, si cu impozitul, si cu cazanele, si cu viata de zici cu zi.

Link to comment
Share on other sites

Si noutatea unde ar fi? Nu a sustinut nimeni aici faptul ca impozitul sau alte taxe ar fi justificate, eu doar am spus ca impozitul nu este nici pe departe o problema atat de mare, precum taxa de mediu si pretul carburantilor ...

 

noutatea ar fi, ca n-as vrea sa fiu acum in pielea celor care au masini pe BG.

 

o sa zici ca asta e, e vina lor ca le-au dus acolo...eu nu as merge pe ideea asta.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e off topic, dar ma roade o curiozitate (daca tot am ajuns sa discutam asta!): de ce nu vad pe nimeni revoltat de MIJLOACELE prin care se achizitioneaza masini de lux de diverse persoane? (e valabil si pt vile, yachturi , motociclete etc).

Multi spun ca taxele sunt mari (si sunt, adevarat); dar nimeni nu e "deranjat" ca niste ...pustani de pana in 25 de ani au masini de peste 40,000 euro!! Din ce? Salarii? Functii importante la nici 25 de ani?

Culmea e ca multi nici nu au vreun venit declarat la Ad Financiare! Si, atunci?

Daca toata lumea ar plati corect ce trebuie, statul ar putea "slabi" fiscalitatea. Dar si pt asta ar trebui luata atitudine!

Link to comment
Share on other sites

si pe mine pot sa zic ca ma intriga treaba asta, dar nu e treaba mea de unde are ala bani.si nu ma priveste. pe mine ma intereseaza banii mei si taxele mele.

 

restul sunt treaba lui blejnar, ca ala e incompetent si are alte interese, e vina cui l-a numit, si asa mai departe...ajungand intr-un final la votul fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

eh, nu sari in capul celor tineri.

 

Mai sunt si exceptii. Eu la 25 de ani mi-am luat E60-ul nou, din venitul meu. Aveam (am) doua venituri (salarii).

 

Dar ai dreptate. Sunt multi care nu pot justifica nici macar jumatate din avere. Si eu sunt curios...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e off topic, dar ma roade o curiozitate (daca tot am ajuns sa discutam asta!): de ce nu vad pe nimeni revoltat de MIJLOACELE prin care se achizitioneaza masini de lux de diverse persoane? (e valabil si pt vile, yachturi , motociclete etc).

Multi spun ca taxele sunt mari (si sunt, adevarat); dar nimeni nu e "deranjat" ca niste ...pustani de pana in 25 de ani au masini de peste 40,000 euro!! Din ce? Salarii? Functii importante la nici 25 de ani?

Culmea e ca multi nici nu au vreun venit declarat la Ad Financiare! Si, atunci?

Daca toata lumea ar plati corect ce trebuie, statul ar putea "slabi" fiscalitatea. Dar si pt asta ar trebui luata atitudine!

Tu te auzi ce spui.Crezi ca cineva se gandeste la tine."Anul asta am incasat mai mult ,anul viitor o sa slabim fiscalitatea."

Gresit.Anul asta am furat cam putin ,anul viitor marim impozitele si furam mai mult.

Asta e in mintea lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.