Jump to content

E46 probleme transmise(zgomote)


Recommended Posts

Recent mi-am adus o masina din Germania : E46 330xi din 2001, 110.000km. Probleme mari n-am detectat pe la ea pana acuma in afara de niste zgomote( 2 diferite sau poate acelasi?!) care banuiesc eu ca sunt de la transmisie.

 

 

Primul zgomot apare in urmatoarele situatii:

 

- daca sunt in viteza 1 cat de cat turata si calc brusc ambreiajul se aude un clancanit (ca si cum s-ar lovi 2 piese). Se aude infundat de la antifonare in habitaclu, dar i-am dat-o unui prieten s-o conduca si s-a auzit metalic de afara.

- cand schimb vitezele sportiv :)

- cand accelerez sau decelerez brusc.

Daca las putin apasata pedala de acceleratie si dupa aia o calc brusc, zgomotul nu se mai aude. In afara de zgomot parca e si un lag (o zecime de sec.) pana se cupleaza efectiv transmisia. Eu o simt ca si cum as avea un joc pe undeva. Daca tin mana pe schimbator parca se simte cum se misca si ala in momentele respective. De fapt am senzatia ca nu e masina legata bine ca se tureaza mai intai motorul si dupa aia rotile , iar cand cuplul ajunge la roti se aude lovitura respectiva. Ma rog, putin inainte :)

Foarte nasoala senzatia :blink:

 

 

Al 2-lea zgomot:

- cand opresc motorul, cu usa deschisa, se aud niste zgomote pe dedesubt ca si cum s-ar balangani niste piese de fier si s-ar lovi una de alta. Daca nu merg mult cu masina sau daca este rece nu se mai aud.

Destul de ciudat...ma rog, asta s-ar putea sa fie de la o clema de sustinere la esapament am vazut eu ca-i cam nimicita.

 

Am fost la cei de la Filaret, dar nu prea au avut timp de mine. La modul ca le-am zis sa imi faca o verificare generala si mi-au zis ca-i totul ok, ca ar trebui sa schimb o bieleta si in curand placutele pe spate:)

 

Are cineva idee de la ce-ar putea sa fie? Mai ales primul zgomot, de ala as vrea sa scap imediat. :)

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

1. si eu aud cand cuplez ambreiajul un ceva.. dar doar de afara..... si doar daca "stai lipit cu urechea" de masina...... oricum se aude....

 

zgomotul produs in momentul accelerarii poate fi datorat bieletei ..... apoi sa verifice pe la cardan pe acolo... :blink:

 

2. si eu cred ca tobele./tampoane la tobe.. sau tampoane la motor/cutie - cu toate ca la benzina nu prea e cazul sa se "Scuture" ca la diesel !

Link to comment
Share on other sites

1. si eu aud cand cuplez ambreiajul un ceva.. dar doar de afara..... si doar daca "stai lipit cu urechea" de masina...... oricum se aude....

 

zgomotul produs in momentul accelerarii poate fi datorat bieletei ..... apoi sa verifice pe la cardan pe acolo... :)

 

2. si eu cred ca tobele./tampoane la tobe.. sau tampoane la motor/cutie - cu toate ca la benzina nu prea e cazul sa se "Scuture" ca la diesel !

111613[/snapback]

 

 

1. da, de auzit pana la urma rezolvi cu niste casti sau cu muzica mai tare :)

ideea e ca zgomotul nu vine singur, se simte si un delay si se simte efectiv lovitura, se duce draq toata placerea de a conduce un BMW...

Nush cum sa explic mai bine....ca si cum in momentul cand accelerez dupa ce in prealabil a fost lasata libera pedala de acceleratie, motorul face o fractiune dintr-o rotatie completa si abia dupa aia se angreneaza in miscare si rotile(masina efectiv)...iar exact inainte de asta se aude zgomotul, normal :blink:

 

2. Da, asa m-am gandit si eu, dar de zgaltait tot se zgaltaie chit ca nu se simte in masina vibratia asa de puternica. Ma rog, asta-i problema simpla nu e pe lista de prioritati acuma, a fost doar o observatie :) daca as rezolva cu 1. as fi fericit :D

Link to comment
Share on other sites

offtpic : Cat te-a dus masina cu tot cu vama ? De unde-ai luat-o , adica autohaus, persoana particulara...?

Mersi

111654[/snapback]

 

am dat pe ea 11800 acolo, TVA deductibil, accizele+TVA in .ro au fost cam 5500E. Am luat-o de la un dealer BMW de undeva din nord-est, la 20km de Chemintz. Astept TVA-ul lor inapoi si dupa aia vad ce mai e de schimbat pe la ea, mai ales la transmisie ca deja am disperat :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asa ceva ne-ar ajuta:

http://www.uucmotorwerks.com/performance_clutches/

http://www.uucmotorwerks.com/flywheel/index.htm

 

Se pare ca la BMW este o problema generala.

111666[/snapback]

 

Sper sa fie de la ambreiaj/volanta ca altfel pe la alte chestii cred ca o sa ma usuce. Exista pe undeva vreun loc unde se poate testa chestia asta?

 

update: vad ca atunci cand calc ambreiajul la fund, fara sa fie bagata in viteza se schimba putin turatia la motor, dar nu e zgomot perceptibil in alta parte.

+daca las motorul la relanti si ies din masina, se mai aude un zumzait/tziuit din spate, poate e pompa de benzina.Nu e deranjant, dar e normal sa faca asa?

Link to comment
Share on other sites

Sper sa fie de la ambreiaj/volanta ca altfel pe la alte chestii cred ca o sa ma usuce. Exista pe undeva vreun loc unde se poate testa chestia asta?

 

update: vad ca atunci cand calc ambreiajul la fund, fara sa fie bagata in viteza se schimba putin turatia la motor, dar nu e zgomot perceptibil in alta parte.

+daca las motorul la relanti si ies din masina, se mai aude un zumzait/tziuit din spate, poate e pompa de benzina.Nu e deranjant, dar e normal sa faca asa?

111708[/snapback]

 

 

Verifica daca nu ai cumva toba crapata sau vreun suport rupt, si-atunci cand sta la relanti intra in rezonananta si de-aia face tiuitul ala...

Link to comment
Share on other sites

E un zumzait regulat, si n-are legatura cu turatia motorului din ce-am vazut eu. Ma rog, ala nu-i important momentan :blink:

 

Am avut un E36 318is inainte si nu facea chestia cu ambreiaju

Edited by Cream
Link to comment
Share on other sites

@lolo cat te-au costat tampoanele, ca eu am problema asta. si zilele urmatoare ma duc sa le schimb.

111952[/snapback]

Nu-s chiar ieftine. Cam 1.85 milioane bucata. Lemforder.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Nu-s chiar ieftine. Cam 1.85 milioane bucata. Lemforder.

111956[/snapback]

 

Cand am fost la Filaret i-am pus sa-mi verifice suspensia la motor si cutie si au zis ca-i ok. Acu' mie mi s-a parut ca s-au uitat cam sumar la ele...o sa ma mai duc zilele astea la ei si o sa fiu mai convingator :blink: Desi pesimismul imi spune ca nu e de la ele. Si cand plec de pe loc si las mai repede ambreiaju se aude de-a valma pe sub ea. Am testat cu plecare de la 1600 1700rpm, cu usa deschisa lasand ambreiajul cat sa plece brusc si dupa aia calcat imediat. E urata treaba parca as cara fier beton cu ea...

Link to comment
Share on other sites

Cand am fost la Filaret i-am pus sa-mi verifice suspensia la motor si cutie si au zis ca-i ok. Acu' mie mi s-a parut ca s-au uitat cam sumar la ele...o sa ma mai duc zilele astea la ei si o sa fiu mai convingator  :) Desi pesimismul imi spune ca nu e de la ele. Si cand plec de pe loc si las mai repede ambreiaju se aude de-a valma pe sub ea. Am testat cu plecare de la 1600 1700rpm, cu usa deschisa lasand ambreiajul cat sa plece brusc si dupa aia calcat imediat. E urata treaba parca as cara fier beton cu ea...

111959[/snapback]

 

Poate ai nevoie de un kit nou de ambreiaj+volanta :blink:

Link to comment
Share on other sites

@lolo cat te-au costat tampoanele, ca eu am problema asta. si zilele urmatoare ma duc sa le schimb.

111952[/snapback]

 

 

pe mine m-au costat cam 5 mil ambele. Nu sunt originale, FEBI parca le zice, ceva nemtesti. La mine cand l-a dat pe cel din stanga jos s-a si rupt. l-a scos in 2 bucati.

Link to comment
Share on other sites

pe mine m-au costat cam 5 mil ambele. Nu sunt originale, FEBI parca le zice, ceva nemtesti. La mine cand l-a dat pe cel din stanga jos s-a si rupt. l-a scos in 2 bucati.

111973[/snapback]

aveai Âşi vibraĂžia caracterisiticĂŁ, ĂŽn sensul cĂŁ ĂŽĂži trepida motorul?

Link to comment
Share on other sites

kitul de ambreiaj trebuie sa fie spre 10mil cred... ca la orice masina normala :) .... suna si tu la 0723310442 ..... un magazin foarte bun si ieftin pt bmw :) si piese foarte bune nu facaturi !

112003[/snapback]

iar ma trimiti ĂŽn bucureÂşti :blink: dupĂŁ ce am cĂŁutat sevice-ul ĂŁla pilot( ĂŽntr-un final l-am gĂŁsit...) de mi-a venit rĂŁu...noroc de bĂŁbuĂžele simpatice care-s mai de trteabĂŁ Âşi mai pricepute ca toĂži taximetriÂştii analfabeĂži...

Link to comment
Share on other sites

aveai Âşi vibraĂžia caracterisiticĂŁ, ĂŽn sensul cĂŁ ĂŽĂži trepida motorul?

111993[/snapback]

 

 

Da, iar la relanti daca motru era rece imi vibra si oglinda retrovizoare din interior. + cand opream motoru se cam clatina masina, acum parca e alta masina.

Link to comment
Share on other sites

aceleaºi probleme le am ºi eu. am schimbat ºi racordu flexibil.este incredibil: toate maºinile de felu ãsta au exact aceleaºi probleme. dacã cineva nu le are o sã le aibã pe toate. e doar o chestiune de timp: tampoane motor, racord flexibil, braÞe faÞã...

Acu probabil tre sĂŁ aÂştept sĂŁ cadĂŁ debitmetrul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sugestii, o sa mai incerc inca o data tampoanele si o sa-i pun sa verifice ambreiajul/volanta...banuiesc ca o sa-l dea jos, ar fi bine sa am si unul de schimb la indemana sa nu platesc manopera de 2 ori...oricum ambreiajul vroiam sa-l schimb :blink:...

 

Revin cu update-uri

Link to comment
Share on other sites

S-a dovedit ca ar fi de la transfer box. Asta se schimba cu totul sau se pot comanda individual pinioane? Pe realoem am vazut ca nu sunt part-uri separate. Exista aftermarket? De fapt, se poate face fara sa fie schimbat cu totul? Era pe undeva la 2200$ :blink: :) :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.