Jump to content

Schimbati uleiul in functie de anotimp?


cristimm

  

97 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

gata, de acum cand schimb cauciucurile schimb si uleiul. pun de iarna. :)

 

da chiar, cei care schimbati uleiul iarna, primavara cum faceti cu el? daca nu are 10000 de km si mai merge folosit il bagati in bidoane si il puneti in beci pana toamna viitoare? sa fie temperatura constanta, fara lumina... :twoup:

 

 

NU, il pun in afumatoare doua saptamani, dupa care sta peste vara, fara probleme.

Eu vara pun de floarea soarelui si iarna de soia :)

Si lasand gluma la o parte, nu vad de ce s-ar pune uleiul in functie de anotimp.

Link to comment
Share on other sites

Nu fac asta pentru ca e o prostie.

+1

 

Schimburile le fac in general in fiecare an la sfarsitul sezonului rece, adica in primavara.

Astfel scap de uleiul vechi care e plin de condensul acumulat pe parcursul iernii si am si garantia ca uleiul nou pe care il pun in motor va face fata mult mai bine temperaturilor inalte din perioada de vara care urmeaza.

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Schimburile le fac in general in fiecare an la sfarsitul sezonului rece, adica in primavara.

Astfel scap de uleiul vechi care e plin de condensul acumulat pe parcursul iernii si am si garantia ca uleiul nou pe care il pun in motor va face fata mult mai bine temperaturilor inalte din perioada de vara care urmeaza.

 

Bun.

Link to comment
Share on other sites

bad post

Eram la o nunta, vroiam sa scriu ceva mai mult, dar mi-a pierit cheful. Revin, votat NU.

 

Variantele de raspuns trebuiau sa fie DA si NU. :twoup:

Cam asa ceva.

 

Schimburile le fac in general in fiecare an la sfarsitul sezonului rece, adica in primavara.

Cam asa fac si eu, il schimb prin martie-aprilie, depinde cum se nimereste.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai un stil de condus foarte sportiv, iar vara ai un ulei foarte gros cred ca este ok sa il schimbi iarna cu ceva mai subtire(am lamurit 1), dar altfel mi se pare o pierdere de timp(s-a dus si 2), pe de alta parte e o mare prostie daca nu are loc afirmatia 1(si am terminat si cu 3).
Link to comment
Share on other sites

Daca ai un stil de condus foarte sportiv, iar vara ai un ulei foarte gros cred ca este ok sa il schimbi iarna cu ceva mai subtire(am lamurit 1), dar altfel mi se pare o pierdere de timp(s-a dus si 2), pe de alta parte e o mare prostie daca nu are loc afirmatia 1(si am terminat si cu 3).

 

Si pana la urma ce ai votat? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

la modele vechi nu e o prostie, chair e dat in cartea masinii tipurile si plaja in care se incadreaza fiecar tip de ulei(temperatura mediului ambiant).

la fostul e32 schimbam.

la modelele noi nu e specificat... sau este?

unele materiale folosite de bmw difera in functie de zona pentru care e facuta masina: foarte cald(vezi tarile arabe)sau foarte frig(vezi tarile nord-europene, canada).

incepand cu banalul mastic, vaseline, anumite componente elecronice ... si terminand cu unele elemente din material plastic ... exista diferente la acelasi model in functie de zona de destinatie/utilizare a autoturismului.

si uleiul presupun ca e ... diferit pentru aceiasi motorizare.

 

1 nu poti folosi biodiesel in tarile reci daca nu ai instalatie aferenta de preincalzire.

2.nu poti folosi acelasi tip de vaselina la +50 grade cand temperatura medie ambientala e undeva la 0 grade.

3.nu toate componentele electronice pot functiona de la - 20 la +50 grade(din pacate mama rusia sta cel mai bine la acest capitol *au electronice ce functioneaza intre -45 si +50 grade!!!)

4.multe din fluidele si materialele utilizate sunt diferite in zonele unde sunt temperaturi extreme.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.