Jump to content

bielete directie pe duca?


Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare de e36.

 

am fost de curand pe un drum rau dus-intors, si m-am gandit sa ma duc la mecanic pt o inspectie (aveam si ceva minor de rezolvat). m-am dus, imi zice ca o bieleta de directie e pe duca (referitor la topic, mie din masina mi se parea ca e pe duca bieleta, cand viram scurt din volan, vreo 15 grade maxim, se auzea un tacanit, nu mai stiu sigur daca viram in directia pe care era bieleta, sau partea opusa. oricum se auzea mai bine cu motorul oprit, fara servo).

 

intrebarea mea e, cat de bine rezista e36 la drumuri proaste? ca ieri iar am fost pe unul chiar mai rau, si am luat niste gropi sanatos, chiar n-aveam ce face. deocamdata nu ma mai duc la mecanic, pana nu iau bieletele

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

de 2 sapt imi scartia si mie destul de rau, numai la denivelari, nicidecum la viraje sau altceva. tot inainte de de a schimba pivotul dreapta si bucsile de la bascula, nu imi facea un simptom, care acum mi-l face dar nu asa des, sau am prins frica sa virez la maxim pe loc; ce se intampla de fapt, cand virez stanga sau dreapta dar nu mereu, cand ajunge ion punctu maxim, parca imi blocheaza volanu, adica trebuie sa trag serios de el ca sa virez inapoi, la miscarea pe loc in mers nu am acesta problema; problema in mers este doar scartaitu.

 

de la ce poate fi, tinand cont ca am schimbat bratul dreapta (lemforder) si basculele (talosa) ? bieletele antirului? capete de bara? bielete directie? bara antirului, bucselei ei? flanse amortizoare? bucsile sunt noi, poate sa scartie de la ele, deci am vazut cu ochiu meu ca le-a uns cu o vaselina (nu de asta normala, de ungi la biciclete) cand le-a pus; m-am lasat pe masina ca si cum ai verifica amortizoarele si cand ma las scartie, dar daca misc volanu stanga-dreapta pe loc nu scartie.

 

si de ce imi blocheaza volanu, dar dupa cum m-am mai repetat nu mereu, sau am prins eu frica si nu mai virez la maxim asa de des ca inainte.

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mersi. Te-am intrebat deoarece vreau sa stiu unde sa ma uit si eu la babuta mea.

 

si a ta face la fel ? oricum se vede daca e de la pivot, te bagi sub masina invarti stanga-dreapta si iti dai seama.

 

 

 

Uneori ma speriam si eu de zgomotul scos. In final, a fost vorba de pivot, bucsa superioara bascula si cap de bara.

 

 

PS Scuze ca iti raspund abia acum, am avut un mic concediu, de care am profitat din plin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.