Jump to content

Zgomote foarte mari la motor


cmn

Recommended Posts

Dupa cum am mai spus in mai multe topicuri ca la masina mea se aude ceva si cand apas ambreiajul dispare vajaiala. In mers se auzea un zgomot ca un zanganit de pe la 3000 de ture in sus. Aseara nu am avut ce face si am zis sa`i dau putin in gusa la masina. M`am luat pe autostrada cu un seat leon si in fine am luat, deduceti si voi. Dupa ce am incetinit au inceput sa apara niste zgomote foarte mari de baraiala pe la motor. Mi`a zis mie cineva pe forum ca a avut un astfel de zgomot si ca ar fi rulmentul de presiune.

 

Am fost la service sa asculte un mecanic zgomotul si a zis ca nu e rulment ci ca este ceva mai grav. Pe la volanta sau pe la pistoane. Totusi sper sa fie doar rulmentul. Voi ce ziceti?

 

Stiu ca nu am explicat nimic concret dar nu mai pot de nervi...

Link to comment
Share on other sites

Volanta in sine e o bucata de fier inerta, nu are cum sa zdrangane.

 

Cel mai probabil este rulmentul (normal ca depinde si de unde se aude). Nu stiu ce mecanic neghiob ai consultat tu, cum sa-ti spuna ca se aude ori de la pistoane ori de la volanta ?

 

 

E ca si cum mergi la doctor ca te doare capul, si iti spune ca e ori de la degetul mic, ori de la stomac.

Link to comment
Share on other sites

La mine s-a rupt ghidajul si a cazut intre discul de presiune volanta si clopotul cutiei... :twoup:

Din pacate schema de pe realoem nu include acele ghidaje dar le voi incercui...

Au rol de ghidaj si de echilibrare...

 

 

Daca ar fi fost din motor s-ar fi auzit si pana in 3000 de ture... E un surub rupt care la o anumita turatie prinde viteza si se izbeste de ceva...

post-2193-1272311564_thumb.png

post-2193-1272311577_thumb.png

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

ghidajul nu e o amarata de tabla?

 

Tabla aia eu stiu ca e un fel de garnitura... Ghidajele sunt niste bolturi (3 ) puse in asa fel incat sa formeze un triunghi... Sunt 3 sau 4 nu stiu cate sunt... 3 parca...

N-au filet n-au nimic... Pur si simplu sunt infipte... iar cand incerci sa le scoti se rup...

 

 

 

Alta posibilitate ar fi sa fie bucati ceramice sparte in catalizator si la anumit suflu ( turatii ) sa se izbeasca de peretii catalizatorului...

 

 

Asta ar explica si de ce atunci cand scoate din viteza nu se mai aude... presupunand ca nu o scoate din viteza dar o accelereaza... Teoretic cand o scoate din viteza reduce turatiile astfel incat suflu de pe evacuare e mai redus astfel neavand forta sa agite bucatile ceramice sparte in catalizator....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Treaba e ca se aude zgomotul si pana in 3000 de ture. Cand stau cu ea la o viteza constanta incepe sa uruie. Cand accelerez brusc dispare zgomotul. Nu stiu exact ce auzis mecanicii aia.

 

Zgomotul nu se aude cand dau in frana de motor. Nu stiu ce ar putea sa fie sincer...

 

Tin sa precizez ca zgomotul nu dispare cand apas ambreiajul. Se aude si cand accelerez cand sunt pe liber.

 

Deci cred ca e belita treaba. Ma speriase mecanicu ala ca poate sa ma coste si 1000 de euro reparatia...

Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

aM fost la alt mecanic si a zis ca e ceva pe la vibrochen, nu am inteles exact. Amgasit piesa respectiva la dezmembrari, costa 150 de ron dar depinde daca este asta piesa sau daca nu cumva sunt si alte piese duse, plus manopera cat o mai fi. Oricum nu am ce face, tre sa o repar si apoi vad ce o sa mai fac...
Link to comment
Share on other sites

aM fost la alt mecanic si a zis ca e ceva pe la vibrochen, nu am inteles exact. Amgasit piesa respectiva la dezmembrari, costa 150 de ron dar depinde daca este asta piesa sau daca nu cumva sunt si alte piese duse, plus manopera cat o mai fi. Oricum nu am ce face, tre sa o repar si apoi vad ce o sa mai fac...

 

Decat sa umbli in motor ,mai bine il schimbi ..Deoarece mecanici nostri (nu vreau sa generalizez)dupa ce vor inchide motorul,ai toate sansele sa-ti ramana piese in plus ...

Credema ca trebuie sa fie unul foarte priceput,sa-l faca cum trebuie ..Am auzit si vazut destule experiente neplacute cu motoare desfacute in Romanica..

 

Nu-ti doresc sa fi pe acea lista..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.