Jump to content

Zgomot aiurea la roata


costinlogin

Recommended Posts

Salut. Fratilor de ceva timp am observat un zgomot la roata dreapta fata dupa cum s-ar parea ...ceva de genu zum zum zum zum si are cadenta exact ca si viteza masinii de zici ca am o boalfa sau ca pe cauziuc s-a prins o bucata desomoala ce se tot lipsete/deslipeste de asfalt :blink: ...am fost la un service desigur sa se uite la roata sa traga de ea etc ca n-am chef sa se mai buseasca ceva in plus ..au zis ca totul e ok ..au tras si de cea din stinga si cica n-am probleme de genu asta ...si culmea numai pe drum fara denvelari face :) ..ce naiba poate fi ??? M-am uitat asa la cauciuc nu se vede nimic cu ochiul liber ..de tras dreapta nu trage ...ce sa fac ?????? Ma dispera sunetaul ala chiar cand e drumul bun si nu trebuie sa se mai auda altceva ecat motorul se gaseste sunetul asta sa te scoata din minti :) ..si nici nu vibreaza sau ceva ..poate fi in interiorul cauciucului ?? PLS HELP !!
Link to comment
Share on other sites

nu ...n-am facut nici o vizita la vulcanizare doar in primavara am schimbat cauciucrile de iarna cu vara ca aveam iarna pe aluminiu si vara pe tabla si am facut un "viceversa" :blink: ... acu nu mai tin minte daca de atunci a aparut sunetul si cum drumurile bune nu prea erau si mai mult ud pe afara nu mi-am dat seama decat incoace mai in vara ...ce sa fac ? sa fac o proba cu rezerva ??? e asa curata parca n-as scoate-o :) ...
Link to comment
Share on other sites

pai cel mai bine inversezi rotile pe fata...stanga o pui pe dreapta si dreapta pe stanga...daca ramane zgomotul pe partea cu probleme inseamna ca ai o problema ce nu tine de cauciuc...daca zgomotul se muta pe partea cealalta...la roata care era inainte pe dreapta...atunci ai ceva la cauciuc....
Link to comment
Share on other sites

:blink:) cred ca pe dreapta am unu de 17 :) ...acum serios cred ca asta am sa fac sa inversez rotile ....merci ...de disc ce sa zic la mine nu se simte nici o vibratie in pedala atunci cand franez ....va tin la curent zilele astea  merci de idei

111732[/snapback]

Eu zic k e de la cauciuc :)

Link to comment
Share on other sites

Se va inversa doar directia santurilor de pe cauciucuri....care oricum nu vor ramane asa...nu?? Tu le schimbi doar k sa vezi de la ce e...ai apoi le pui la loc. Daca e de la cauciuc nu se va mai auzi nimic pe partea drepata dupa ce le schimbi...daca e de la altceva....o sa se auda !
Link to comment
Share on other sites

Am revenit ..se pare ca este de la cauciucuri :blink: nu e nici unul uzat inegal ..cred ca e deformat dar nu se vede deloc cu ochiul liber ...am facut iar echilibrare la roti , am schimbat fata cu spate si acelasi lucru ...le mai las un pic si apoi le schimb pe toate 4 :) ..bine ca nu e nimic de la suspensie sau ami stiu eu ce altceva discuri etc ...multumesc de sfaturi :)

 

P.S. jantele sunt bune :)

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Din pacate am revenit cu aceeasi problema ..se pare ca zgomotul nu era totusi in totalitate de la cauciucuri. Am facut probe cu rezerva la toate 4 rotile si zgomotul tot se aude :blink:( ...sa fie un rulment ceva ? Chestia devine din ce in ce mai zgomotoasa cu fiecare suta de km sa doar mi se pare mie ...n-are importanta ..pls help
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.