Jump to content

Unde pot testa un BMW 520d ?


BogdanCH

Recommended Posts

Salutare! Sunt pe punctul de a-mi achizitiona un BMW 520d, dar inainte de a da 15000 euro din buzunar, as vrea sa-i fac un test complet! Unde ma pot adresa pt asta?

 

Masina este fabricata in noiembrie 2002 si e adusa in tara in martie 2006 Are 98000 km. CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 10 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;

NAVIGATIE+TV+DVD+MAGAZIE CD, PACHET M, SENZORI LUMINI+PLOAIE+PARCARE FATA/SPATE, VOLAN MULTIFUNCTIONAL, SEMNALIZARI ALBE, SCAUNE INCALZITE, 4ROTI-ANVELOPE IARNA,CD NAVIGATIE.

 

La BMW se pot verifica km reali? Am inteles ca odata resetat bordul ... e cam greu de depistat ce a fost scris initial acolo!

Link to comment
Share on other sites

Ok merci ! ...dar testerul (calculatorul) imi spune doar despre partea electrica ... banuiec ca doar despre componentele ce au senzor! Dar restul... partea mecanica, daca a avut accidente, revopsire!!!

112073[/snapback]

se poate si daca ai avut accidente.Daca persoana respectiva a fost sa repare masina in service-ul BMW unde mergi tu,atunci va baga cheia in calculator si iti va zice ca masina a fost pe aici sa isi repare capota(de ex).Dupa cate stiu baza de date e pt un an,dupa acea se sterge tot

Link to comment
Share on other sites

Am sunat acum la BMW si la testerul de la autovit si din ambele parti mi-au spus ca nu se poate determina nr de km reali .. ci doar ceea ce e scris pe cheie si pe modul. In concluzie, daca cel ce i-a resetat km a fost baiat istet si a stiut cum si ce sa faca, GHINION !!! La BMW nu se poate depista daca a fost sau nu resetat bordul!
Link to comment
Share on other sites

deci daca cel ce reseteaza kilometrii,umbla in modulul de lumini,calculator si cheie,atunci nu se va depista.Multi nu stiu cum sa umble si va da eroare in modulul de lumini.Cu asta se stie ca a fost umblat unde nu trebuie.Dupa cum zicea si Dan98,nu se poate depista cu cati km au fost dati kilometrii Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

deci in modulul de lumini nu se mai poate reveni ca sa dispara acea eroare. nu stiu cine ti-a spus ca se poate. aia odata aparuta nu mai poate fi stearsa/rescrisa ever.

112101[/snapback]

un ungur mi-a spus ca el face sa nu-i dea nimeni de cap.Ma rog nu am zis ca nu.Asta chiar nu am stiut

Link to comment
Share on other sites

Parerile sunt impartite! Eu va multumesc oricum, si va intreb acum ca si posesori de BMW 98 000 km, rulata 3 ani in Germania, sa fie reali?

 

Masina arata f bine si nu are urme de uzura majore, de asta ma gandesc totusi ca ar putea fi totusi reali acesti 98 mii km!

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Sunt pe punctul de a-mi achizitiona un BMW 520d, dar inainte de a da 15000 euro din buzunar, as vrea sa-i fac un test complet! Unde ma pot adresa pt asta?

 

Masina este fabricata in noiembrie 2002 si e adusa in tara in martie 2006 Are 98000 km. CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 10 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;

NAVIGATIE+TV+DVD+MAGAZIE CD, PACHET M, SENZORI LUMINI+PLOAIE+PARCARE FATA/SPATE, VOLAN MULTIFUNCTIONAL, SEMNALIZARI ALBE, SCAUNE INCALZITE, 4ROTI-ANVELOPE IARNA,CD NAVIGATIE.

 

La BMW se pot verifica km reali? Am inteles ca odata resetat bordul ... e cam greu de depistat ce a fost scris initial acolo!

112066[/snapback]

 

In Germania de exemplu, reseatrea kilometrilor la o masina este delict federal si se pedepseste foarte aspru si de aceea nimeni nu se baga la asa ceva pt ca acolo se depisteaza foarte usor daca s-a unblat la kilometraj si in cazul in care s-a umblat mecanicul anunta imediat politia :) .

Pe de alta parte, succes in achizitionarea masinii, sa te bucuri de ea (si noi poate intr-o buna zi :) ) sa nu ai probleme la ea \cu ea si pune cateva poze dupa ce o cumperi. multa bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Masina mi se pare cam ieftina la pretul asta si la ce dotari are, km , etc. Incearca sa afli cui a apartinut masina in Germania...daca a fost firma, persoana fizica etc. Si sa nu vbina cu bancu cu batranica care n-a prea scos masina din garaj :) ...si a mea din 10/2002 a avut 150 mii km cu carte service. Acu am mai citit si de carti ca cica se gasesc ieftin si in alb tot prin Germania :blink: ...BTW are carte service?
Link to comment
Share on other sites

Nu stiam  :blink:

113277[/snapback]

 

 

Sunt firme care modifica km-ul "legal".

 

Teoretic ei readuc km-ul la valoarea reala,in cazul nefericit in care arata mai mult decat in realitate.Exista cazuri cand poate indica incorect,rare,dar exista.

 

Preturile sunt pe masura,intre 200$ si 1500$.Cel mai dificil este la seria 5 si 6,deci si cel mai scump.

 

Nu ramane nici o "urma",dupa spusele lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.