Jump to content

Nedumerit cu consumul ! Please HELP


Passion

Recommended Posts

Salut, am si eu o intrebare legata de consumul cel mai bun la bmw seria 5 e60. Saptamana viitoare vreau sa ma duc in germania sa-mi cumpar un seria 5, DAR sunt nedumerit la ce motor sa-mi achizitionez, din cate stiu eu 525 are cel mai bun consum raport greutate masina / motor. M-am tot uitat pe net pe mobile si am observat ca motoarele de 2 litrii consuma mai putin ? este adevarat? Am stat de vorba cu prieteni care mi-au spus ca motorul de 3 litrii consuma cel mai putin ... sunt confuz rau! nu stiu ce sa aleg. Poate cineva sa-mi dea o mana de ajutor sa-mi spuna sincer care motor are cel mai bun consum.

 

Multumesc si imi cer scuze dak intrebarea asta a mai fost pusa si nu am gasit-o.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cel mai bun raport consum / power cred ca e 530 insa ...

Un motor 2.0 va fi mai solicitat la acceleratii rapide.... si vei merge mai turat... , astfel un motor mai mare va face un efort mai mic sa accelereze sau sa mentina viteza

 

Motorul turbo functioneaza pe principiul supraalimentarii...

Motorul de 2000 cmc are 4 cilindrii, iar de la 2500 cmc in sus sunt 6 cilindrii, fiind considerat cel mai bun motor diesel din lume.

Celebrul M57 se produce si acum, bine-inteles modernizat.

 

Un compromis power / consum / cosuturi fiscalitate ar fi 525 dar daca doar consumul este principala selectie recomand cu caldura 530d

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

daca te uiti la consum, inseamna ca deja te gandesti la bani...

 

iar un 530 iti va aduce cu el un impozit care cred ca iti va acoperi diferenta de consum dintre 520 si 530... :twoup:

 

depinde ce astepti de la acea masina... rentabilitate sau putere mare ?

Link to comment
Share on other sites

Cea mai economica e 520D clar. Mai ales daca faci majoritatea kilometrilor in oras. 530D poate fi mai economic intr-un singur caz, rulat constant cu viteze foarte mari, peste 140, pe autostrazi. Cea ce nu e cazul in Romania.

Mai pui si impozitul, asigurari, sensibil mai mari, intretinerea mai costisitoare si faci un calcul sumativo conjuctiv, daca da cu virgula i-a 520D, decat sa iei 530D si sa il tii tras pe dreapta...

Link to comment
Share on other sites

cum ziceam... pareri diferite... :)

 

Stilul meu de mers este mai elegant, nu prea " ma dau la ea ". Masina o tin pt oras (Bucuresti), ma gandesc mult la consum si la costuri de intretinere. Stiu ce inseamna BMW, dar diferenta intre 520 , 525 si 530 sunt diferite... bineinteles cu cat este motorul mai mare costurile sunt pe masura... nu ar fi o problema asta dar ma gandesc sa fiu pus in tema inainte de a o achizitiona. Multumesc pt reply :twoup:

 

daca te uiti la consum, inseamna ca deja te gandesti la bani...

 

iar un 530 iti va aduce cu el un impozit care cred ca iti va acoperi diferenta de consum dintre 520 si 530... :)

 

depinde ce astepti de la acea masina... rentabilitate sau putere mare ?

 

Rentabilitate nu si putere mare.

Link to comment
Share on other sites

Daca te gandesti la un consum mai mic si daca zici ca o sa conduci mai mult in oras, adica Bucuresti, mai bine iti iei 520d sau 525d.

530d e o masina excelenta dar consumul mai mic il vei avea la drumuri lungi, nu intr-un oras ca Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei masina pentru Bucuresti, ia seria 3 e90 320d si o sa ai si consum mai mic si performante mai bune decat 525d. Ce naiba vrei sa faci cu barca aia de e60 prin Bucuresti ? Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei masina pentru Bucuresti, ia seria 3 e90 320d si o sa ai si consum mai mic si performante mai bune decat 525d. Ce naiba vrei sa faci cu barca aia de e60 prin Bucuresti ?

 

e prea frumoasa masina ... si seria 3 au toti ... fata de seria 5 care nu prea au asa multi ... au dar nu ca seria 3. si plus de asta este in clasa limuzina, o masina foarte buna. ma bate gandul la seria 5 sau la un phantom, dar cred ca tot la seria 5 raman ca e frumos foc....

 

Daca te gandesti la un consum mai mic si daca zici ca o sa conduci mai mult in oras, adica Bucuresti, mai bine iti iei 520d sau 525d.

530d e o masina excelenta dar consumul mai mic il vei avea la drumuri lungi, nu intr-un oras ca Bucuresti.

 

 

cred ca 525 i-au ca la 520 cu cutie hidramata consuma mai mult... ms mult pt sfat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Si cam ce bugeti ai pentru masina? Daca faci parte dintre cei care spun "cu zace mii iei seria cinci full full" eu spun sa nu te gandesti in primul rand la consum ci la piesele de schimb.

 

PS: "Fantomu" consuma mult mai mult. Parca are doar motorul v6 3.0 tdi si e mult mai grea ca un 5-ar.

Edited by cernica87
Link to comment
Share on other sites

se incurca http://www.theleasingco.co.uk/images/car_images/vw%20phaeton.jpg cu http://www.hirelimos-bradford.co.uk/image-resources/cars/rolls-royce-phantom.jpg

 

este totusi o mica diferenta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Da, deci am stabilit. O sa cumpar un BMW 525 D, iar Phaeton mi se pare mult mai elegant si are un consum mult mai mare... ms mult baieti pt ajutor :twoup:

 

Si cam ce bugeti ai pentru masina? Daca faci parte dintre cei care spun "cu zace mii iei seria cinci full full" eu spun sa nu te gandesti in primul rand la consum ci la piesele de schimb.

 

PS: "Fantomu" consuma mult mai mult. Parca are doar motorul v6 3.0 tdi si e mult mai grea ca un 5-ar.

 

iti dai seama ca daca cumpar masina asta nu sunt dala cu zece mii in buzunar nu ? O Cumpar nu o fur! plus de asta am 24.000 E. Am de ajuns sa o gasesc pe gustul meu !

 

Am ajuns la concluzia ca cel mai bun motor pentru bucuresti pt o masina ca BMW E60 ar fi 525D, Putere+Consum+Costuri intretinere foarte bune. Decat sa cumpar un motor 520 care consuma intradevar mai putin, sunt nevoit sa am cutie manuala dak tot ma gandesc la consum, dar la o masina ca asta care face parte din clasa limuzina, nu ma mai uit la 2-3 litrii in plus. Beneficiez si de elegantul condus pe cutie hidramata, si de optiuni mult mai multe. Recomand 525D !

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e60 525D dupa 2007 are motorul de 3000cc difera doar softul. Asa ca impozitele o sa fie la fel cu 530D iar la consum e mica diferenta.

 

am observat asta, insa se merita sa iei modelul dupa 07 ca e facelift direct din fabrica decat sa mai bag inca 4000 de euro in ea pe faruri si stopuri! super frumos se vede seara !

Edited by Passion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.