Jump to content

pareri 335i


Raul46

Recommended Posts

As vrea sa aflu mai multe informatii despre e90/91 etc 335i (daca sunt , posesori de acest model ar fi si mai bine), in primul rand ma intereseaza cum sta cu fiabilitatea la turbo (TwinTurbo), sau e la fel de "reusit si fiabil " ca sistemul turbo de pe e60/e90 diesel... . As dori ceva idei clare . Multumesc
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa aflu mai multe informatii despre e90/91 etc 335i (daca sunt , posesori de acest model ar fi si mai bine), in primul rand ma intereseaza cum sta cu fiabilitatea la turbo (TwinTurbo), sau e la fel de "reusit si fiabil " ca sistemul turbo de pe e60/e90 diesel... . As dori ceva idei clare . Multumesc

 

nu a castigat decat toti anii la rand premiul pentru motor la categoria sa.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa aflu mai multe informatii despre e90/91 etc 335i (daca sunt , posesori de acest model ar fi si mai bine), in primul rand ma intereseaza cum sta cu fiabilitatea la turbo (TwinTurbo), sau e la fel de "reusit si fiabil " ca sistemul turbo de pe e60/e90 diesel... . As dori ceva idei clare . Multumesc

 

nu a castigat decat toti anii la rand premiul pentru motor la categoria sa.

 

asta stiu,dar eu doream sa aflu daca cu acel sistem twin turbo isi pastreaza fiabilitate, degeaba e asa performant, daca schimbi pe turbine o data cu setul de cauciucuri... . Stiu ca sistemele turbo de la modelele amintite mai sus (e adevarat pe diesel), nu sunt deoc fiabile , si asta ma sperie si la acest model, de aceea cautam ceva informatii exacte, de la cine detine sau oricum e informat

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o sa gasesti prea multe defecte, pentru ca nu sunt multi posesori de asemenea motoare iar marea majoritate a celor care au nu prea posteaza pe forumuri...

personal am mersi cu un x6 35i, vreo 2 luni, dar masina era noua si este in continuare, inca nu au aparut niciun fel de probleme in primii 40000 de km, e masina unui prieten si o vad zilnic

Link to comment
Share on other sites

din ce stiu o problema comuna a fost pompa de benzina

 

<a href="http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=198591" target="_blank">http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=198591</a>

 

 

cel putin in US

 

sus e b.i.m.merfest.com a

 

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=181600

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa aflu mai multe informatii despre e90/91 etc 335i (daca sunt , posesori de acest model ar fi si mai bine), in primul rand ma intereseaza cum sta cu fiabilitatea la turbo (TwinTurbo), sau e la fel de "reusit si fiabil " ca sistemul turbo de pe e60/e90 diesel... . As dori ceva idei clare . Multumesc

 

nu a castigat decat toti anii la rand premiul pentru motor la categoria sa.

 

asta stiu,dar eu doream sa aflu daca cu acel sistem twin turbo isi pastreaza fiabilitate, degeaba e asa performant, daca schimbi pe turbine o data cu setul de cauciucuri... . Stiu ca sistemele turbo de la modelele amintite mai sus (e adevarat pe diesel), nu sunt deoc fiabile , si asta ma sperie si la acest model, de aceea cautam ceva informatii exacte, de la cine detine sau oricum e informat

 

 

 

Pot sa-ti spun ca nu am avut nicio problema cu ea pana acum , intr-adevar nu are prea multi km vre-o 30 si ceva de mii . Si presupun ca in testele la care a fost supus de a castigat premiul ptr motorul anului la categoria sa a inclus si fiabilitatea nu doar performantele . Eu nu am schimbat nicio turbina pana acum , chiar nimic pe la motor , urmeaza sa-i fac service-ul in vre-o 6000 km .

Link to comment
Share on other sites

@Criket ...Are 30 si ceva de mii , e noua masina,la fel si cea de sus x6 care zicea ca are 40 mii,chiar ar fi culmea la acesti km sa fie probleme cu ele. Ideea e ca eu mai uitam pe situri de vanzare la km 80-90 mii (bine sunt si la 20-30 mii km , dar totusi e criza:)) ) .Mersi oricum si sa o folosesti sanatos in continuare , cred ca e inutil sa intreb tehnic cum se comporta :twoup: Edited by Raul46
Link to comment
Share on other sites

cred ca e o masina care merita cumparata daca ai bani sa o intreti.

 

este aproape echivalentul a M3 e46 :twoup: insa mult mai ieftin de intretinut

 

fiabilitate nu a fost niciodata un punct forte al BMW :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

@Criket ...Are 30 si ceva de mii , e noua masina,la fel si cea de sus x6 care zicea ca are 40 mii,chiar ar fi culmea la acesti km sa fie probleme cu ele. Ideea e ca eu mai uitam pe situri de vanzare la km 80-90 mii (bine sunt si la 20-30 mii km , dar totusi e criza:)) ) .Mersi oricum si sa o folosesti sanatos in continuare , cred ca e inutil sa intreb tehnic cum se comporta :)

 

 

tehnic se comporta impecabil , o placere sa o conduci si foarte greu sa-ti tii permisul la tine :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pareri asa multe si concrete despre fiabiliate nu cred ca ai sa obtii deoarece este un model relaiv recent, majoritatea exemplarelor au km putini, iar cateva exceptii nu pot constitui inca o certitudine. Mai asteapta vre-o 5 ani si atunci poti trage o concluzie bunicica :twoup:
Link to comment
Share on other sites

...mda... ce sa zic... de-aia vezi BMW-uri de 20-30 de ani pe strazi ca n-au fost fiabile...

Ce Renault sau Citroen mai vezi pe strada la acelazi nr de ani ?

 

hai ca esti simpatic :twoup:

 

pai mai nea rifle...ce e mai la moda si ciumeg pe strada ?! un citroen -renault cu fumu' la c.u.r. de 20 de ani ?! sau un ursache tunarit in Vitan tot cu fumu' la c.u.r. si la al treilea motor-cutie, ca nici nu mai sti ce masina e !? :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

fiabilitate nu a fost niciodata un punct forte al BMW :twoup:

 

...mda... ce sa zic... de-aia vezi BMW-uri de 20-30 de ani pe strazi ca n-au fost fiabile...

Ce Renault sau Citroen mai vezi pe strada la acelazi nr de ani ?

 

+1

 

orice masina este fiabila daca bagi bani in ea si o intretii :)

Link to comment
Share on other sites

N54 a fost cam varza la fiabilitate.N55 este prea nou.

comparativ cu ce motor? M54?sau M30/M20

 

 

Comparativ cu oricare.Nu au avut probleme cu motorul, partea mecanica, insa au fost foarte multe probleme cu injectoarele, turbinele, pompele de benzina,...

Daca te uiti in general pe forumuri BMW din US iti vei da seama.

Link to comment
Share on other sites

fiabilitate nu a fost niciodata un punct forte al BMW :twoup:

 

...mda... ce sa zic... de-aia vezi BMW-uri de 20-30 de ani pe strazi ca n-au fost fiabile...

Ce Renault sau Citroen mai vezi pe strada la acelazi nr de ani ?

 

+1

 

orice masina este fiabila daca bagi bani in ea si o intretii :)

 

orice masina e fiabila daca bagi bani in ea? da mai ales daca bagi bani in turbine , pompe servo directie(cum s-a dus la soramea la 70.000km la e87,apoi s-a dus intinzatorul hidraulic si a sarit distributia 3 dinti,s-a mai dus un senzor de blocare volan, un modul senz parcare -toate pana in 80mii) etc ,dar le-am schimbat toate ,tot original, si masina merge si acum, deci e fiabila,nu ? :) .

Inteleg sa bagi bani in consumabile de calitate , sa schimbi din timp ce trebuie etc,mi se pare normal, dar ideea ca "daca bagi bani in ea e fiabila "..., cand fiabil inseamna sa tina mult si bine fara sa cada saptamanal ceva pe ea... ,nu prea o inteleg sincer

Link to comment
Share on other sites

atunci cumpara o masina 90-95 , sunt singurele masini care tin cat de cat la tavaleala...astea noi sunt facute de consum, 2-3 ani maxim sau 100 de mii si trebuie schimbate cu modele mai noi :)

 

apropo de dintii de la distributie ... la ce te referi?! ca i-a sarit lantul sau ce?! :twoup:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

atunci cumpara o masina 90-95 , sunt singurele masini care tin cat de cat la tavaleala...astea noi sunt facute de consum, 2-3 ani maxim sau 100 de mii si trebuie schimbate cu modele mai noi :)

 

apropo de dintii de la distributie ... la ce te referi?! ca i-a sarit lantul sau ce?! :twoup:

 

Nu aia era ideea, stiu si eu cum e cu masinile mai noi... ,dar ziceam referitor la comentariul ca "orice masine e fiabila daca bagi bani in ea" . Iar sa cred ca, sunt facute pt 3 ani maxim sau 100.000km, ar insemna sa imi vand e90u 325i,ca e cam terminat deja... , ceea ce iar ma face sa cred ca e o prostie :)

iar cu distributia, din cauza intinzatorului hidraulic,da, a sarit lantul 3 dinti ,acum s-a rezolvat, e ok :(

Edited by Raul46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.