Jump to content

Ce ulei se pune in cutia manuala de E46 ?


Andrei92

Recommended Posts

Cum sa puna ATF in cutie de MTF ? ATF-ul este mult mai subtire ...

Ii trebuie MTF-LT2 (din 2003 BMW nu mai vinde LT1).

Depinde ce ulei ATF pui. Eu am pus Mobil 1 ATF220, care este aproape identic cu MTF. Deja il am de 6 luni si cutia functioneaza foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Uite asa bine. BMW recomanda ATF pentru multe cutii manuale, mai documenteaza-te.

 

Nu cred ca va fi nevoie.

Spre deosebire de ceea ce ii spune eticheta, si eu ii recomand sa urmeze cu incredere sfaturile de pe Internet. N-are cum sa dea gres...

Edited by hai_hui
Link to comment
Share on other sites

Unde se gaseste acest semering? Se simte la schimbatul treptelor ca ar avea mai putin ulei?

piesa 20 +15 din schema http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15 ; eu am ales aici un e39 dar e similar si la alte cutii manuale ; nu se simte ca ai mai putin ulei decat cand e prea tarziu,si eu le-am schimbat recent pentru ca am observat scurgeri

Link to comment
Share on other sites

Unde se gaseste acest semering? Se simte la schimbatul treptelor ca ar avea mai putin ulei?

piesa 20 +15 din schema http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15 ; eu am ales aici un e39 dar e similar si la alte cutii manuale ; nu se simte ca ai mai putin ulei decat cand e prea tarziu,si eu le-am schimbat recent pentru ca am observat scurgeri

 

deci daca se prelinge ulei pe langa semering trebuiesc schimbate cele 2 piese...atat ?

Link to comment
Share on other sites

Vezi sa te uiti cu atentie, pentru ca poate sa fie si apa de la condens de la clima. La mine se scurgea fix pe cutie, si m-am speriat initial. Oricum, as vrea sa mai fac si eu niste verificari cand oi avea ocazia sa ma bag pe sub ea.

 

Ce este cremaliera? Stiu ca timonerie este tija schimbatorului, altceva nu mai cunosc in zona aia :twoup:

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu mi l.am schimbat preventiv si mi.a aratat mecanicul uleiu de mi la scos...era apa in loc de ulei..mi.am cumparat 5 litri de ulei de la bmw anume ptr cutie 100 a costat mi se pare imens pretu da asta e...dak vreti o sa ma uit pe cutie sa va zic ce ulei este!dupa ce l.am schimbat merge mult mai usor schimbatoru,se cunoaste oricum...mi.a recomandat mecanicul sa il mi schimb inca o data dupa ce fac 20 de mii de km si dupa aia nu mai a treaba cu el!a zis sa il schimb ca sa se curete bn de tot cutia
Link to comment
Share on other sites

N-am inteles, 100 de lei 5L? Asta e pomana. Eu stiam 100 de lei (sau 110) litrul.

Ce culoare avea uleiul scos? Eu am verificat la mine si este nivelul la 2-3mm sub buza busonului si este galben si parea destul de curat (am bagat degetul pentru a verifica nivelul)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
A curs pe la un semering...

 

si la mn prelinge pe la semering...ce trebuie schimbat ? semeringul?

depinde acum de care semering vorbesti poate fi la piesele indicate de grozadan daca e ulei din cutie; daca e de la motor atunci e vorba de alt semering, cel dintre cutie si motor

Link to comment
Share on other sites

nu m-am bagat la cutia de E46, e usor accesibil busonul ala, si cum verifici nivelul?

cineva zicea ca nici nu ar fi nevoie de schimb, pentru ca e lifetime uleiul din cutie, o fi gresit?

Edited by M52
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.