Jump to content

Rezultat: test amortizoare


srb_alex

Recommended Posts

Salulare, in urma cu vreo 5 luni am schimbat amortizoarele fata si de curiozitate am facut un test amortizoare fata si spate azi. Si spre surprinderea mea cele de spate sunt mai bune decat cele de fata. Pe fata mi-au iesit 65% si pe spate 70%. Am pus sachs super touring si pe spate sunt cele de fabrica (poate or fi advandaj). De ce oare diferenta asta intre fata si spate plus ca cele de fata sunt noi.
Link to comment
Share on other sites

Cand ma las pe aripa amortizorul revine fara balans, mi se pare mie dar numai mie :twoup: ca pe partea stanga este un pic mai moale. Asta pentru ca prin ianuarie cand erau craterele alea uriase-n Bucuresti am dat in ditamai gropanul si am strambat 2 janti pe stanga si stricat cauciucurile fata-spate. Tocmai de aceea am facut si facut testul sa vad daca este dus pe fata stanga, culmea este ca amandoua mi-au indicat 65%. Sa fi mers vreo 2000km maxim, sa se fi dus si celalalt amortizor din cauza celui din stanga. Cand dau in gropi se simte ca amortizorul lucreaza dar cine stie
Link to comment
Share on other sites

Va agitati de pomana. Pe toate indicatiile tehnice la chestiile ale de testat amortizoare/suspensie se spune clar ca testerul e doar unul din instrumentele care ajuta la evaluarea starii suspensiei, si ca numai in combinatie cu o inspectie vizuala si cu alte metode, dublate de experienta, pot da un verdict precis asupra starii suspensiei.

Deci am rezultat tester+inspectie vizuala si "la mana" daca vreti + experienta mecanic = un rezultat pertinent, nu doar o balanganeala pe tester...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Va agitati de pomana. Pe toate indicatiile tehnice la chestiile ale de testat amortizoare/suspensie se spune clar ca testerul e doar unul din instrumentele care ajuta la evaluarea starii suspensiei, si ca numai in combinatie cu o inspectie vizuala si cu alte metode, dublate de experienta, pot da un verdict precis asupra starii suspensiei.

Deci am rezultat tester+inspectie vizuala si "la mana" daca vreti + experienta mecanic = un rezultat pertinent, nu doar o balanganeala pe tester...

 

 

Sunt de acord cu tine dar problema era cu totul alta daca imi arata pe amortizoarele fata noi un procentaj mai bun decat cele de pe spate.

Link to comment
Share on other sites

testerul ala ar vrea sa masoare amortizoarele, dar el de fapt masoara tot ansamblul suspensie. Mai acolo si niste bucsi, brate, arcuri .. etc.

Ca idee arcurile fata se detrioreaza mai repde decat spate. Poate fi o cauza...

Daca vrei sa masori numai amortizorul, il scoti cu totul si il masori.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Poate cineva recomanda un service in care se poate face test amortizoare (suspensie)? - prin Bucuresti. Sunt interesat sa bag si eu maisna la testul asta. La BMW Filaret acum un an mi-au zis ca cele spate sunt inca bune dar sunt imbatranite si ar trebui schimbate, iar cele fata mai merg dar nu mult :wacko: In concluzie vreau sa aud niste pareri pertinente din partea unui mecanic specializat in urma testului.
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut odata un test de amortizoare si mi-au iesit urmatoarele valori pe fata:

50% stanga 60 % dreapta si

pe spate 65% stanga si 75% dreapta,

Dupa circa 3000 de km, am schimbat telescoapele, toate. Spatele era praf, nu mai mergea deloc, apasai pe telescop si acolo ramanea. Fata... mi-a parut rau ca le schimb... .

Interpretarea in urma testului a fost urmatoarea : Sapatele e bun, fata mai merge dar trebuie schimbata. A fost exact pe dos in final.

Eu mare lucru din fisa aia n-am inteles ca era scrisa in ungureste, asa mergea programul in sistemu lor.

Link to comment
Share on other sites

Poate cineva recomanda un service in care se poate face test amortizoare (suspensie)? - prin Bucuresti. Sunt interesat sa bag si eu maisna la testul asta. La BMW Filaret acum un an mi-au zis ca cele spate sunt inca bune dar sunt imbatranite si ar trebui schimbate, iar cele fata mai merg dar nu mult :wacko: In concluzie vreau sa aud niste pareri pertinente din partea unui mecanic specializat in urma testului.

 

+1...bosch service parca era ok? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.