Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tu te auzi ce spui.Crezi ca cineva se gandeste la tine."Anul asta am incasat mai mult ,anul viitor o sa slabim fiscalitatea."

Gresit.Anul asta am furat cam putin ,anul viitor marim impozitele si furam mai mult.

Asta e in mintea lor.

 

 

+1000

 

iti dau o bere sa mor..2,3,4 sa facem si noi burta, asta daca nu ai deja :laugh:

 

le: cel putin asta e situatia momentan, si cred si in viitorul apropiat.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Am scris despre tineri pt ca e dificil de probat venitul si e plin Bucurestiul de asemenea ...exemplare! Dar, fireste, sunt si de varste mai inaintate care .....

In Europa, daca vrei sa inmatriculezi masina, "organul" se mai uita si-n declaratiile tale fiscale! Si, daca nu se "asorteaza" masina cu veniturile declarate, poti ramane si fara masina!

La noi, poti inmatricula si Veyron, ca nu te intreaba nimeni: de unde ai banii?

 

Problema mea/a ta/a voastra este ca, din cauza furtului si a evaziunii fiscale, s-a ajuns la taxe si impozite aberante!!! Asta e problema!

Cum naiba, intr-o tara saraca , cu un PIB ca vai de el, vezi numai masini ..."de fitze"? Din salariile alea, mici?

 

PS. Am fost dimineata, la prima ora, la Politia Voluntari cu cineva. In fata sectiei (destul de mizere!!) tronau un Tuareg aproape nou, un Merc E Klasse, un Pathfinder si altele, masini ale umililor nostri militieni!!

Din salariile lor ? Hai sa nu mai fim naivi!

Link to comment
Share on other sites

si pe mine pot sa zic ca ma intriga treaba asta, dar nu e treaba mea de unde are ala bani.si nu ma priveste. pe mine ma intereseaza banii mei si taxele mele.

 

restul sunt treaba lui blejnar, ca ala e incompetent si are alte interese, e vina cui l-a numit, si asa mai departe...ajungand intr-un final la votul fiecaruia.

Pai te cam priveste oarecum, pentru ca fura indirect de la tine, ca si contribuabil, si pentru ca ala nu plateste tot ce ar trebui sa plateasca coroborat cu furturile din conducere, statul ca sa nu piarda, mareste taxele, asa ca, indirect, ne cam priveste ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/bulgaria-interzice-inmatricularea-masinilor-cu-proprietari-straini-8812732

 

 

 

pai bun, economia neagra si evaziunea fiscala ne afecteaza pe toti, dar NU E TREABA MEA sa il iau p'ala la rost, de unde are bani!!!

 

e treaba agentiilor guvernamentale! fiscul!!! si poate a resei care mai semnaleaza cazuri d'astea, dar ce crezi? degeaba.

 

ar trebui sa ajungem "sifoane" fiecare?

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Pac-pac.....

 

Soferii romani care conduc autovehicule inmatriculate in alta tara vor prezenta la control politiei rutiere un document doveditor al titlului cu care vehiculul este detinut si traducerea legalizata a acestuia.

 

Astfel, potrivit noului proiect de lege, conducatorii auto cu domiciliul, resedinta sau rezidenta normala in Romania care conduc pe drumurile publice un vehicul inmatriculat intr-un alt stat sunt obligati sa prezinte la cererea politistului rutier si un document doveditor al titlului cu care vehiculul este detinut. Acest document trebuie sa fie insotit de traducerea in limba romana, in original, efectuata de un traducator autorizat cu semnatura legalizata.

 

Datele referitoare la autovehiculul inmatriculat in alt stat si documentul doveditor al titlului cu care vehiculul este detinut se inscriu in evidenta autovehiculelor sau remorcilor inmatriculate in alte state, care se tine de catre politia rutiera.

 

Totodata, proiectul de act normativ prevede ca autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state si detinute cu orice titlu de persoane din Romania nu pot fi conduse pe drumurile publice decat pentru o perioada de maximum 90 de zile de la data dobandirii titlului si nu mai mult de 90 de zile intr-un an calendaristic. Prin exceptie, aceste dispozitii nu se aplica in anumite cazuri.

ste vorba despre autovehiculele si remorcile inmatriculate pe numele persoanelor care le conduc in Romania; cu care se efectueaza legal transport rutier public de marfuri sau persoane ori transport in regim de inchiriere sau serviciu de inchiriere; conduse de persoane fizice aflate in raporturi juridice de munca cu persoanele pe numele carora sunt inmatriculate acestea; utilizate in baza unui contract de leasing.

 

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10266951-soferii-care-conduc-autovehicule-inmatriculate-alta-tara-vor-avea-nevoie-noi-documente.htm

Link to comment
Share on other sites

@max, sper ca acum ai inteles!:thumbsup:

eu am luat masina mea in 2008 inainte de criza, taxa era 1500 euro.

astia anuntau ca scade. prostia mea ca am asteptat si am mers 2 luni cu nr rosii.

am facut rar, tot ce trebuia pt inmatric ei in ro.

s-a marit taxa odata cu criza. 4700 euro. dar pana in martie 2009 puteai sa o inmatric cu taxa veche. toate bune si frumoase.

la admin m-a intors, ca tre sa platesc 4700 euro, ca masina e bagata in tara dupa 31.12.2009

aveam toate actele doveditoare (inclusiv ca am avut nr rosii).

am facut scandal

am ajuns la seful de la admin. si acolo s-a inchis usa :spaga sau platesti 4700.

 

deci dragii nostri colegi, eu daca am vrut sa inmatric. masina la noi si statul nu a vrut, cum plm sa incep eu acumsa platesc taxe la ei?

Link to comment
Share on other sites

eu am luat masina mea in 2008 inainte de criza, taxa era 1500 euro.

astia anuntau ca scade. prostia mea ca am asteptat si am mers 2 luni cu nr rosii.

am facut rar, tot ce trebuia pt inmatric ei in ro.

s-a marit taxa odata cu criza. 4700 euro. dar pana in martie 2009 puteai sa o inmatric cu taxa veche. toate bune si frumoase.

la admin m-a intors, ca tre sa platesc 4700 euro, ca masina e bagata in tara dupa 31.12.2009

aveam toate actele doveditoare (inclusiv ca am avut nr rosii).

am facut scandal

am ajuns la seful de la admin. si acolo s-a inchis usa :spaga sau platesti 4700.

 

deci dragii nostri colegi, eu daca am vrut sa inmatric. masina la noi si statul nu a vrut, cum plm sa incep eu acumsa platesc taxe la ei?

 

exact la fel si la mine, doar ca eu am putut sa platesc taxa de inainte de 15 dec, masina fiind cumparata si adusa in tara in octombrie.desi si mie mi-a fost destul de greu sa ii fac p'aia sa inteleaga ca masina e cumparata inainte de 15 dec.

Link to comment
Share on other sites

deci daca esti proprietar tu in acte, mergi doar 90 zile.

Totodata, proiectul de act normativ prevede ca autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state si detinute cu orice titlu de persoane din Romania nu pot fi conduse pe drumurile publice decat pentru o perioada de maximum 90 de zile de la data dobandirii titlului si nu mai mult de 90 de zile intr-un an calendaristic. Prin exceptie, aceste dispozitii nu se aplica in anumite cazuri.

 

Este vorba despre autovehiculele si remorcile inmatriculate pe numele persoanelor care le conduc in Romania; cu care se efectueaza legal transport rutier public de marfuri sau persoane ori transport in regim de inchiriere sau serviciu de inchiriere; conduse de persoane fizice aflate in raporturi juridice de munca cu persoanele pe numele carora sunt inmatriculate acestea; utilizate in baza unui contract de leasing.

Link to comment
Share on other sites

Asta e bulgarii o sa mai incaseze bani de la noi.Toti o sa ne angajam la o firma bulgareasca.Cativa euro pe luna tot trebuie sa platesti impozit. :goodjob:

Sau mai este o sansa ."Guvernantii astia idiotii fac taxele suportabile" :LMAO: :LMAO:

Eu in 2006 cand am adus masina am platit 550 euro acciza care era cat de cat suportabila.Acum nu ma vad in veci platind 3700 euro /e46 sau 1600 euro e90

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

deci daca esti proprietar tu in acte, mergi doar 90 zile.

Totodata, proiectul de act normativ prevede ca autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state si detinute cu orice titlu de persoane din Romania nu pot fi conduse pe drumurile publice decat pentru o perioada de maximum 90 de zile de la data dobandirii titlului si nu mai mult de 90 de zile intr-un an calendaristic. Prin exceptie, aceste dispozitii nu se aplica in anumite cazuri.

 

Este vorba despre autovehiculele si remorcile inmatriculate pe numele persoanelor care le conduc in Romania; cu care se efectueaza legal transport rutier public de marfuri sau persoane ori transport in regim de inchiriere sau serviciu de inchiriere; conduse de persoane fizice aflate in raporturi juridice de munca cu persoanele pe numele carora sunt inmatriculate acestea; utilizate in baza unui contract de leasing.

 

Deci, indiferent ca faci 4 procuri pe numele tuturor membrilor familiei, MASINA nu va putea circula in Ro mai mult de 90 de zile pe an! Deci, fuga la angajare la bulgari! (primesc si fara bac; asa am auzit!):laugh:

V-am spus ca va incepe vanatoarea de "bulgari"? Ca sa faca baza de date!

Link to comment
Share on other sites

pana nu va fi definitivat si aprobat proiectul, orice speculatie e de prisos.sunt sigur ca va exista o portita.

+1 tot timpul exista :rolleyes:

 

Am tot citit pe net despre modalitati sa-ti inscrii masina pe RO, fara sa platesti taxa.

Iti depui dosarul, politia ti-l respinge pe motiv ca n-ai taxa platita si cu raspunsul te duci frumos la avocat si ii dai in judecata. Pe tot timpul procesului, instanta iti elibereaza o hartie cu care iti poti lua numere rosii.

E adevarat? nu de alta, dar cred ca i-ar sta bine masinii cu nr B 328 CIU :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.