Jump to content

cutia manuala de la 318tds montata pe 316i, merge?


Recommended Posts

As vrea sa scad turatia motorului pentru fiecare treapta de viteza. M-am gandit ca daca montez o cutie de la un diesel reusesc........ Va rog sa-mi spuneti si cel fel de diferential autoblocant sa-mi montez. Am inteles ca ai mai multa stabilitate cu unul autoblocant? e ceva in legatura cu raportul diferentialului...3.45....sau 3.38
Link to comment
Share on other sites

Ce vrei sa spui cu scazutul la turatie vrei sa ai demaraj mai bun sau pt consum ?

Nu trebuie sa schimbi cutia trebuie sa schimbi diferentialul.

 

 

Daca pui un diferential mai lung o sa ai consum scazut la drum lung si top speed mai mare dar la motorul de 1.6 o ingenunchezi, demaraj foarte slab.

Ce motor ai pe masina m43 sau m40, pe m43 s-a pus 3.38 si m40 3.45

 

Vad ca ai compact, atunci ai m43b16 cu dif de 3.38, nu prea se renteaza sa treci la 3.45(poate decat schimb pe schimb sau sa fie blocant), iar ca sa treci pe ceva gen 3.15 sau 2.93 o sa fi ca si cu trabantul.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=826997

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Ce vrei sa spui cu scazutul la turatie vrei sa ai demaraj mai bun sau pt consum ?

Nu trebuie sa schimbi cutia trebuie sa schimbi diferentialul.

 

 

Daca pui un diferential mai lung o sa ai consum scazut la drum lung si top speed mai mare dar la motorul de 1.6 o ingenunchezi, demaraj foarte slab.

Ce motor ai pe masina m43 sau m40, pe m43 s-a pus 3.38 si m40 3.45

 

Vad ca ai compact, atunci ai m43b16 cu dif de 3.38, nu prea se renteaza sa treci la 3.45(poate decat schimb pe schimb sau sa fie blocant), iar ca sa treci pe ceva gen 3.15 sau 2.93 o sa fi ca si cu trabantul.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=826997

 

 

 

Salut! iti multumesc pentru detalii! As vrea sa scad consumul, fac multi km pe zi peste 150-200... Un diferential mai "lung" ar insemna 3.15 sau 3.45? Banuiesc ca s-ar puturosi rau de tot darasta este.... Asa este motorul este m43 b 16 ...oricum trebuie sa-mischimb diferentialul cu unul autoblocant....e tare greu iarna si pe ploaie ..mai ales in viraje... Ce sa aleg, tinand cont ca vreau sa scad consumul?

Link to comment
Share on other sites

Sunt cutii diferite la 318 tds si 316i?????Nu e aceasi?

 

 

Cu siguranta nu este aceeasi cutie! Are altfel de rapoarte....

pe mine ma interesa daca merge ca si "priza" pe motor... De exemplu o cutie de benzinar pe un motor diesel il face sa mearga foarte turat dar demareaza mai bine....nu am auzit insa pe nimeni sa puna o cutie de diesel pe un motor pe benzina ....eu cred ca ar fi mai lenes dar mult mai economic.

Eu in treapta a-4-a la 2000 de turatii am 60 km pe ora......la diesel in treapta a-4-a la 2000 de turatii se merge cu 70 sau 80 ....

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice sa nu faci nici o modificare de acest gen , nu de tampiti cei de la bmw au ales aceste cutii cu rapooartele lor bine setate pentru fiecare motorizare in parte.
Link to comment
Share on other sites

Eu as zice sa nu faci nici o modificare de acest gen , nu de tampiti cei de la bmw au ales aceste cutii cu rapooartele lor bine setate pentru fiecare motorizare in parte.

 

 

Salut! Da, ai dreptate.... m-am gandit mai bine si nu am sa ii schimb decat diferentialul "open" cu unul autoblocant.

Daca stiti pe cineva care vinde ......as fi recunoscator pentru informatie....

Stiu ca se gasesc pe la dezmembrari....

 

Eu as zice sa nu faci nici o modificare de acest gen , nu de tampiti cei de la bmw au ales aceste cutii cu rapooartele lor bine setate pentru fiecare motorizare in parte.

 

 

Salut! Da, ai dreptate.... m-am gandit mai bine si nu am sa ii schimb decat diferentialul "open" cu unul autoblocant.

Daca stiti pe cineva care vinde ......as fi recunoscator pentru informatie....

Stiu ca se gasesc pe la dezmembrari....

 

 

Unde are loc intalnirea anuala pentru posesorii de E36?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.