Jump to content

fire boxe e36


clausthaler1

Recommended Posts

salutare.am dat jos instalatia audio de pe masina in vederea schimbarii boxelor,cd playerului etc.acum am o problema...doresc sa -mi montez boxele pe masina(cumparate din magazin)si nu stiu care este + sau - la firele boxelor.am vazut ca in fata am fire galbene unul simplu si celalalt cu o dunga rosie pe el...iar in spate albastre si celalalt cu o dunga inchisa pe el...aveti idee care o fi plus?ca nu vreau sa le pun inversate... Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

De obicei firul cu dunga pe el este (-) dar nu poti fi sigur daca "altcineva" nu a umblat la sistemul audio si le-a inversat.

 

De ex. la mine am firele legate total aiurea , si asta in Germania, la balans imi merge stanga fata cu dreapta spate:)) acum am inteles care a fost "buba". A legat galbene la fata si albastre spate, de aici problema.

 

In fine, pentru siguranta ia cate un fir si controleaza-l cu o lampa de control, vezi care cum e. Este cel mai "safe".

 

P.S.: cand pui curent pe fir, inainte de asta asigura-te ca nu sunt legate la boxe sau cd:)

Link to comment
Share on other sites

De obicei firul cu dunga pe el este (-) dar nu poti fi sigur daca "altcineva" nu a umblat la sistemul audio si le-a inversat.

 

De ex. la mine am firele legate total aiurea , si asta in Germania, la balans imi merge stanga fata cu dreapta spate:)) acum am inteles care a fost "buba". A legat galbene la fata si albastre spate, de aici problema.

 

In fine, pentru siguranta ia cate un fir si controleaza-l cu o lampa de control, vezi care cum e. Este cel mai "safe".

 

P.S.: cand pui curent pe fir, inainte de asta asigura-te ca nu sunt legate la boxe sau cd:)

da, a umblat un baiat de la Falcon,la instalatia audio,mi-a refacut-o de la 0(zero) ...acum nu stiu ce o fi facut acolo,banuiesc ca,a respectat dunga aceea...eu am fire galbene pe fata si albastre pe spate....mi-a spus cineva ca pot controla cu un voltmetru...insa nu stiu sa-l folosesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai, treaba e cam simpla: scoti CD-Player-ur si vezi cum sunt legate firele in spatele lui. Care fire sunt legate la (-) si care la (+).

In general, pe "baiatul de la Falcon" il doare undeva daca ti-a legat corect difuzoarele. Nu sta el sa vada daca pe (+) de la boxa ai (+) de la CD-Player.

Pentru ca ai apelat la el, e convins ca nu stii nimic legat de conectarea unor difuzoare asa ca de s-ar obosi el sa nu-ti puna difuzoarele in antifaza.

Le conecteaza cum o fi, muzica sa se auda.

Link to comment
Share on other sites

Pai, treaba e cam simpla: scoti CD-Player-ur si vezi cum sunt legate firele in spatele lui. Care fire sunt legate la (-) si care la (+).

In general, pe "baiatul de la Falcon" il doare undeva daca ti-a legat corect difuzoarele. Nu sta el sa vada daca pe (+) de la boxa ai (+) de la CD-Player.

Pentru ca ai apelat la el, e convins ca nu stii nimic legat de conectarea unor difuzoare asa ca de s-ar obosi el sa nu-ti puna difuzoarele in antifaza.

Le conecteaza cum o fi, muzica sa se auda.

sincer,nu prea sunt de accord cu tine...referitor "la cum o fi"...falcon sunt o firma destul de veche in domeniu,mai ales ca am garantie si factura la lucrare...asa ca,daca mergeam sa-mi refaca instalatia audio,un oarecare Gheorghe,ma asteptam la ce spui tu"cum o fi"...si sa stii ca sunt multe alte metode de verificare fara sa scoti cd-player...ex;aparat de masura.ma rog fiecare cu ideile lui,care mai decare mai "inteligente".intretimp am rezolvat problema,tot la aceeasi firma....cu un simplu tel la mesterul care a facut lucrarea.a fost facuta PERFECT asa cum trebuia ,legaturile au fost respectate culorile si semnele de pe fire!!!!! :twoup:

P.S.oricum chiar daca as fi facut cum spui tu...nu vad nimic util sa scot cd playerul de acolo...nu scrie nici pe mufe nici pe cd player care este plus sau minus....

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

oricum chiar daca as fi facut cum spui tu...nu vad nimic util sa scot cd playerul de acolo...nu scrie nici pe mufe nici pe cd player care este plus sau minus....

 

Mi se pare normal ca nu iti este util sa scoti CD-Player-ul si sa te uiti la mufe si la fire... pentru ca nu stii sa le "citesti", altfel nu ai fi apelat la Falcon.

Totusi, iti garantez ca pe CD-Player exista un autocolant cu indicatii referitoare la mufa lui, daca nu exista acel autocolant, vei gasi cu siguranta in cutia originala a CD-Player-ului o schema explicativa cu pinii mufei. Iar in legatura cu firele, chiar tu spuneai ca sunt galben simplu, galben-rosu, albastru simplu, albastru-negru.

Bineinteles, ca aceste informatii iti sunt inutile. Ce poate fi mai simplu decat sa vezi daca firul galben simplu pleaca din minusul player-ului si se duce in minusul difuzorului iar galben-rosu pleaca de la (+)-ul iesirii player-ului si ajunge in (+)-ul difuzorului. Aceeasi analogie (sau filosofie) o aplici si firelor de culoare albastra. Daca unul din fire pleaca din (-)-ul player-ului si ajunge in (+)-ul difuzorului inseamna ca le ai puse in antifaza.

Ce inseamna antifaza: cand membrana unui difuzor este impinsa in sus, membrana celuilalt difuzor este trasa inspre magnet.

Daca vei pune 2 difuzoare conectate in antifaza, unul in fata celuilat vei "vedea" ca muzica se va auzi foarte prost, deoarece cele doua difuzoare au tendinta de a se anula reciproc.

Pentru un lucru atat de simplu (de a vedea de unde pleaca 2 fire si unde ajung), nu ai nevoie de niciun voltmetru. Doar in cazul in care firele sunt conectate corect dar intr-un difuzor nu se aude deloc muzica, atunci ai nevoie de un ohm-metru (in niciun caz voltmetru) ca sa vezi care fir este intrerupt.

 

Daca baiatul de la Falcon a lucrat bine, bravo lui si jos palaria, cu toate ca mai rar gasesti oameni care sa lucreze bine pentru altii.

 

PS. Spune-mi si mie, te rog, o varianta de verificare a firelor, neaparat "inteligenta", fara sa scoti player-ul din bord ca sa te uiti la mufa... daca tot spui ca sunt multe !

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.