Jump to content

Classic E30


archimede

Recommended Posts

farurile din pozele 2 ºi 3 erau miºto dacã nu aveau inelele alea de angel eyes aºa de albe. eu am pus faruri after market noi pe urs (pe care oricum le-am modificat ulterior :twoup: ), dar pot sã ÎÞi spun cã lupele de pe fazã scurtã fac o luminã mult mai bunã pe carosabil decât cele de pe farurile originale. dacã mai montezi ºi un kit de xenon a.m., vei avea o vizibilitate excelentã pe timp de noapte . baftã.

post-9706-1273603829_thumb.jpg

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

miÂşto ursulicĂŁ.

ºi eu Înclin cãtre m20b25 (cu tacheÞii lui mecanici ºi vâsco-cupla aia vâjâitoare :) ).

foarte tare casetofonul original :twoup: dar ce-i cu indicatoarele de la turaĂžie Âşi de la kilometraj? cĂŁ stau ĂŽn sus.

 

Tare ca-i original...asta in cazul in care vrei sa auzi doar sunet ,nu muzica..

Bafta cu proiectul

Link to comment
Share on other sites

farurile din pozele 2 ºi 3 erau miºto dacã nu aveau inelele alea de angel eyes aºa de albe. eu am pus faruri after market noi pe urs (pe care oricum le-am modificat ulterior :twoup: ), dar pot sã ÎÞi spun cã lupele de pe fazã scurtã fac o luminã mult mai bunã pe carosabil decât cele de pe farurile originale. dacã mai montezi ºi un kit de xenon a.m., vei avea o vizibilitate excelentã pe timp de noapte . baftã.

 

Salut, am citit de muuult un topic, iar masina din poze seamana. ( imi amintesc dupa faruri ) Si tin minte ca ti-au furat fusta/bara fata intr-o parcare, ceva de genul. E a ta masina despre care povestesc ?!

 

miÂşto ursulicĂŁ.

ºi eu Înclin cãtre m20b25 (cu tacheÞii lui mecanici ºi vâsco-cupla aia vâjâitoare :) ).

foarte tare casetofonul original :) dar ce-i cu indicatoarele de la turaĂžie Âşi de la kilometraj? cĂŁ stau ĂŽn sus.

 

Tare ca-i original...asta in cazul in care vrei sa auzi doar sunet ,nu muzica..

Bafta cu proiectul

 

Ma bucur ca iti place. Va suferi ea modificari, dar in mare parte va ramane stock si originala. Ma voi opri dupa ce voi completa kit-ul m-tech II, voi gasi o pereche de jante modulare si niste faruri pe masura. Este timp, rabdare sa avem.

 

Seara placuta.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

Salut, am citit de muuult un topic, iar masina din poze seamana. ( imi amintesc dupa faruri ) Si tin minte ca ti-au furat fusta/bara fata intr-o parcare, ceva de genul. E a ta masina despre care povestesc ?!

da. aia e. "maÂşina mea de suflet" :twoup:

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

Salut, am citit de muuult un topic, iar masina din poze seamana. ( imi amintesc dupa faruri ) Si tin minte ca ti-au furat fusta/bara fata intr-o parcare, ceva de genul. E a ta masina despre care povestesc ?!

da. aia e. "maÂşina mea de suflet" :twoup:

 

Da, stiu ca am citit de muult, e f.f. tare masina ! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

Link to comment
Share on other sites

farurile alea galbene sunt criminale. am vazut pe un e36, si dau bine de tot. eu nu sunt fan deloc angel-eyes si xenon , daca nu sunt de fabrica, iar cele galbene au fost oem pentru unele tari.

bafta cu masina.

 

 

Da, de acord cu tine, insa noaptea angel-eyes-urile se vad bine, lupa pe masura...

Cred ca pe galbene voi merge.

 

Mii si mii de multumiri lui Mihai ( CaiusTM ) , pentru ca a intermediat & cumparat un eleron M-tech II din PLASTIC. Nota 10+, man. :twoup:

 

n-ai pt. ce.. daca mai ai nevoie de ceva, ma anunti..

eleronul e original, din 2 bucati.. mam uitat atent la el..

apropo, ti-au ajuns ?

 

 

In dupa-amiaza acestei zile a sosit si eleronul + capacul de la portbagaj de la tine. Multam fain :)

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

1. Hella smoked.

2. Faruri originale Hella

 

Farurile galbene mi se par urâte ºi demodate.

 

Ai idee la ce pret se ridica o pereche de hella smoked originale ?! ajung sa dau pe o pereche de faruri un sfert din pretul masinii ceea ce nu mi se pare prea normal. ( second in romania nu se prea gasesc )

 

Cele galbene dau un aspect clasic, de 'vechi'. Mai este ceva timp de gandire.

 

 

P.S pac brate de pe o masina de germania. aveau rugina slava Domnului, le-am luat la smirghel de doua granulatii, doua straturi subtiri de grund, dupa care le-am dat un strat de vopsea.

post-35349-1273696494_thumb.jpg

post-35349-1273696592_thumb.jpg

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

exact cum a zis ciupanezu.....alea galbene dau impresia de clasic....adica exact cum este masina, ca doar nu e e92, ce naiba :twoup:

p.s. cu un polish cred ca nu vei mai avea nevoie de vopsire. eventual iti faci 100g de vopsea ca lumea, la culoare, pentru retusat ce mai ai, apoi polish, si se schimba total.

Link to comment
Share on other sites

exact cum a zis ciupanezu.....alea galbene dau impresia de clasic....adica exact cum este masina, ca doar nu e e92, ce naiba :)

p.s. cu un polish cred ca nu vei mai avea nevoie de vopsire. eventual iti faci 100g de vopsea ca lumea, la culoare, pentru retusat ce mai ai, apoi polish, si se schimba total.

 

Da, alea galbene dau aspect de clasic, e masina din '89, iar alea cu angel sunt prea 'noi'.

 

Nu trebuie polish, alea sunt sub masina. Vroiam doar sa elimin toata rugina. ( nu aveam la dispozitie o perie de sarma + masina care imi usurau munca ).

Iar in legatura cu vopseaua, un spray negru la 10 ron cu vopsea de dacie din '90 e perfecta. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Fiindca tot a venit vorba de stopuri, iti recomand cele "Us style", cu rosu.

 

Sunt frumoase si acelea ( http://e30.bmwdiy.info/red-tails/index.html ). Insa imi plac mult si cele 'hella smoked'. Nu m-ar costa prea mult spray cu lac si vopsea neagra, insa dupa un numar de saptamani se matuiesc stopurile din cauza lacului care ataca plasticul. Cred ca dupa ce termin cu facultatea, in vacanta de vara, le voi face hella smoked, insa nu negreu inchis sa nu se distinga culorile. Ceva finut si de efect. Iau in calcul si sugestia ta, mai este timp suficient de gandire pana voi avea timp sa lucrez la masina.

 

( Facultatea asta :twoup: )

 

 

P.S sper sa nu fie problema pentru ca am pus un link catre alt site. Este folositor posesorilor de E30 si nu numai.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

Ai idee la ce pret se ridica o pereche de hella smoked originale ?! ajung sa dau pe o pereche de faruri un sfert din pretul masinii ceea ce nu mi se pare prea normal. ( second in romania nu se prea gasesc )

 

Cele galbene dau un aspect clasic, de 'vechi'. Mai este ceva timp de gandire.

 

 

P.S pac brate de pe o masina de germania. aveau rugina slava Domnului, le-am luat la smirghel de doua granulatii, doua straturi subtiri de grund, dupa care le-am dat un strat de vopsea.

 

Se gĂŁsesc pe eBay puĂžin mai ieftine, meritĂŁ toĂži banii.

ªtiu cât costã, Însã nu este relevant acest lucru.

E un proiect de duratĂŁ, nu trebuie sĂŁ fie gata ĂŽn 2-3 luni.

Mai bine strângi bani ºi Îl faci cu adevãrat frumos În loc sã te grãbeºti ºi sã iasã ceva foarte comun.

 

Nu-mi plac deloc farurile galbene, mi se par foarte urâte pe orice maºinã.

 

Nu cred cĂŁ are rost sĂŁ montezi piese de articulaĂžie sh.

Cauciucul este Îmbãtrânit.

Chiar dacĂŁ nu au joc acum, vor cĂŁpĂŁta destul de rapid dupĂŁ ce le montezi pe maÂşinĂŁ.

 

La articulaÞie, suspensie ºi frânare chiar nu are rost sã montezi piese sh.

 

exact cum a zis ciupanezu.....alea galbene dau impresia de clasic....adica exact cum este masina, ca doar nu e e92, ce naiba :)

p.s. cu un polish cred ca nu vei mai avea nevoie de vopsire. eventual iti faci 100g de vopsea ca lumea, la culoare, pentru retusat ce mai ai, apoi polish, si se schimba total.

 

Nu de vechi ci de demodat, urât.

 

Iar in legatura cu vopseaua, un spray negru la 10 ron cu vopsea de dacie din '90 e perfecta. :twoup:

 

Mai exact, unde vrei sĂŁ dai cu spray-ul?

Pe caroserie?

Link to comment
Share on other sites

Ai idee la ce pret se ridica o pereche de hella smoked originale ?! ajung sa dau pe o pereche de faruri un sfert din pretul masinii ceea ce nu mi se pare prea normal. ( second in romania nu se prea gasesc )

 

Cele galbene dau un aspect clasic, de 'vechi'. Mai este ceva timp de gandire.

 

 

P.S pac brate de pe o masina de germania. aveau rugina slava Domnului, le-am luat la smirghel de doua granulatii, doua straturi subtiri de grund, dupa care le-am dat un strat de vopsea.

 

Se gĂŁsesc pe eBay puĂžin mai ieftine, meritĂŁ toĂži banii.

ªtiu cât costã, Însã nu este relevant acest lucru.

E un proiect de duratĂŁ, nu trebuie sĂŁ fie gata ĂŽn 2-3 luni.

Mai bine strângi bani ºi Îl faci cu adevãrat frumos În loc sã te grãbeºti ºi sã iasã ceva foarte comun.

 

Nu-mi plac deloc farurile galbene, mi se par foarte urâte pe orice maºinã.

 

Nu cred cĂŁ are rost sĂŁ montezi piese de articulaĂžie sh.

Cauciucul este Îmbãtrânit.

Chiar dacĂŁ nu au joc acum, vor cĂŁpĂŁta destul de rapid dupĂŁ ce le montezi pe maÂşinĂŁ.

 

La articulaÞie, suspensie ºi frânare chiar nu are rost sã montezi piese sh.

 

exact cum a zis ciupanezu.....alea galbene dau impresia de clasic....adica exact cum este masina, ca doar nu e e92, ce naiba :)

p.s. cu un polish cred ca nu vei mai avea nevoie de vopsire. eventual iti faci 100g de vopsea ca lumea, la culoare, pentru retusat ce mai ai, apoi polish, si se schimba total.

 

Nu de vechi ci de demodat, urât.

 

Iar in legatura cu vopseaua, un spray negru la 10 ron cu vopsea de dacie din '90 e perfecta. :twoup:

 

Mai exact, unde vrei sĂŁ dai cu spray-ul?

Pe caroserie?

 

Nu, pe stopuri sa dau cu spray.

 

Cauciucul de la brate nu este copt, se vede. Alea le tin pana iau din germania noi. Deci 1 an de zile nu am treaba ( asta era ideea ). Am gasit pe ebay elemente de directie-suspensie noi.

 

Nu toate farurile de pe ebay sunt adevarate, multe sunt tepe. Pe site-urile de specialitate, farurile hella smoked , cu cruce, originale 100% si noi ajung pana in 400 E.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine iei niÂşte stopuri smoked originale.

Trece altfel lumina decât prin plasticul vopsit, n-are rost sã faci Þigãnii.

 

Pe ebay motors existĂŁ faruri bune.

 

Nu sunt Ăžepe deloc, descrierea trebuie sĂŁ fie corectĂŁ.

 

Ăepele nu se dau aÂşa uÂşor pe eBay.

Link to comment
Share on other sites

Uite faruri: http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...lla-379283.html

 

Iar stopuri am vĂŁzut de vânzare pe 100 €.

 

Momentan am dat niste bani pe eleron+capac portbagaj si am de luat bani de la mai multe persoane. As lua farurile maine, insa nu stiu cat vor mai ramane la vanzare, chiar imi pare rau.

 

multumesc de urari. si tie asemenea.

subscriu la ideea lui ciupanezu cu elementele de suspensie/directie/franã noi.

 

Sunt student la o facultate de inginerie mecanica unde prezenta este obligatorie, de aici reiese faptul ca nu prea pot lucra. Parintii imi sunt profesori, ce salariu au, nu mai spun pe aici.

 

Banii ce ii bag in masina, sunt strict banii mei de cheltuiala, nu sunt vreun copil de bani gata. De aceea mai iau 'un brat' , 'un amortizor', sa trec anul. Vara viitoare suspensia va fi noua iar directia pe masura. Pana atunci, trec iarna cu piese de pe masini de germania, reconditionate.

Nu am bani sa bag in masina, i-as baga pe toti.

 

Interesant proiectul tau.Cu taxa de inmatriculare ce vei face?

 

Dupa ce ii fac bubele si voi termina cu facultatea ( adica luna august ) , voi face o recarosare.

 

 

 

P.S cum ar veni ... ( vezi foto )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.